Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-05-11 10:31:00

Uratowany kościół

Laski

Laski. Ordynariusz ks. bp Edward Janiak podczas wizytacji parafii Laski, 30 kwietnia, najpierw nawiedził drewniany kościół parafialny znajdujący się na cmentarzu, gdzie wygłosił homilię, poświęcił nowy dach i oszalowanie świątyni błogosławiąc na dalsze dzieła. Następnie w świątyni filialnej przewodniczył Mszy św. z okazji 70-lecia powstania samodzielnej parafii w Laskach i udzielił sakramentu bierzmowania 85 młodym.

Zabytkowy kościół drewniany NMP Wniebowziętej pochodzi z 1627 roku. Kościół filialny Niepokalanego Serca Maryi natomiast był kiedyś ewangelicki i powstał w II połowie XIX wieku. W swoim słowie ks. Rafał Czmyr wspominał proboszczów parafii od czasu jej ustanowienia 70 lat temu. Szczególnie ks. Stefana Stoińskiego, który wraz z wiernymi uratował drewniany kościół parafialny przed rozbiórką przeprowadzając gruntowny remont. - To tym wybitnym duszpasterzom ta parafia zawdzięcza powstanie, rozwój i stan kościołów, budynków parafialnych, wierną, systematyczną działalność duszpasterską, szczególnie sakramentalną. Parafia liczy obecnie 1897 wiernych, a zdecydowana większość parafian jest przywiązana do Chrystusowego Kościoła - mówił Proboszcz. - Rozpoczęliśmy nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca i cieszą się one coraz liczniejszą obecnością wiernych. Mamy także dwadzieścia pełnych Róż różańcowych. Jedynym bólem tej wspólnoty jest brak powołania kapłańskiego, zakonnego, czy misyjnego, ale mamy nadzieję, że pasterskie błogosławieństwo Pasterza diecezji pomoże nam wyjednać u Pana i tę łaskę - dodał ks. Rafał.
- Jak patrzę na tą młodzież, myślę, że Duch Święty któreś serce tak „zaniepokoi” i zaprowadzi do furty seminarium, jak to jest pragnieniem Księdza Proboszcza. Tym bardziej, że jest tyle Róż różańcowych, jak pójdzie szturm do nieba, to Pan Bóg ma swoje drogi, aby znaleźć tych, którzy się poświęcą dla służby Jemu i człowiekowi. Dziękuję wam za modlitwę, bo jak jest modlitwa, to wszystko się jakoś ułoży. Jak ktoś się modli, to łatwiej też przebaczyć, przeprosić. A jak nie ma modlitwy, to ksiądz nie pasuje, kościół nie pasuje, rodziny nie pasują. Dziękuję wam za ten Kościół żywy duchowy, dziękuję za troskę o obiekty sakralne - mówił Biskup. Młodych zachęcał do mądrych wyborów, trwania przy Chrystusie i takiego postępowania, by rodzice mogli być z nich dumni. W procesji z darami parafianie podzielili się z Biskupem tym, co mieli najcenniejszego, do ołtarza przyszli też strażacy i przedstawiciele lokalnego klubu piłkarskiego w szalikach.

Tekst i foto AAN

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej