Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-06-29 16:39:54

Ryby milczą, dzieci mówią czyli mądre słowa w małych głowach

Tego dnia mama nie zaprowadziła Oli do przedszkola. W zamian za to udały się do przychodni lekarskiej. Ola szła niechętnie, przystawała co chwilę i ciągnęła mamę za rękę.
- Wcale nie chcę tam iść - jęczała dziewczynka.
- Za kilka dni pójdę, obiecuję, ale dzisiaj ..., dzisiaj się boję!
- Olu - zaczęła spokojnie mama, - wiesz, że pani doktor zaleciła podstawowe badanie krwi. Pani pielęgniarka pobierze krew tak szybko, że nawet nie zdążysz się wystraszyć! - cmoknęła córkę w policzek i teraz ona pociągnęła ją za rękę.
- Chodź trochę szybciej, nie chcemy przecież stać w długiej kolejce.
W przychodni okazało się, że na badanie czeka sporo ludzi. Mama i Ola spędziły tam dobrą godzinę, choć dziewczynce wydawało się, że trwa to całą wieczność. Wreszcie przyszła kolej na nią. Weszła do gabinetu chwiejąc się i głęboko oddychając. Pielęgniarka widząc jej zdenerwowanie, kazała usiąść i ... właśnie głęboko oddychać.
- Widzę, że mała pacjentka umie radzić sobie ze stresem - powiedziała zerkając na panią Nowak. - Pobranie krwi potrwa chwilkę, możesz liczyć w myślach do trzydziestu.
Umiesz? - zwróciła się do Oli.
- Umiem - odpowiedziała grzecznie, ale nie w głowie jej było liczenie. Chyba, że ... trzy, dwa, jeden i start w kierunku drzwi. - Tak chciałabym stąd uciec - pomyślała.
- Hej! Zapatrzyłaś się, zamyśliłaś - pielęgniarka wymachiwała przed Olą lizakiem i naklejką.
- Proszę, to dla ciebie, dzielna pacjentko!
Ola ocknęła się i spojrzała pytająco na mamę.
- Już po wszystkim? Tak szybko?
Podziękowały i wyszły z przychodni. Ola trzymała rękę zgiętą, przyciskając gazę i zerkała ukradkiem na przechodniów. Niech widzą, jaka jest odważna!
W domu czekała na nich niespodzianka. Tata, który w tym dniu też nie poszedł do pracy, siedział zadowolony na kanapie i zajadał czekoladę. Obok niego siedział Maciek, trzymając w ręce spory kawałek ulubionego przysmaku.
- Ale wam słodko! - przywitała ich mama. - Widzę Karolu, że udało ci się odebrać Maćka ze szkoły, to świetnie, zjemy razem obiad. Mam nadzieję, że jesteście choć trochę głodni.
- Oczywiście Alicjo - tata skinął głową.
- Zobaczcie! - Ola podbiegła do taty i brata.
- Dostałam lizaka i naklejkę! Pani w przychodni pobrała mi krew, a to moja nagroda.
- Oj, siostra! - Maciek spojrzał na Olę z politowaniem. – Prawdziwą nagrodę dostał tata, bardzo smaczną - dokończył chłopiec i włożył do ust ostatnią kostkę czekolady.
- Nic nie rozumiem - Ola stała wpatrując się w tatę. - Co takiego zrobiłeś, że dostałeś tyle czekolady?
Maciek już chciał odpowiedzieć za tatę, ale ten pogroził mu palcem.
- Nie byłem dzisiaj w pracy. Poszedłem do Stacji Krwiodawstwa oddać krew. Wujek Paweł mnie namówił. Trochę się bałem, ale to nic strasznego. Ty córeczko też byłaś odważna.
- Nadal nie rozumiem - powtórzyła Ola. - To niesprawiedliwe! Ja też oddałam krew, a nie dostałam czekolady, tylko jakiegoś głupiego lizaka i naklejkę!
- Olu! - mama załamała ręce. – Musisz jej wszystko wyjaśnić - zwróciła się do męża. - Pogadajcie, a ja podgrzeję obiad. Zapomniałam kupić pieprz.
- To ja pójdę – zaoferował się Maciek. - Mdli mnie po tych słodkościach. Powietrze dobrze mi zrobi.
Następnego dnia w przedszkolu Ola z wypiekami na twarzy opowiadała kolegom i pani o tym, dlaczego warto oddawać krew. O tym, że jej tata chciałby zostać honorowym dawcą krwi tak, jak wujek Paweł, który świętował w miniony czwartek. Wreszcie rozumie, po co tata dostał aż trzy czekolady. A wy wiecie dlaczego?

Ewa Makowska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Felietony

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej