Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-03-13 10:44:08

W duchu przebłagania

czwartekk

W każdy pierwszy czwartek miesiąca bazylika św. Józefa wypełnia się wiernymi, którym leży na sercu dobro innych, a zwłaszcza tych, których życie jest zagrożone, czy to poczęte w łonie matki, czy to przykute do łóżka. Ile pierwszych czwartków, tyle różnych tematów, ale cel jest jeden. Modlitwa o życie. A temat marcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie prosimy: bądź patronem wielkopostnej odnowy życia małżeństw i rodzin, wyproś nam ducha przebłagania za grzechy przeciwko życiu”.

Marzec, miesiąc szczególnie poświęcony oblubieńcowi Najświętszej Marii Panny, ale czy tylko Maryi jest to oblubieniec? To także oblubieniec wielu z nas; tych, którzy w swych modlitwach uciekali się do niego o przemożne wstawiennictwo. Nie da się zliczyć łask, które za pośrednictwem św. Józefa wierni z całego świata otrzymali od Boga. Niektóre z nich słyszymy w każdy pierwszy czwartek, kiedy przed obrazem Świętej Rodziny kapłan modli się w tych i wszystkich innych intencjach, które w ogromnych ilościach napływają do sanktuarium. Podziękowań jest równie dużo, a te możemy śledzić choćby na łamach „Opiekuna”, czy w księdze zawierającej cuda Józefa.
Jak na gospodarza miejsca przystało, gości przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium, który podkreślił, że  św. Józef, wielki obrońca życia, pokorny, milczący Święty, świadek wiary uczy nas cichej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby mającej swoje źródło i moc w Bogu.

Wierność jest fajna
Jak wielkim orędownikiem jest św. Józef doświadczyli także Karolina i Maciej Piech, młodzi ludzie, którzy jechali do św. Józefa prosić o dobrego męża i dobrą żonę. Dziś są małżeństwem i głęboko wierzą, że to dzięki św. Józefowi. To oni podczas konferencji, która jest stałym punktem spotkań opowiedzieli o tym, że małżeństwo to wspólna droga do świętości. Poznali się w drodze do Kalisza jadąc na spotkanie w sanktuarium św. Józefa wraz z absolwentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak sami mówią, jechali prosić o małżonka, a już w drodze św. Józef zaczął działać. Małżonkowie opowiedzieli, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa wiara w Boga. Dziś prowadzą działalność ewangelizacyjną. Już na początku swego małżeństwa szukali wspólnoty po to, by móc się rozwijać razem z Panem Bogiem. - Przeszliśmy kilka wspólnot i zawsze nam się coś nie podobało. Pomyśleliśmy więc, by samemu założyć wspólnotę i tak stworzyliśmy oddział wspólnoty Wojsko Gedeona w Toruniu, po tym jak wcześniej uczestniczyliśmy w rekolekcjach tej wspólnoty. Taki miał plan Pan Bóg wobec nas - mówiła Karolina. Maciej natomiast zaznaczył, że najważniejsza jest w życiu modlitwa, a zwłaszcza wspólna modlitwa. Ona łączy. - Modlitwy za nas nawzajem nauczyli nas przyjaciele. Ponadto pojawił się we mnie pomysł założenia bloga. I tak zacząłem kręcić filmiki na You Tube, gdzie jedna osoba mówi do wielu o swoich przeżyciach. W ten sposób powstał katolicki blog, który nazywa się „Pan gąbka”. Dlaczego gąbka? Natchnienie przyszło w czasie rekolekcji, kiedy była czytana Ewangelia o tym, jak Pan Jezus wisiał na krzyżu i mówił, że pragnie, a żołnierze podali mu gąbkę, która nie była najczystsza, a Jezus wziął i z niej pił. Każdy z nas jest taką gąbką i uznaliśmy, że będziemy zatem taką panią i panem Gąbką. Opowiadamy o tym, co dzieje się w małżeństwie - mówił Maciej. - Małżeństwo jest fajne, małżeństwo jest wyborem, wyborem drugiej osoby i tego, by być jej wiernym, wierność jest fajna. Podzielili się także pomysłem na przeżywanie Wielkiego Postu w rodzinie. Oni sami wybrali Zdrapkę Wielkopostną, w której kryje się 40 zadań na Wielki Post.

Bóg jest jedynym gwarantem życia człowieka
Współczesny świat próbuje przekazać ludziom program odrywający ich od wiary w Boga i Jego planów, od wiary w Boga żywego i prawdziwego - mówił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, asystent kościelny przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich, członek Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, członek Komisji Duchowieństwa, który przewodniczył Mszy Świętej.
Na początku homilii ks. abp Depo zaznaczył, że na progu Wielkiego Postu od bardzo wymownego znaku posypania głów popiołem bardziej aniżeli, kiedy indziej uświadamiamy sobie konieczność ciągłego wybierania, aby stanąć po stronie Boga, który jest życiem i który objawił się w Jezusie Chrystusie. - Stajemy przed Bogiem, który kładzie przed nami trzy przeciwstawne wartości: życie i śmierć, dobro i zło, błogosławieństwo i przekleństwo. A każda z tych rzeczywistości staje się przedmiotem naszego ludzkiego wyboru - zauważył Kaznodzieja podkreślając, że tylko Bóg jest jedynym gwarantem życia człowieka. - Wybierając Go stajemy po stronie życia teraz i w przyszłości. A pragnieniem i wolą Boga jest przekazywanie życia i błogosławieństwo - zaznaczył abp Depo.
Dalej Ks. Arcybiskup podkreślił, że świat wczoraj i dziś próbuje przekazać ludziom inny program odrywający ich od wiary w Boga i Jego planu. Ogłasza, że nie ma obiektywnej prawdy, że żyjemy w czasach tzw. postprawdy, czyli nieistnienia Boga jako źródła prawdy i życia, a że wiara w Niego ogranicza, czy nawet przekreśla ludzką wolność - mówił abp Depo. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że wybierając życie wybieramy równocześnie Chrystusa i wyrażamy wolę wcale niełatwej drogi, naśladowania Go w codzienności naszych dróg, brania codziennego krzyża, a to oznacza przyjęcie Jego sposobu życia, myślenia, zachowania i modlitwy. To Jezus bierze na siebie cierpienie, krzyż i śmierć, aby przywrócić nam prawdziwą godność i wolność dzieci Boga jako mężczyzny i kobiety, jako wspólnoty ludzkiej. - Nasze codzienne trudne wybory  pomiędzy ludzką słabością a nawet grzechem, cierpieniem, aby wyjść na prostą drogę bez zakłamania mają  zawsze coś z krzyża, który trzeba dźwigać - podkreślił Arcybiskup częstochowski.
W homilii zauważył również, że świat, który nas otacza nie boi się upowszechniać nowego stylu rodziny, a nawet zdrady człowieczeństwa, czego jaskrawym przykładem jest decyzja Parlamentu Europejskiego. W połowie stycznia 2017 roku, zatwierdził on dokument określający prawa robotów i wprowadzający pojęcie osoby elektronicznej. Robotowi wydano oficjalny akt urodzenia, otrzymał imię Fran, a jego rodzicami ustanowiono dwoje naukowców. - To nie jest żart, to jest normalny akt formalno-prawny w kierunku antyczłowieczeństwa. Przypisuje się prawa robotom, a odmawia się dzieciom poczętym pod sercem matki. Belgia jest pierwszym krajem na świecie, który ma pełnoprawnego obywatela robota zrównanego w prawach z ludźmi. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak daleko sztuczna inteligencja wkroczyła już w nasze życie, w prawo Europy? A przy niej inwazja ideologii gender była tylko małą przygrywką dla owego trans humanizmu. W tym miejscu trzeba mocno podkreślić słowa Benedykta XVI, który mówił, że „humanizm bez Boga jest nie tylko antyludzki, ale jest drogą do samounicestwienia” - zaznaczył Hierarcha.
 - Prośmy przez wstawiennictwo św. Józefa o głębię wiary i posłuszeństwa Bogu we wszystkich naszych wspólnotach rodzinnych i duchowych, we wspólnocie naszej ojczyzny. Uczmy się pilnie w tej szkole Józefa Kaliskiego i prośmy Ducha Świętego o potrzebne światło i pomoc - wołał abp Depo.
Na zakończenie głos zabrał gospodarz diecezji ks. bp Edward Janiak, który podziękował wszystkim przybyłym za modlitwę, a Księdzu Arcybiskupowi za wygłoszone słowo Boże. Zaprosił również wszystkich do udziału w uroczystościach obchodu 25-lecia diecezji. 25 marca 2017 roku diecezja kaliska będzie obchodzić jubileusz powstania, ale centralne uroczystości odbędą się 3 czerwca pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. W tym miejscu Biskup Ordynariusz podziękował pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale, który przez 20 lat kierował diecezją, podejmował odpowiedzialne decyzje i tworzył struktury.
Natomiast o. Tadeusz Rydzyk przypomniał,  że bp Stanisław Napierała był inicjatorem modlitwy za rodziny w pierwsze czwartki miesiąca. Prosił, byśmy my katolicy w obliczu dzisiejszych czasów, tym mocniej bronili rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Podkreślił rangę pierwszoczwartkowych modlitw, rangę mediów katolickich w obronie życia i promowania prawdziwych wartości. 

Tekst i foto Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 8521

Opiekun nr 8(521) od 8 kwietnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in artykuł z "Misją wśród trędowatych" czyli studenci śladami św. Matki Teresy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej