Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-04-16 19:10:43

Z Bogiem uda się!
W latach kiedy nie ma międzynarodowego spotkania młodzieży z Ojcem Świętym, Światowy Dzień Młodzieży obchodzony jest na poziomie diecezjalnym i właśnie w diecezji kaliskiej dzień ten obchodzony jest w Niedzielę Palmową, gromadząc młodych na Górze Krzyża Jubileuszowego.

W tym roku pielgrzymka młodzieży odbyła się już po raz 19. Spotkaniu przyświecały słowa XXXIII Światowego Dnia Młodzieży „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).

Mimo, iż słońce pięknie świeciło nie było zbyt ciepło i dlatego też na początku spotkania młodzież z zespołu „Tratwa Music Project” rozgrzała młodzież wspólnymi ćwiczeniami i krótkim koncertem. Następnie ks. Marek Muzyka wygłosił konferencję, która nawiązywała do hasła dnia. Ks. Marek mówił o lęku, o tym, by samemu sobie zadać pytanie: czego się boję, by nazwać swój lęk, jej młodszą siostrę obawę. - Lęk jest pozorną rzeczywistością, która udaje prawdę. Lęk, który jest odczuwalny przez nas tu i teraz, ale tak naprawdę dotyczy tego, co będzie jutro czy pojutrze - mówił ks. Muzyka dodając, że każdy z nas zna to odczucie chociażby lęku przed egzaminem czy przed wstąpieniem w związek i każdą inną decyzją. Dalej podkreślił, że lęk działa jak paralizator i wtedy szukamy drogi ucieczki, by tylko nie przejść przez rzeczywistość lęku. - Słowa anioła do Maryi: „Nie lękaj się!” są podstawą całego zdania, gdzie argumentem Boga wobec Maryi są słowa, Nie bój się, ja ciebie przez to przeprowadzę - zaznaczył ks. Muzyka, który tym samym chciał przekazać młodzieży, że kiedy chwyci się Boga za rękę i z Bogiem pójdzie dalej, nie ma się czego bać, że to co jest w głowie, ta wielka obawa tak naprawdę nie jest niczym wielkim, bo jestem z Bogiem. Ks. Marek swoje słowa wprowadził w czyn. Zaproponował młodzieży, by właśnie w tym miejscu każdy znalazł osobę, której poda rękę i zapewni ją, że z Bogiem przejdzie przez ten lęk. Młodzi ludzie chwycili się za ręce, uśmiechając się do siebie życzliwie. A zapytani, czy ktoś kiedykolwiek przeżywał w swoim życiu lęk, czy bał się o cokolwiek, o drugą osobę, podnieśli w górę las rąk. Następnie młodzież chwytając się za ręce stworzyła łańcuch modlitwy i modliła się za siebie nawzajem. O godzinie 15., w oczekiwaniu na Eucharystię zgromadzeni u stóp Krzyża Jubileuszowego odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Łukasz Buzun. - Krzyż jest świadectwem zbawienia człowieka, świadectwem Bożej miłości. Cała męka Pańska jest świadectwem historycznym, które ciągle trwa, bo Bóg kocha człowieka - mówił ks. bp Buzun w homilii, prosząc  młodych, aby nabożeństwa Drogi krzyżowej i Gorzkich żali były dla nich modlitwą podkreślając, że drodze naszej wiary musimy uczyć się modlić męką Pana Jezusa. - Droga krzyżowa i Gorzkie żale są po to, żeby te treści zmieniać w modlitwę i żeby ta modlitwa otwierała nasze serca i umysł na działanie Ducha Świętego, który kropla po kropli nasze serce nawadnia łaską uświęcającą i powoduje, że stajemy się ludźmi, którzy noszą w sobie rozwijający się dar wiary – akcentował Hierarcha dodając, że ogromną rolę w życiu młodego człowieka odgrywa sakrament pokuty i Eucharystia, gdyż otwierają one na Boga i drugiego człowieka. - Niech Maryja, która stała pod krzyżem prowadzi nas po drogach doświadczenia Jezusa na drodze naszego życia w modlitwie, Eucharystii, sakramencie pokuty – zakończył biskup Łukasz. 
Po Mszy św. na młodzież czekała gorąca herbata i zupa.

Arleta Wencwel

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej