Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-01-18 13:41:45

Mikstackie Betlejem

Betlejemskie szopki - trudno bez nich wyobrazić sobie kościoły, często pojawiają się w naszych domach. Są różne: duże i małe, ruchome i statyczne, z żywymi zwierzętami albo z tymi wykonanymi z drewna czy gipsu. Wszystkie są piękne, bo w ich wykonanie wkłada się zazwyczaj sporo pracy, ale przede wszystkim serca. Przypominają nam o tym, że Jezus będąc Synem Bożym, by być bliżej nas, przyszedł na świat w ubogich warunkach.

Zapewne sporo serca włożyli ci, którzy wraz z siostrą Sylwią przygotowywali mikstackie „Betlejem”. Jest piękne, symboliczne i ma głęboką wymowę. W mikstackim kościele obok ambony wyłożony jest Ewangeliarz. To właśnie obok niego pod amboną został umieszczony drogowskaz z napisem „A Słowo stało się Ciałem” wskazujący na żłóbek. To właśnie w Betlejemskiej Grocie narodził się Zbawiciel świata. Stał się jednym z nas, byśmy nie lękali się przynosić do Niego swoich radości i trosk, lęków, bo On ich także doświadczył. Gdy podążamy w kierunku, który pokazuje nam drogowskaz dochodzimy do Betlejemskiej Szopki. Tu spotykamy Świętą Rodzinę Maryję, Józefa i Dzieciątko, które jak śpiewamy w jednej z kolęd, zostało złożone w żłobie. W tym roku żłóbkiem, w którym podczas Pasterki zostało złożone przez ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka Dzieciątko, jest otwarta księga. Na jej kartach znajdują się słowa: „Wierzę w Syna Bożego – Słowo, które stało się Ciałem”. Stanowią one wyznanie wiary wspólnoty parafialnej i są zachętę do lektury Słowa Bożego. Nad otwartą księgą klęczą Maryja i Józef. W mikstackim „Betlejem” nie brakuje  aniołów, którzy przekazali pastuszkom radosną wieść o narodzinach Zbawiciela. Są też w mikstackiej szopce pastuszkowie, którzy jako pierwsi pospieszyli, by pokłonić się Bożej Dziecinie. Są również zwierzęta, bo to one, jak mówi piękna legenda, ogrzewały narodzone Dziecię. Od kilku lat pojawia się w mikstackim „Betlejem” Święty Roch. W tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę ogłoszenia go patronem miasta Mikstat. Stoi w szopce nieopodal rozłożonej księgi, na której leży Dzieciątko Jezus. Spod lekko uniesionej tuniki na nodze Świętego widoczna jest rana. Może Święty Roch ma nam coś ważnego do przekazania? Może w tym geście zawarty jest przekaz – nie lękajcie się przychodzić do Jezusa ze swoimi zranieniami, trudnościami, cierpieniami i lękami. On jest Słowem, które stało się Ciałem, On jest Miłością, która przyszła na ten świat, by żaden człowiek nie był sam. Maryja i Józef nie mogli znaleźć miejsca dla narodzin Syna Bożego. Zostało ono pięknie przygotowane w mikstackim kościele i w sercach wielu parafian.
Nawiedzajmy szopki. Zatrzymajmy się na chwilę modlitwy, zadumy. Potrzebujemy czasu, by uklęknąć, oddać jak pastuszkowie pokłon Bożej Dziecinie i  podziękować za wielką miłość.

Małgorzata Strzelec

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej