Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-08-08 11:53:46

ŚW. JÓZEF PRZYNOSI WOLNOŚĆ

Jest w Niemczech miasto, którego nazwa brzmi Dachau. W czasie II wojny światowej istniał tam szczególny rodzaj więzienia. Wielkiego więzienia, który nazywano obozem koncentracyjnym. Było to miejsce, w którym więziono tysiące niewinnych ludzi z całej Europy.

 

A ponieważ w obozie panowały bardzo ciężkie warunki, brakowało jedzenia, więźniowie pracowali ponad siły i chorowali, bardzo wielu z nich umierało. W obozie w Dachau uwięziono między innymi wielu księży, w tym także z Polski. Hitlerowcy, którzy zarządzali obozem, bardzo źle obchodzili się z więźniami i często powtarzali im, że nigdy nie wrócą już do domu. Księża z Polski tymczasem postanowili modlić się o powrót do Polski, o wolność. Modlili się przy tym często do św. Józefa, który jest także patronem osób przebywających na obczyźnie, czy na wygnaniu. A oni przecież byli na wygnaniu. W kwietniu 1945 roku w obozie w Dachau, modliło się z nimi o uwolnienie tysiące więźniów. Nikt z więźniów nie wiedział, że hitlerowcy postanowili zniszczyć cały osób wraz ze wszystkimi więźniami 29 kwietnia wieczorem. I mimo tego, że wojna już za kilkanaście dni miała się zakończyć, nikt z więźniów Dachau nie doczekałby tego wspaniałego momentu. Tymczasem 29 kwietnia w pobliżu Dachau przebywali amerykańscy żołnierze, którzy walczyli z hitlerowcami. Wcale nie zamierzali zbliżać się do tego miasta, zresztą nie wiedzieli o tym, że istnieje tam obóz. Dotarli do jego bram zupełnie przypadkowo. Nie było ich wielu, ale hitlerowcy, którzy ich ujrzeli, byli pewni, że jest ich cała armia. Poddali się więc szybko, a więźniowie nie mogli uwierzyć, że zostali wyzwoleni. Wkrótce wszyscy dowiedzieli się, że niewiele brakowało, a zginęliby z rąk hitlerowców nie doczekawszy wyzwolenia. Więźniowie, a zwłaszcza księża, uznali, że obóz przed zniszczeniem ocalił św. Józef. Obiecali Józefowi w czasie modlitw, że jeśli ich ocali, będą co roku pielgrzymować do jego kaliskiego sanktuarium. I dotrzymali słowa.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej