Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-02-06 13:10:31

W rocznicę tragicznych wydarzeń

marchwacz

Marchwacz. W sobotę, 20 stycznia miały miejsce w Marchwaczu uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wymordowania mieszkańców tej miejscowości pod koniec II wojny światowej.

W styczniu 1945 roku niedobitki wojsk niemieckich weszły do już wyzwolonego Marchwacza. Pod pretekstem pomocy przy wyciąganiu samochodów z zasp śnieżnych zmusili ponad 50 mężczyzn powyżej 16. roku życia do zgromadzenia się w centrum wioski. Następnie po kilku zaczęli ich rozstrzeliwać pod stogiem słomy. Udało się uratować tylko trzem. Zostało wówczas zamordowanych 57 mieszkańców Marchwacza oraz 6 Polaków i 12 żołnierzy radzieckich o nieznanych nazwiskach.
Dla uczczenia tych wydarzeń spod kaliskiego Teatru na patriotyczny bieg wybiegło 24 biegaczy i przyjaciół Kaliskiego Towarzystwa Sportowego „Supermaraton”. W tym roku w czwartym już rowerowym rajdzie pamięci towarzyszyło biegaczom czterech rowerzystów z Kaliskiego Towarzystwa Turystyki Kolarskiej „Cyklista”. Potem uczestnicy obchodów zgromadzili się na początku miejscowości i przemaszerowali na Mogiłę, gdzie rozpoczęły się patriotyczne uroczystości. Wśród zaproszonych gości obecny był wikariusz parafii Rajsko ks. Jędrzej Zaczyk. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta przy OSP w Iwanowicach. Oprócz oficjalnych delegacji, biegaczy i rowerzystów przy Mogile zebrały się rodziny pomordowanych i mieszkańcy Marchwacza. Szczególnie ciepło wszyscy uczestnicy przywitali żywego świadka tamtych wydarzeń panią Alicję Czarnecką. Uroczystości rozpoczęło wspomnienie tragicznych wydarzeń w Marchwaczu. Modlitwie za pomordowanych przewodniczył ks. Jędrzej Zaczyk. Po odegraniu Roty uczestniczące w uroczystościach delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia. Po zakończeniu tej części uroczystości jej uczestnicy w asyście orkiestry przemaszerowali przez Marchwacz i udali się do budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu, gdzie nad wszystkim czuwała już dyrektor szkoły Honorata Szymańska. Drugą część obchodów rozpoczęła Msza św. w intencji pomordowanych, po której przemówienie wygłosił Wójt Gminy Szczytniki. Natomiast przygotowana przez uczniów akademia przypomniała historię i ogrom tragedii, jakie przyniosła II wojna światowa. Szczególnie wrażenie na obecnych zrobiło wspomnienie tragicznych wydarzeń w Marchwaczu. Na jej zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali Rotę. Oficjalną część uroczystości zakończyła okolicznościowym koncertem Orkiestra Dęta z Iwanowic.

Robert Lis

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Diecezja

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej