Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-02-06 13:13:27

Ogólnopolska Pielgrzymka Roratnich Dzieci

Kalisz, roraty

Kalisz. W sobotę, 20 stycznia do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu wypełniło się dziećmi z różnych stron Polski, które przybyły w ramach pielgrzymki dzieci uczestników Rorat organizowanych przez miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”.

Trudno było wejść do świątyni, a takich tłumów już dawno nie było u św. Józefa. Dzieci siedziały nawet w prezbiterium. Przybyło bowiem około 2 tysiące uczestników z różnych zakątków kraju i oczywiście z naszej diecezji. Na miejsce pielgrzymki zostało wybrane właśnie Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa Kaliskiego, gdyż jak wszystkim wiadomo papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego.  W związku z tym wydarzeniem redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” przygotowała materiały na czas Rorat, które przeżywane były pod hasłem „Święty Józef - Strażnik Skarbów”. Podczas Rorat dzieci poznawały postać św. Józefa. Owocem roratnich spotkań były napisane przez dzieci „Listy do Świętego Józefa”. Ks. prałat Jacek Plota zdradził, że owoce tej akcji zaskoczyły jego samego. Sanktuarium otrzymało ponad trzy tysiące listów z ok. 350 parafii z całej Polski. Dzieci z wielką ufnością wypisały swoje prośby do św. Józefa, którego prosiły o potrzebne łaski dla siebie, prosząc o zdrowie, o lepsze wyniki w nauce, sporcie. a także prośby w imieniu swoich bliskich. Jak chociażby to, by tato wrócił z pracy za granicą czy mama znalazła lepszą pracę. By ktoś bliski przestał palić czy pić alkohol. Dzieci prosiły także św. Józefa o zdrowie dla dziadków i babć. A nawet pisały by św. Józef zaopiekował się chorą koleżanką czy kolegą.
Grupy młodych pielgrzymów, jak zauważył Kustosz sanktuarium, pokonały wielki trud, by przybyć do przemożnego Patrona. Niektórzy z nich musieli wyjechać ze swoich miejscowości dzień wcześniej, inni o 3 czy 4 rano. Wszystkim gorąco podziękował za ten trud i zapewnił, że św. Józef na pewno każdego wysłucha. Także dla każdego małego pielgrzyma przygotowany był gorący posiłek i słodki deser.
Po słowach powitania odbył się koncert zespołu „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Zespół wykonał znane kolędy, jak i piękne aranżacje nowych utworów mówiących o narodzeniu Chrystusa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Łukasz Buzun, który także wygłosił słowo Boże. Jednak nie była to zwykła homilia, gdyż Ks. Biskup włączył w nią dzieci zadając pytania: co oznacza być dzieckiem, kto jest najważniejszy w życiu, kiedy tak naprawdę jesteśmy blisko Boga? Dzieci bardzo żywo odpowiadały na każde pytanie. Ks. biskup Łukasz zwrócił uwagę, że tak jak każde z nich, tak jak Pan Jezus, ma mamę i opiekuna Świętego Józefa. Co można zobaczyć na obrazie, na którym widać, że Jezus nie jest sam, że jest z nim Józef, Maryja i Święta Trójca. Ksiądz Biskup zaznaczył również, że św. Józef jest cały czas obecny w Kościele, jest odblaskiem Boga Ojca, że jest tym, który prowadzi nas do Boga.
W procesji z darami dzieci przyniosły dwa serduszka - jedno dla Józefa, drugie dla Jezusa, część listów nadesłanych do Świętego Józefa, bochen chleba, ministranci przynieśli chleb i patenę. Po Eucharystii Ks. Biskup zawierzył dzieci, ich rodziców, opiekunów św. Józefowi.

Arleta Wencwel

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Diecezja

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej