Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-07-17 09:43:50

Kryjówka Jasia Chrzciciela - Promyk Radości

Czy wiecie co to jest noc świętojańska? To noc, która rozpoczyna dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, kuzyna Pana Jezusa. W kościele mówi się o tych urodzinach: uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. W dodatku noc świętojańska to najkrótsza noc w roku.


A w związku z tym, że mamy pierwszą połowę lipca i noc świętojańska była niedawno, opowiem wam pewną historię o małym Janie - czy może Jasiu - Chrzcicielu?. Otóż rodzice Jana, św. Zachariasz i św. Elżbieta, mieszkali w małym miasteczku Ain Karem, które 2000 lat temu, usytuowane było pod Jerozolimą. Dziś Jerozolima jest już o wiele większa niż wtedy i Ain Karem nie jest już osobnym miasteczkiem, ale jej dzielnicą. W Ain Karem, pół roku przed dniem, w którym przyszedł na świat Pan Jezus, urodził się Jan Chrzciciel. Wiele lat później by upamiętnić to wydarzenie, w Ain Karem wzniesiono bazylikę. Bazylika ta stoi do dziś, a w jej wnętrzu można zobaczyć pewien przedmiot, który posłużył niegdyś za kryjówkę maleńkiego Jana. Kryjówkę która uratowała mu życie. Pamiętacie pewnie, że kiedy urodził się Pan Jezus, król Izraela, Herod, tak się wystraszył, że Jezus będzie chciał mu w przyszłości odebrać władzę i tron, że aby do tego nie dopuścić, rozkazał wymordować wszystkich malutkich chłopców. Tamtego dnia Jan Chrzciciel miał 6 miesięcy i także jemu groziła śmierć. Gdy nadciągali żołnierze Heroda, św. Elżbieta robiła wszystko, by ukryć synka, ale nie miała gdzie. I wtedy zobaczyła ten przedmiot. On zaś otworzył się w tajemniczy sposób zachęcając Elżbietę do tego, by ukryła w jego pustym wnętrzu swoje dziecko. Elżbieta zrobiła to. Jan ocalał, przedmiot, który posłużył za skuteczną kryjówkę do dziś można oglądać w bazylice w Ain Karem. Jeśli chcecie się dowiedzieć co to za przedmiot, rozwiążcie krzyżówkę. Hasło będzie odpowiedzią.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej