Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-01-18 14:13:16

Poświęcenie ołtarza


We współczesnym świecie ludzie są prześladowani z powodu wiary. Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego życie trzeba stracić – mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. sprawowanej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościele Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej. Biskup kaliski poświęcił nowy ołtarz i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele. - Św. Szczepan uwierzył w bóstwo Chrystusa. Zachwycił się Jego słowami. Przymierze z Chrystusem traktował bardzo poważnie. Został ukamienowany za gorliwość i za to, że mówił prawdę – stwierdził Celebrans.
Zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary. - Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego życie trzeba stracić. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z powodu lenistwa, braku gorliwości – powiedział Kaznodzieja. Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że katolicy zobowiązani są do przekazywania wiary innym i bronienia tej wiary jeżeli zajdzie taka potrzeba. - Żeby być człowiekiem wiary trzeba mieć odwagę bycia sobą, nie wstydzić się krzyża Chrystusowego. Trzeba na życie patrzeć w perspektywie chrześcijańskiego optymizmu. Modlimy się, żebyście nigdy Chrystusa nie zdradzili i nie odeszli od Jego Kościoła gdziekolwiek wypadnie wam żyć – akcentował Hierarcha.
Najstarsza informacja o Nowej Wsi Książęcej pochodzi z 1440 roku. W 1803 roku wieś uległa całkowitemu zniszczeniu spowodowanemu przez pożar, podczas którego spłonął także kościół. Odbudowano go w 1804 roku i w takiej postaci zachował się do dzisiaj. Wyposażenie wnętrza pochodzi z początku XIX wieku. W barokowo-klasycystycznym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający Świętą Trójcę. Od 2015 roku proboszczem parafii jest ks. Daniel Wawrzyniak.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej