Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-02-23 10:08:28

Wytatuowani

W Pieśni nad pieśniami Oblubienica woła do Oblubieńca „Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu” (Pnp 8, 6). To jest wołanie każdego z nas. I to wołanie zostało wysłuchane. Przez Boga. „Pieczęć, na ogół wyrytą w kamieniu, noszono albo na szyi (a więc w okolicy „serca”), albo jako bransoletę na ręce, albo na palcu jako pierścień”. Po co? Pieczęć potwierdzała tożsamość konkretnej osoby, a w powyższym fragmencie Pieśni nad Pieśniami będzie oznaczała zjednoczenie i przyznawanie się Oblubieńca do Oblubienicy.

Kiedy ktoś do kogoś się nie przyznaje, odmawia mu przyjaźni, wierności, miłości. Raczej nikt nie chciałby usłyszeć takich słów z ust bliskiej osoby. Bóg natomiast przyznaje się do nas nieustannie. Od momentu ukrzyżowania nie może inaczej. Opieczętował sobie nami serce, kiedy przebiła je włócznia. W drugiej pieśni Sługi Pańskiego Bóg wprost mówi: „Oto wyryłem cię na obu dłoniach” (Iz 49, 16). Tego nie da się wymazać. Ten moment Jezus nazywa chrztem, gdy pyta swoich uczniów: „Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest,  którym Ja mam być chrzczony?”. Ewangelista Łukasz zapisuje natomiast inne słowa:  „Chrzest  mam przyjąć i jakże jestem udręczony, aż się to wypełni” (ŁK  12, 50). Jakie to ma znaczenie dla nas? Odpowiedź przynosi List do Rzymian: „Przez chrzest  zostaliśmy pogrzebani razem z Nim w śmierci po to, aby wejść w nowe życie, tak jak Chrystus został wskrzeszony z martwych dla chwały  Ojca” (Rz 6, 4). Podobne słowa czytamy także w Liście do Kolosan, natomiast w Liście do Galatów św. Paweł pisze: „Wy zatem, którzy w Chrystusie zostaliście ochrzczeni, przyodzialiście się w Chrystusa”. Jesteśmy ubrani w Chrystusa. To kojarzy się również z tą pieczęcią, o której mowa w Pieśni nad Pieśniami. Przez chrzest zaczęliśmy należeć do opieczętowanych. Bez względu na to, czy skaczemy z tego powodu z radości, czy buntujemy się, iż ktoś podjął tę decyzję za nas. Niezależnie od naszych uczuć mamy na sobie wytatuowaną łaskę. Nie jest łatwo pozbyć się tatuażu. Starsze metody mogą pozostawiać uszkodzenia skóry lub blizny. Podobnie jest z chrztem. Możemy nie korzystać z tego, co on nam daje i żyć jak poganie, odcinając się od chrześcijaństwa. Boże życie w nas umiera. Ale czy to odbywa się zupełnie bez konsekwencji? Czy nie pozostawia blizny, jakiegoś okaleczenia? Technologia jednak idzie do przodu. Tatuaż można usunąć za pomocą lasera w serii zabiegów. Po prostu rozjaśnia się go do skutku (chociaż uzyskanie tego skutku nie zawsze jest możliwe - nawet ta metoda bywa zawodna). Raczej nie pozostawia blizn, choć mogą wystąpić pewne problemy, a przeciwwskazań do spotkania z laserem jest cała lista. Jest jeszcze coś ciekawego. Trudne do usunięcia są tatuaże kolorowe, a pigment biały jest niemożliwy do usunięcia.
W czasie obrzędu chrztu bardzo widzialnie i namacalnie zostaliśmy ubrani w białą szatę. Mimo że świat niekiedy proponuje nam wciąż nowe metody rozebrania się z łaski, wymazania ze swojej duszy tego znaku - nie da się. Jednocześnie Bogu nawet przez myśl nie przechodzi, by się nas pozbyć ze swoich rąk. Możemy z wdzięczności żyć tym przymierzem, nie ukrywając go wstydliwie, jak głupawego tatuażu. Jezus przecież mówi: „Do każdego, kto przyzna się do Mnie przed ludźmi, przyzna się i Syn Człowieczy  przed aniołami Bożymi” (Łk 12, 8).

Katarzyna Kędzierska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej