Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-03-10 10:33:18

Słowo Boże na każdy dzień

II Niedziela Wielkiego Postu
Rdz 12,1-4a; Ps 33(32); 2 Tm 1,8b-10; Mt 17,1-9
Poniedziałek, 13 marca
Dn 9,4b-10; Ps 79(78);  Łk 6,36-38
Wtorek, 14 marca
Iz 1,10.16-20; Ps 50(49); Mt 23,1-12
Środa, 15 marca
Jr 18,18-20; Ps 31(30); Mt 20,17-28
Czwartek, 16 marca
Jr 17,5-10; Ps 1;  Łk 16,19-31
Piątek, 17 marca
Rdz 37; Ps 105(104); Mt 21,33-43.45-46
Sobota, 18 marca
Mi 7,14-15.18-20; Ps 103(102); Łk 15,1-3.11-32

Z Księgi Rodzaju
Bóg rzekł do Abrama: «Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi». Abram udał się w drogę, jak mu Pan rozkazał, a z nim poszedł i Lot.

Z Drugiego listu do Tymoteusza:
Najdroższy: Weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według danej mocy Boga, który nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię.

Z Ewangelii według Świętego Mateusza

To jest Mój Syn, Jego słuchajcie

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie». Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się». Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

Komentarz do Ewangelii
Zobaczę jeszcze więcej

Tydzień temu mogliśmy usłyszeć, co dzieje się z człowiekiem, kiedy słucha szatana. Naobiecywał on człowiekowi: „Nie umrzecie… Gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło” (Rdz 3, 4-5). Roztoczył przed ludźmi takie perspektywy… I rzeczywiście pierwszym ludziom „otworzyły się oczy”, ale to, co zobaczyli, bardzo różniło się od tego, co spodziewali się zobaczyć. Nie było im z tym dobrze. Tak to już jednak z szatanem jest, on jest „ojcem kłamstwa” (J 8, 44), dlatego tylko dużo obiecuje, a jak człowiek go posłucha, to znika, i człowiek zostaje sam z tym, co „zobaczył”. Ale, niestety, my – ludzie tak mamy: idziemy za obietnicami bez pokrycia, nawet jeżeli już wcześniej się na tym przejechaliśmy. Jakże inaczej wobec nas postępuje Bóg. Przede wszystkim Bóg nie rzuca słów na wiatr. Wynika to z tego, że Boże słowo ma moc, to znaczy: jak Bóg coś powie, to tak się dzieje. Sięgnijmy chociażby do opisu stworzenia: „I rzekł Bóg… I tak się stało” (np. Rdz 1, 6-7). Stąd też, kiedy człowiek idzie za słowami Boga dzieją się rzeczy niezwykłe i człowiek widzi wtedy niesamowite rzeczy. Tak stało się z Abrahamem, któremu Bóg powiedział: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę” (Rdz 12, 1). To, co „zobaczył” Abraham i czego doświadczył przekroczyło jego najśmielsze oczekiwania. Stał się dla nas „ojcem wiary”, choć Bóg nie wymagał od niego łatwych rzeczy: „Wyruszył, nie wiedząc, dokąd zmierza” (Hbr 11, 8); „Wystawiony na próbę, zdecydował się złożyć w ofierze Izaaka. On, który otrzymał obietnice, poświęcił na ofiarę jedynego syna” (Hbr 11, 17). Jeżeli człowiek chce zobaczyć niesamowite rzeczy, to musi trzymać się Boga. Nie ma innego wyjścia! A co zobaczyli Piotr, Jakub i Jan, o których czytamy w dzisiejszej Ewangelii? „[Jezus] przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim” (Mt 17, 2-3). To, co zobaczyli, nie przeraziło ich. Wręcz przeciwnie! Piotr powiedział: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy” (Mt 17, 4). Szatan zostawia ludzi na lodzie, ale nie Bóg. Kiedy człowiek „zobaczy” to, co podsuwa mu szatan, to nabiera wstrętu do siebie i jest zły, że znowu dał się nabrać. Kiedy zaś „zobaczy” to, co podsuwa mu Bóg, to chce jeszcze więcej i dobrze mu z tym („dobrze, że tu jesteśmy”). Gdy Natanael był zafascynowany tym, że Jezus widział go pod drzewem figowym (J 1, 48. 50), usłyszał z ust Jezusa: „Zobaczysz jeszcze więcej niż to” (J 1, 50). I Święty Paweł dodaje: „Czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, w serce człowieka nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy Go miłują” (1Kor 2, 9). Bóg mnie nie zawiedzie i nie zostawi na lodzie, a to, co będę mógł „zobaczyć” przekracza wszystko, co mogę sobie wyobrazić: „Będę do Boga podobny, gdyż ujrzę Go takim, jakim jest” (por. 1J 3, 2). Wtedy naprawdę „otworzą mi się oczy”!

ks. Tomasz Kaczmarek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej