Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-12-05 16:00:44

Tytki pełne dobra

tytka

Papierowa torba z nadrukiem, do której można włożyć mąkę, ryż i makaron, czy inne artykuły spożywcze lub środki czystości, nazwana została tytką. Dokładnie to tytka charytatywna, którą nie zostawiamy dla siebie, lecz przekazujemy dalej potrzebującym.

Pomysł Tytki charytatywnej zrodził się w Caritas w Poznaniu. Po tej informacji już pewnie nas nie dziwi nazwa tej przedświątecznej akcji. Bo w gwarze wielkopolskiej lub Górnego Śląska „tytka” to słowo oznaczające klejoną, papierową torebkę do przechowywania czy też transportu m.in. żywności. Podobno na Górnym Śląsku może być jeszcze tytka z tektury, folii lub plastiku. Kształt tytki nie musi być prostokątny, może być w formie prostopadłościanu lub stożka, które najczęściej używa się do sprzedaży cukierków. Tyle wyczytałam w słowniku. W innych rejonach Polski papierowa torba może być też nazywana tutką, siatką, ale tak naprawdę nie jest ważna nazwa, ważne co ze sobą niesie akcja związana z tytką.

Cukier i olej
W zeszłym roku dzięki wypełnieniu pustych tytek przekazanych wielu ludziom zebrano ponad 1600 ton żywności. W tym roku Caritas Archidiecezji Poznańskiej, pomysłodawca akcji, rozprowadziła wśród diecezji 120 tysięcy papierowych toreb. Teraz puste torby można zabrać z Caritas diecezjalnych i parafii, które zgłosiły chęć udziału w akcji. Angażują się w nią również szkoły, instytucje i firmy, które wypełniają je zakupionymi przez siebie produktami, a następnie dostarczają do parafii, Caritas lub bezpośrednio do osoby potrzebującej.
To, co można włożyć do tytki charytatywnej po prostu zostało na niej napisane. Zbierane są produkty spożywcze o długim terminie ważności takie jak: cukier, kawa, herbata, ryż, kasza, masło, margaryna, olej, słodycze, bakalie i konserwy. Produkty chemiczne: środki piorące i czystości trzeba zapakować osobno.
Tytkę można też napełnić przekazując pieniądze na produkty za pośrednictwem strony internetowej www.tytkacharytatywna.pl. To strona ogólnopolska, a jeżeli ktoś chciałby przekazać wirtualną tytkę naszej kaliskiej Caritas to przez stronę www.kalisz.caritas.pl. Pozostają jeszcze - SMS o treści „Tytka” wysłany pod numer 72052 albo wpłata darowizny z tytułem „Tytka” na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Tak też można dołożyć się do tytki.
Obojętnie czy włożymy coś do papierowej czy wirtualnej tytki, wszystko trafi do biednych, potrzebujących pomocy za pośrednictwem Caritas, parafii, czy na przykład szkoły.

Pierogi w jadłodajni
W tym roku ogólnopolska akcja została zainaugurowana 16 listopada w jednej z jadłodajni Caritas w Warszawie. Ta inauguracja była nietypowa, bo pracownicy jadłodajni Caritas i zaproszeni goście przygotowali pierogi, które trafiły do podopiecznych jadłodajni. Spotkanie było okazją do dyskusji o działaniach Kościoła i Caritas na rzecz ubogich oraz potrzebie dzielenia się z innymi. - Każdy z nas może na co dzień podzielić się z innymi dobrym słowem, uśmiechem, życzliwością. Dzięki takim akcjom jak Tytka charytatywna można w praktyczny sposób zaangażować się w pomoc naszym braciom i siostrom, którzy potrzebują posilić się ciepłym posiłkiem w placówkach Caritas – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, dodając, że Tytka charytatywna wpisuje się w obchody Światowego Dnia Ubogich obchodzonego w Kościele 19 listopada. Finałem akcji będzie koncert kolędowy „Tytka Wigilijna” 19 grudnia o 19.00 w sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Podczas niego wystąpią polscy artyści, którzy zaśpiewają kolędy z udziałem chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wydarzenie zostanie nagrywane przez Telewizję Polską i emitowane w święta Bożego Narodzenia 25 i 26 grudnia na antenie TVP2.

10 tysięcy tytek
Coraz więcej diecezji za pośrednictwem diecezjalnych Caritas zaprasza do udziału w Tytce charytatywnej. Wśród nich jesteśmy my, czyli diecezja kaliska. - W tym roku po raz pierwszy Caritas Polska zrobiła z tego akcję ogólnopolską, ale my włączamy się w nią po raz kolejny - mówi Magda Glinkowska z Caritas Diecezji Kaliskiej. Podkreśla, że dla naszej diecezji przygotowane zostało 10 tysięcy tytek i podobnie jak w ubiegłych latach w akcję u nas włącza się wiele parafii, instytucji, szkół ze Szkolnymi Kołami Caritas. To od nich i oczywiście z centrali Caritas Diecezji Kaliskiej przy ul. Prostej w Kaliszu, możemy zabrać pustą tytkę. To im oddajemy wypełnioną produktami torbę albo przekazujemy od razu potrzebującym. - Zawsze jest tak, że część produktów zostaje w parafiach, które dysponują nimi także przez Parafialne Zespoły Caritas. Część paczek jest przekazywana do naszych palcówek, takich jak schroniska, czy jadłodajnie. Gdy to możliwe z części produktów przygotowujemy ciepły posiłek w ciągu całego roku. Jeżeli są produkty związane z wieczerzą wigilijną, to także z nich ją przygotowujemy. Produkty wydawane się też w formie pomocy indywidualnej naszym podopiecznym - wyjaśnia pani Magda. Są to osoby, które w ciągu roku zgłaszają się do Caritas Diecezji Kaliskiej, rodziny dzieci, które są objęte programem „Skrzydła”. Potem opowiada mi, że w akcję bardzo mocno zaangażowane są nie tylko parafie, Szkolne Koła Caritas, ale także wiele osób indywidualnych, które chcą pozostać anonimowe.

Parafie i szkoły
Wśród tych, którzy włączają się w akcję jest parafia pw. św. Jana Pawła II w Kaliszu. - Wielkim powodzeniem cieszy się organizowana od kilku lat w naszej wspólnocie parafialnej przedświąteczna akcja Tytka charytatywna. Biorą w niej udział dzieci, młodzież, jak i dorośli. Kilkadziesiąt tytek rozchodzi się już w pierwszych dniach grudnia podczas Mszy Świętych Roratnich – dzieli się ks. wikariusz Arkadiusz Wysota. Podkreśla, że oczywiście dzieci pierwsze przechodzą do działania, by nieść pomoc potrzebującym. To one po Mszy św. z radością w sercu wracają z kaplicy niosąc z sobą tytki, by już na drugi dzień przynieść je wypełnione po brzegi. - Co więcej, nie tylko chodzi o to, aby kupić i wrzucić coś z proponowanych produktów do torby, ale żeby uczynić to z miłością. Dlatego są i tacy, którzy w czasie adwentowego czuwania rezygnują z kupowania sobie np. słodyczy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczają na dary do tytki charytatywnej. W czasie Mszy Świętej modlimy się za tych, do których trafią owe paczki – zauważa ks. Arkadiusz. Do akcji włączają się również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Pawła II. Wolontariusze z gimnazjum i klasy IV szkoły podstawowej w każdej klasie rozdzielają tytki i koordynują akcję w szkole. Nie brakuje także dorosłych i rodzin, którzy wspólnie przygotowują tytkę. - Na zakończenie przytoczę słowa ks. Henriego Nouwena: „Każdy krok jest jak świeca paląca się w nocy. Nie likwiduje ciemności, ale prowadzi nas przez ciemność. Kiedy obejrzymy się za siebie, dokonawszy wielu małych kroków miłości, odkryjemy, że odbyliśmy długą i piękną podróż”. Życzę, by adwentowe uczynki miłosierdzia były niegasnącą świecą w naszych dłoniach rozświetlającą drogę do nowo narodzonej Miłości - kontynuuje ks. Wikariusz.
Do tych, którzy Tytkę znają od kilku lat dołączyły w tym roku kolejne parafie, wśród nich jest Przedborów. - W akcję włączamy się po raz pierwszy. Pomysł zrodził się kiedy zauważyłem panią, która potrzebuje pomocy, ale nie może jej otrzymać z innego źródła, bo ma trochę za wysoki dochód - wyjaśnia ks. proboszcz Aleksander Nawrocki. - Pewnie znajdą się w parafii jeszcze inne osoby w podobnej sytuacji. Zostałem proboszczem w Przedborowie niedawno, w tym roku, dlatego liczę też na parafian, którzy mi podpowiedzą komu jeszcze trzeba pomóc. Mam też nadzieję, że wezmą tytkę charytatywną i wypełnią ją produktami. Po prostu, że znajdą się w parafii osoby, które chcą pomagać innym - kontynuuje. - Może dzięki temu powstanie u nas grupa charytatywna - dodaje. Tytki z produktami, które pozostaną po rozprowadzeniu w parafii Ks. Proboszcz chce przekazać diecezjalnej Caritas albo do Domu dla bezdomnych mężczyzn w Domaniewie.

Dar serca
- Ludzie odpowiadają bardzo życzliwie na nasz apel - podkreśla Magdalena Glinkowska. - Buduje nas ich świadectwo i postawa. Kiedy tytkę z produktami przyniosą do nas jesteśmy przedłużeniem ich chęci pomocy komuś. Ktoś zdaje się na nas albo tytkę i przekazuje w swoim najbliższym otoczeniu osobie, która potrzebuje pomocy – zauważa pani Magda, która bardzo lubi ten przedświąteczny czas. Może ma wtedy więcej pracy, jest bardziej zabiegana, ale w tym czasie szczególnie zauważa życzliwość między ludźmi. - Widzę radość osób, które przekazują tytki i tych, którzy je otrzymują. Wtedy widać moc ciepła i życzliwości. To tytki pełne dobra, konkretny dar serca, inaczej nie można tego nazwać - podkreśla. - Myślę, że wszystkich ludzi, którym przekazujemy paczki łączy wzruszenie, że ktoś o nich pomyślał, że to właśnie im się je przekazuje. W pierwszej kolejności cieszy ich gest, a potem zawartość paczki - mówi, przypominając, że tytka to także odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka, by włączyć się w obchody I Światowego Dnia Ubogich i miłować nie słowem, ale czynem. - Organizujemy nie tylko Tytkę charytatywną, ale także inne zbiórki żywności ze wsparciem wolontariuszy. Pomagamy przez cały rok. Teraz przed nami dużymi krokami zbliża się ogólnopolska zbiórka żywności, która w naszej diecezji odbędzie się 8 i 9 grudnia w sklepach sieci „Biedronka”. W zbiórkę zaangażowało się też wielu wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, bez których organizacja akcji na taką skalę nie byłaby możliwa - mówi pani Magdalena. Do udziału w niej już teraz zaprasza nasza diecezjalna Caritas.

Tekst i zdjęcie Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej