Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-03-22 12:56:52

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” J 2,5

MB-srodek

Chcemy dalej z Maryją przeżywać święty czas Wielkiego Postu. W tym czterdziestodniowym czasie pokuty trzeba nam zobaczyć jeszcze głębiej - co tak naprawdę dokonało się na krzyżu. Ona, jak nikt inny, najlepiej rozumiała Jezusową misję. Kiedy patrzymy na Maryję, możemy powiedzieć, że ona najlepiej weszła w tajemnicę krzyża, najgłębiej i najpiękniej zrozumiała, że potrzebny był człowiekowi Jezusowy krzyż.

Zacznijmy od słów Ewangelii wg św. Jana wypowiedzianych przez Maryję na weselu w Kanie Galilejskiej, mówiących między innymi o jej wielkiej uległości i ufności. „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” - oznacza przyjmijcie Jego słowo, bądźcie Mu posłuszni. Słowo „wszystko” jest tu bardzo ważne. Bo można robić wiele, ale ostatecznie wychodzi, że nie w pełni po Bożej woli. „Wszystko” oznacza do końca, całym sobą, bez reszty i ani chwili zawahania. Jest to piękna matczyna zachęta do zawierzenia się Jezusowi.
Co oznacza dla nas to słowo „wszystko” w naszym życiu wiary? W wierze czynić wszystko znaczy gorliwie i z pełnym przekonaniem, że zawiera się w tym cały sens życia człowieka. Pamiętam, jak kiedyś pewna kobieta opowiadała mi o ostatnich chwilach życia swojej matki. Wspominała, że chciała ona dobrze przygotować na moment śmierci. Dzień po dniu podsumowywała swoje życie, spotykając się z członkami swojej rodziny. Jednak najważniejsze było dla niej to, kiedy ksiądz przychodził do niej z posługą sakramentalną. Po ostatniej spowiedzi i Komunii Świętej powiedziała do swojej córki: Wiesz, teraz jestem pewna, że innej drogi nie ma. Jedyną drogą do szczęścia człowieka jest Bóg. Innej drogi nie ma. Właśnie wierzyć do końca, na serio, z całym przekonaniem, to świadomość, że innej drogi nie ma, jak tylko ta, która prowadzi nas do Boga. Ta jedyna droga zawiera w sobie to słowo „wszystko”, wszystko czynić, aby z tej drogi nie zejść, nie stracić z horyzontu swojej wiary jedynego celu, jakim jest Bóg. Potrzebna jest tu nasza gorliwość w modlitwie, w życiu sakramentalnym, w przeżywaniu Eucharystii. Maryja podpowiada nam w tych słowach z Kany Galilejskiej, abyśmy czynili wszystko, co mówi do nas jej Syn. Całym życiem odpowiadali na Bożą miłość. Innej drogi - pomyślnej dla nas - nie ma.
Całym sercem na tą Bożą drogę weszła Maryja. Ona pokazuje nam, jak czynić wszystko. Kiedy Maryja objawiła się w Fatimie, Portugalia znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji politycznej, rząd prowadził silne działania antykościelne, a Europa była w stanie I wojny światowej. Ludzie zapomnieli o tym, że należy czynić wszystko co mówi Jezus. Maryja chciała w ten sposób uratować świat przed wielkim zaślepieniem, dlatego w pierwszym objawieniu fatimskim 13 maja 1917 roku, prosiła dzieci, aby ludzie służyli Bogu modlitwą w intencji za ludzkie niegodziwości i prosili o nawrócenie grzeszników. Maryja prosiła, aby w tych intencjach odmawiać Różaniec. To miał być ratunek dla świata przed piekłem, do którego trafiają dusze grzeszników. Dzieci fatimskie widziały to miejsce tylko przez chwilę, ale to wystarczyło, aby całe zadrżały z przerażenia. Łucja pisała w swoich wspomnieniach, że gdyby wcześniej Jasna Pani nie uspokoiła ich i nie zapewniła, że zabierze wszystkich do nieba, z pewnością umarliby ze strachu. Maryja z dobrocią i jednocześnie wyrazem smutku na twarzy, prosiła dzieci, aby nieustannie modliły się i pokutowały za grzeszników. Zwłaszcza w chwili ponoszenia ofiary, w ich intencji miały wypowiadać słowa: „O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”.
W naszym życiu nie brakuje chwil trudnych, pełnych cierpienia, problemów. Warto wtedy przypomnieć sobie te słowa modlitwy, aby nasze ofiary i trudy dnia codziennego znalazły sens, aby nie były puste, aby nie były przeżywane z jakimś buntem czy gniewem, ale w duchu wynagrodzenia za grzechy świata. W mojej rodzinnej parafii MB Częstochowskiej w Grabówce, w dzieciństwie słyszałem, jak ksiądz czasami odprawiał Mszę Świętą w intencji dusz ludzi w czyśćcu cierpiących, albo ta intencja pojawiała się w modlitwie za zmarłych - w wypominkach/wymieniankach. Nie rozumiałem wtedy tej intencji. Jednak w świetle objawień fatimskich można to lepiej zrozumieć - jest to piękna realizacja wezwania Maryi, aby modlić się za grzeszników i tych, którzy tej modlitwy potrzebują. Tak trzeba dalej.
Maryja w objawieniach fatimskich podaje rękę człowiekowi. Jej serce jest pełne boleści i zatroskania o nas, o nasz los. Pięknie widać to na wizerunku ikony Bogurodzicy Cierpiącej. Spojrzenie Maryi jest tam pełne boleści. Dzieciątko Jezus na wieść o męce zdaje się jakby reagowało lękiem i w geście pełnym zaufania chwyta dłoń Matki, jakby szukało ucieczki przed cierpieniem. Mękę zapowiadają archaniołowie Gabriel i Michał, którzy pokazują dziecięciu krzyż, włócznię i gąbkę. Archaniołowie mają ręce osłonięte na znak uwielbienia Boga, który stał się człowiekiem, i na znak uznania, że w męce objawia się zbawcza moc Boga. Krzyż staje się znakiem zmartwychwstania i ostatecznego zwycięstwa. Gest Maryi przypomina postawę Hodegetrii (wskazującej drogę), która wskazuje dłonią na Chrystusa - jedyną drogę, prawdę i życie. Maryja zgadza się na ofiarę Jezusa, aby człowiek mógł zostać zbawiony.
Objawienia fatimskie z 1917 roku są nadal aktualne. Potrzeba naszego zatroskania o udział w zbawieniu, które dokonało się na krzyżu, byśmy mogli mówić - PANIE, UCZYNIŁEM WSZSYTKO, CO MI POWIEDZIAŁEŚ I PRZEKZAŁEŚ. Niech w naszym zatroskaniu nie zabraknie modlitwy o zbawienie innych - o to prosiła nas Maryja. Ona cierpi, kiedy ludzie odwracają się od jej Niepokalanego Serca, kiedy to słowo „wszystko” przestaje nas interesować.

Tekst ks. Eugeniusz Synowiec

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej