Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-05-22 17:10:11

49. Sympozjum Józefologiczne

sympozjum

W sobotę, 12 maja w Kaliszu odbyło się 49. Sympozjum Józefologiczne.
Podczas obrad referaty wygłosili goście z kraju i z zagranicy.

Na sympozjum zostaliśmy zaproszeni przez Polskie Studium Józefologiczne, Kapitułę Kolegiacką, Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu i Instytut Teologiczny Diecezji Kaliskiej przy UKSW w Warszawie. Kaliskie Studium Józefologiczne zostało powołane 24 września 1969 r., jego pomysłodawcą był ks. bp Antoni Pawłowski. Wówczas Kalisz należał do diecezji włocławskiej, a szerzący się kult Józefa przyczynił się do tego, by właśnie tu powstało centrum, w którym propagowane są myśli józefologiczne przez uczonych. Na tegoroczne sympozjum zostali zaproszeni z wykładami brat Elie Ayroulet FSJ, o. Jakub Kamiński OCD, ks. Antonio Panaro, ks. Dariusz Kwiatkowski i ks. Enrique Lopez Imbernon. Jeden z prelegentów, brat Elie przywiózł ze sobą figurkę św. Józefa, która towarzyszyła Międzynarodowemu Kongresowi we Francji w 2017r.
330Sympozjum rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Otworzył je ks. bp Stanisław Napierała, który podkreślił, że św. Józef był i jest fundamentem budowania diecezji kaliskiej. - Cała diecezja jest postawiona na św. Józefie. Wszystko, co w diecezji istnieje, oparte jest na nim. Warto postawić na tego patrona - zaznaczył ks. bp Napierała. - Przyszliście do św. Józefa, który swoim bogactwem przyciąga ludzi i obdarowuje. Myśmy wiedzieli, że on tutaj jest, myśmy czuli jego obecność i wnikali w jego działanie, i on teraz się odezwał. W tym roku przybywają do niego tłumy z całej Polski - podkreślił Ks. Biskup witając licznie zgromadzonych przybyłych na sympozjum. Natomiast ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, witając gości przypomniał ostatnie objawienie w Fatimie, zapowiadane wcześniej przez Maryję, a które miało miejsce 13 października 1917 roku. Wtedy bowiem ukazał się św. Józef z Dzieciątkiem błogosławiący światu. - W ten sposób Maryja wskazuje na wyjątkowość św. Józefa w planach zbawienia. To znak, że Józef jest ratunkiem dla współczesnego świata - zauważył ks. prałat Andrzej Latoń.
Pierwszym prelegentem w godzinach dopołudniowych był br. Elie Ayroulet z Francji, którego przetłumaczony wykład został wyświetlony na ekranie. Temat referatu brzmiał: „Św. Józef wychowawcą, Rola ojca w dziele wychowania”. Prelegent wydobył w nim kilka specyficznych zagadnień roli św. Józefa w wychowaniu Jezusa, bez odłączania jego roli od roli Matki Bożej w misji wobec Słowa Boga, które stało się Ciałem. Pozwoliło to uwypuklić kilka fundamentalnych aspektów funkcji ojcowskiej w dziele wychowania. - Św. Józef uczy, że zadaniem ojca w wychowaniu jest wspomaganie i ukierunkowanie dziecka w wypełnieniu powołania – stwierdził br. Elie. Wskazał, że w dziedzinie wychowania ważne są trzy cnoty, które posiadał św. Józef. jest to autorytet, pokora i wiara. Przytaczając słowa Jean Galota prelegent zaznaczył, że skoro Jezus został wychowany przez rodziców, musiał widzieć na własne oczy w zachowaniu Józefa, tę zasadniczą dyspozycyjność sługi. Szczególnie w tym względzie, Józef miał być godnym przykładem, na który się patrzy i który się naśladuje. - Przygotowywał Jezusa do jego misji; był po prostu w swojej rodzinie tym, który służy – mówił prelegent.
Kolejnym z prelegentów był o. Jakub Kamiński, karmelita bosy, rektor seminarium zgromadzenia w Poznaniu. Przedstawił on referat o św. Józefa w debacie apologetycznej Ojców Kościoła IV w.
Na wstępie o. Jakub wyjaśnił, czym jest apologia. Jest to obrona wiary przed twierdzeniami heterodoksyjnymi, czyli przed bledną nauką. W swym wykładzie przeniósł się do starożytności, do IV wieku, w którym intensywnie zaczęło rozwijać się chrześcijaństwo, nastąpiła tolerancja religijna. Zauważył, że równocześnie rozwijały się też herezje chrześcijańskie. - I właśnie w tym wieku Ojcowie Kościoła podjęli się trudu obrony wiary przed tym, co jest błędne, przed tym co może skazić czystość wiary – zaznaczył prelegent.
Pierwszą część sympozjum podsumował biskup kaliski Edward Janiak, który dziękował kapłanom i mediom diecezjalnym za rozsławianie św. Józefa. Wyraził radość, że do Kalisza przybywają tysiące pielgrzymów, aby oddać cześć św. Józefowi. Dodał, że papież Franciszek nazwał kaliską bazylikę Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Wypełnianie woli Bożej
W godzinach południowych uczestnicy sympozjum udali się do sanktuarium św. Józefa, gdzie wraz z licznie przybyłymi pielgrzymami uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. bp Edward Janiak. Homilię wygłosił ks. Waldemar Graczyk. - Józef uczy nas, że pokorne wypełnianie woli Bożej jest możliwe. Uczy, że należy cierpliwie czekać na czasy i chwile wyznaczone przez Boga. Wreszcie uczy nas, że pewne zmiany nie mogą dokonać się inaczej, jak tylko poprzez trudności i kryzysy, poprzez godzinę Jezusowego krzyża – mówił ks. Waldemar. Po Komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi uczestników sympozjum józefologicznego i pielgrzymów z całej Polski. Po Mszy św. kontynuowano sympozjum, podczas którego wykłady wygłosili ks. prał. prof. Dariusz Kwiatkowski i ks. Enrique Lopez Imbernon z Hiszpanii. Ks. Profesor już na początku zaznaczył, że tytuł jego referatu   „Św. Józef. Nieuczestniczący wzór uczestnictwa w Eucharystii” może się wydawać dość dziwny i prowokujący. - Podejrzewam, że gdyby wśród nas byli bibliści, byli dogmatycy, a zwłaszcza fundamentaliści, to w punkcie wyjścia, by ten temat zanegowali – zaznaczył prelegent. Dalej podkreślił, że józefologia jest dziedziną naukową, a nauka to badania, to stawianie pytań i wytyczanie nowych dróg i właśnie kongresy pokazały, że trzeba te drogi wytyczać i szukać nowych śladów o tym milczącym Świętym. Jedną z Inspiracji do takiego artykułu była Encyklika Ecclesia de Eucharystia Jana Pawła II. Obrady zakończył wykład ks. Enrique, który pracuje w Białej Cerkwi na Ukrainie. Swój referat wygłosił po polsku. I jak zaznaczył był to jego pierwszy wykład na sympozjum.  W referacie zatytułowanym „Św. Józef, dziewiczy ojciec Jezusa; historia i analiza terminu” postawił sobie za cel ukazanie jednego z tytułów teologicznych używanych, aby określić tajemnicę tego prawdziwego ojcostwa św. Józefa. Zaznaczył, że określano Józefa, ojciec duchowy, ojciec zastępczy, ojciec przez małżeństwo z Maryją oraz żywiciel, opiekun, piastun, stróż dziewictwa, oblubieniec Maryi i szereg innych przydomków, by ukazać rolę Józefa co do osoby Jezusa Chrystusa. Wszystkie referaty, jak zapewniał odpowiedzialny za sympozjum ks. prał. Andrzej Latoń, znajdą się w publikacjach, także będą omówione na łamach „Opiekuna”.

Tekst Arleta Wencwel 

 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Diecezja

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej