Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-03-09 11:44:00

Do której parafii należę?
W rubryce dotyczącej kancelarii parafialnej tym razem omówimy kwestię przynależności parafialnej, by wiedzieć dokładnie do jakiej parafii należę i która jest naprawdę „moją parafią”? Jest to bardzo ważne w sytuacjach wizyty w kancelarii parafialnej i prośby o udzielenie sakramentu czy wystawienia wymaganego dokumentu.

Bowiem rodzą się niekiedy niepotrzebnie nieporozumienia na linii: ksiądz – wierny. Najczęściej z powodu braku pełnej wiedzy w tej właśnie materii. A ujawnia się to zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcemy ochrzcić dziecko, gdy przygotowujemy dziecko do I Komunii św., czy do bierzmowania, a następnie przy decyzji o ślubie i w wielu innych sprawach. Zdarza się coraz częściej, iż wierni uczęszczają tego kościoła, który im się podoba, czy odpowiada duszpasterz, a nawet ze względu na parking przy kościele czy fakt, że po drodze odwiedzi kogoś bliskiego z rodziny czy znajomego. Oczywiście mamy prawo uczęszczać do innych kościołów niż własny parafialny. Jednak coraz częściej jakaś grupa osób wierzących na stałe chodzi do  kościoła, który nie jest ich parafialnym albo co niedzielę uczęszcza do innego, nieustannie zmieniając miejsce praktyk religijnych. I kiedy nadchodzi chrzest dziecka, bierzmowanie czy ślub, okazuje się, iż duszpasterz parafii, gdzie ktoś praktykuje wiarę, nie może go przyjąć czy wystawić mu dokumentu, bo nie jest jego parafianinem i nie ma takiego prawa. A jeśli to zrobi z takich czy innych powodów, dokument jest nieważny. Jednocześnie nie jest znany duszpasterzowi własnej parafii. Mogą pojawić się wtedy nieporozumienia.
Zatem przedstawmy zasady jakie obowiązują w Kościele w myśl prawa kanonicznego, aby tych nieporozumień było jak najmniej, a nawet w ogóle. Otóż przynależność do danej parafii ma charakter terytorialny, a nie personalny, tak jak też i jest w prawie państwowym. Przynależę do parafii, na terenie której mieszkam, tak jak należę do danej gminy czy miasta. Jednak pomiędzy państwowym a kościelnym kryterium przynależności jest zasadnicza różnica. Należę do danej gminy czy miasta przez fakt cywilnego zameldowania w kompetentnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Natomiast do danej parafii przynależę przez fakt zamieszkania na danym terytorium. Zameldowanie i zamieszkanie to nie to samo. Pierwsze oznacza formalno-prawną przynależność do danego miejsca, czyli domu lub mieszkania. Nie mogę też być zameldowany w dwóch miejscach jednocześnie. W niektórych państwach odstępuje się nawet od obowiązku meldunkowego ze względu na to, iż duży procent ludzi gdzie indziej jest zameldowana, a gdzie indziej mieszka. Drugim powodem jest fakt, iż urzędy skarbowe mają inne sposoby egzekwowania podatków. Powstała nawet nieformalna koncepcja zameldowania fiskalnego, czyli uiszczania podatków w tym urzędzie skarbowym, gdzie znajduje się miejsce pracy i źródło dochodów danej osoby. W tym kontekście wydaje się, iż kanoniczna koncepcja przynależności parafialnej jest bardzo trafna, prosta i skuteczna. A mianowicie, jest ktoś parafianinem danej parafii jeśli faktyczne i realnie mieszka na terenie danej parafii, bez względu na miejsce swego cywilnego zameldowania.

Jak formalnie uzyskać status parafianina danej parafii? Albowiem zameldowanie cywilno-państwowe jest zarejestrowane w USC, a w naszym posiadaniu jest dokument tożsamości, w Polsce jest nim „Dowód osobisty” oznaczony serią i numerem, na którym też widnieje numer Pesel. Z kolei parafie posiadają kartoteki parafialne, chronione tak jak wszystkie dane w archiwum parafialnym, a odpowiedzialnym za ochronę danych jest proboszcz. Kartotekę sporządza się i uzupełnia podczas kolędy, czyli wizyty duszpasterskiej. Wtedy jest oczywiste, że ktoś mieszka w danym domu i danej parafii. Jeśli ktoś przeprowadził się i mieszka na terenie danej parafii, powinien najlepiej udać się do swego nowego proboszcza i się przedstawić, a ten winien sporządzić kartotekę i „wciągnąć” go na listę parafian.

Kartoteka nie zawiera numer Pesel, ale datę chrztu, ślubu i innych sakramentów. Kiedy więc wierny przychodzi do kancelarii parafialnej w celu uzyskania zaświadczenia czy innego dokumentu, pierwszą czynnością jest weryfikacja właśnie w kartotece, czy jest parafianinem, by proboszcz, wikariusz czy świecki kancelista nie wydał bezprawnie dokumentu. Nie bez znaczenia jest osobisty kontakt z duszpasterzem, zwłaszcza w sprawach duchowych, kiedy trzeba zaświadczyć, iż dany wierny jest wierzący i praktykujący, czyli przystępuje do sakramentów czy jest zaangażowany w życie parafialne. I tak przykładowo, nie jest ktoś parafianinem parafii swego urodzenia i chrztu, jeśli mieszka już w zupełnie w innym miejscu. Nie można też uzyskać zgody na ojca czy matkę chrzestną od innego księdza jak tylko od tego, który posługuje w parafii realnego zamieszkania.

ks. Zbigniew Cieślak

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Felietony

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 1516

Opiekun nr 6(519) od 11 marca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in rozmowa z Piotrem, ojcem trójki synów, który podzielił się  swoim doświadczeniem wyjścia z nałogu pijaństwa.

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej