Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-02-13 10:28:54

Pomoc rodakom

sycow

Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie, Białorusi i Litwie na stałe wpisał się już w życie mieszkańców Sycowa. W tym roku bowiem po raz XIV zabrzmiały utwory w języku polskim, jak i w językach zaproszonych gości. Zebrane podczas koncertu pieniądze trafiły na Litwę do hospicjum, które założyła siostra Michaela Rak, polska zakonnica, z wykształcenia teolog i prawnik.

Wydarzenie to odbyło się w MOSiR, a jego organizatorem był Burmistrz Sycowa, a także Konsul Generalny RP w Winnicy na Ukrainie Krzysztof Świderek. Na doroczny koncert przybyło, jak w poprzednich latach wiele osób, którzy swoją ofiarnością wsparli dobroczynny cel. Nie zabrakło także gości ze Wschodu, którzy tam są liderami polskich organizacji kulturalnych i stowarzyszeń Polaków na kresach oraz duchowni. W tym wielkim wydarzeniu uczestniczyły także osobistości ze świata polityki i dyplomacji. Obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, w tym również biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie - „mały rycerz z Kamieńca”. - Cmentarz to jest nasz dom, gdzie wszyscy znajdziemy miejsce. Bardzo często odwiedzam cmentarze, modlę się i zawsze padam na kolana i całuję ziemię, bo tam spoczywają nasi rodzice, tam spoczywają ci, którzy oddali za nas życie - mówił ks. bp Dubrawski nazywany dobrym duchem wszystkich Polaków żyjących na kresach. Wyraził wdzięczność Polakom, którzy jeżdżą na Ukrainę i porządkują cmentarze, bo to otwiera tamtejszym ludziom oczy, jak trzeba dbać o swoich zmarłych, o cmentarz, który jest wizytówką naszej duszy.
Koncert otwarli uroczyście burmistrz Sycowa Sławomir Kapica oraz konsul generalny RP w Winnicy na Ukrainie Krzysztof Świderek, który został odznaczony przez papieża Benedykta XVI Papieskim Medalem Pro Ecclesia et Pontifice.
Jako pierwsze swój talent muzyczno-artystyczny przedstawiły dzieci z przedszkola w Sycowie w programie „Syców wita”. Następni wykonawcy to Zespół Podolskie Malwy i Canticaanima z Baru na Ukrainie, Zespół Podolskie Świderki z Koziatynia, także z Ukrainy, Zespół Melodia z Wilna na Litwie, Zespół Młodzieżowy Tęcza z Mińska na Białorusi oraz goście z Syberii. Wszyscy urzekli widownię na swój unikalny sposób, śpiewem lub tańcem. Kilka zespołów mogło pochwalić się charakterystycznymi, ludowymi strojami. Głos zabrała także siostra Michalina, której udało się  zorganizować pierwszą na Litwie pomoc w dziedzinie godnego, pełnego szacunku i miłości towarzyszenia człowiekowi w przejściu na tamten świat. Dziewięć lat temu pojechała do miasta Miłosierdzia, do Wilna, gdzie szuka się sprawiedliwości, kto ważniejszy Polak czy Litwin, prawosławny, katolik czy protestant. - W tej posłudze, którą czynię pochylamy się nad tymi najmniejszymi i nie pytamy o jego ważność, bo tych ludzi zjednało jedno - diagnoza lekarzy. I właśnie tam w centrum Wilna, 300 metrów od Ostrej Bramy dzięki hojności wielu ludzi udało się utworzyć jedyne na Litwie darmowe hospicjum - mówiła.
Oprócz wspaniałej i wyjątkowej atmosfery, jaka co roku panuje podczas tego wyjątkowego spotkania posmakować można było kresowej kuchni.

Tekst i foto Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej