Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-07-22 16:14:33

A w rodzinie Nowaków...

 - Uff! - westchnął Maciek. - Udało mi się ogarnąć ten okropny bałagan!
Chłopiec stał na środku pokoju i z dumą patrzył na książki, płyty, puzzle i zabawki, które wreszcie znalazły się tam, gdzie znaleźć się powinny. Po chwili weszła do niego mama. Uśmiechnęła się do syna i powiedziała:
- Jaki tu porządek! Całe dwa tygodnie sprzątałeś!
- Oj mamo – Maciek domyślał się o co chodzi. - Przez pierwszy tydzień wakacji musiałem odpocząć, nie miałem ochoty przeglądać zeszytów i książek.
W tym momencie dołączył do nich tata i aż przetarł oczy ze zdziwienia.
- Gdzie ja jestem, Alicjo? Czy to na pewno pokój naszego syna? - Tata uśmiechnął się przyjaźnie. Maciek wiedział jednak, że generalne sprzątanie, które na koniec roku szkolnego należało tylko do niego, trochę się przeciągnęło.
- Muszę dać dobry przykład Oli - starszy brat stanął na palcach chcąc podkreślić, jaki jest duży. Mama poklepała go po ramieniu. Jej malutki Maciuś skończył trzecią klasę, a córka naukę rozpocznie już po wakacjach. Niesamowite! Pamięta dokładnie jego pierwszy dzień w szkole…
- Ala! - tata wyrwał żonę z zamyślenia.
- Olcia już jest.
Ola wróciła od najlepszej koleżanki. Zosia mieszka dwa piętra wyżej. Razem chodziły do przedszkola i zgodnie twierdzą, że żyć bez siebie nie mogą. Niedawno urodziła jej się siostrzyczka i teraz to Zosia częściej odwiedza Olę. Dziewczynki lubią wariować, śpiewać i wygłupiać się, a mała potrzebuje przecież ciszy i spokoju. Pani Zduniak też… Dziś wyjątkowo pozwoliła Oli być przy wieczornej kąpieli Marty.
- Mamo, tato! Muszę wam koniecznie opowiedzieć, co się działo u Zosi!
Mama znów się zamyśliła. Przypomniała sobie, jak kąpała malutką Olę. Jej trzyletni wówczas brat wcale nie był zachwycony narodzinami siostry. Teraz potrafią się dogadać, choć jak to rodzeństwo, czasem kłócą się na całego.
Wieczorem, gdy Maciek leżał już w łóżku, Ola przyszła do niego i swoim zwyczajem wgramoliła się pod jego kołdrę. Czekali tak na tatę, by przeczytał lub opowiedział im bajkę. Maciek trochę się przed tym wzbraniał, twierdząc, że wyrósł już z wieczornych bajeczek. Zawsze jednak słuchał uważnie, a w tym słuchaniu nie bajka była najważniejsza, ale niski głos taty i jego silne ramiona, w których chowało się rodzeństwo. Gdy Ola była już w swoim łóżku, tata zauważył, że jest smutna. Wszystkie ważne sprawy i zmartwienia potrafiła trzymać w sobie przez cały dzień, a gdy gasił już lampkę nabierała odwagi, by o nich porozmawiać. Tak było i tym razem. Zmęczony i śpiący tata słuchał cierpliwie, a Ola wiedziała, że wieczornych zwierzeń nie może przeciągać w nieskończoność.
- Tato - zaczęła dziewczynka. - Czy my wyjedziemy gdzieś w tym roku? W góry albo nad morze? Zawsze przeglądałeś mapę, ale teraz...
Tata uśmiechnął się do córki. Zerknął na Maćka, który dawno już spał i powiedział.
- W tym roku będzie niespodzianka. Pojedziemy tam, gdzie jeszcze nigdy nie byliśmy - dokończył tajemniczo tata. - Śpij już Olcia, jutro się wszystkiego dowiecie. Dobranoc.
- Niespodzianka! - pomyślała Ola. - Już się nie mogę doczekać.
Następnego dnia rano Ola obudziła się wcześniej niż zwykle. Obudziła też brata, który marudził, że szkoła się skończyła i absolutnie nie ma zamiaru wstawać przed ósmą.
Kiedy jednak usłyszał, że rodzice planują wakacyjny wyjazd i nie będzie to Ustronie Morskie, gdzie jeździli co roku, wstał natychmiast.

- Olka! Mówię Ci! Pojedziemy za granicę! Wczoraj, kiedy jeszcze byłaś u Zośki zrobiłem porządek w pokoju, a na biurku został tylko globus. Mama znacząco na niego spojrzała, naprawdę! - Maciek w myślach okrążył już całą kulę ziemską, ale rodzice szykowali dla nich zupełnie coś innego...

Ewa Makowska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej