Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-01-16 11:34:28

Na wyspie z wulkanami

Pierwsza komunia

Rozmowa z  ks. Grzegorzem  Rąpałą, byłym wikariuszem parafii św. Barbary w Odolanowie, obecnie pracującym na Islandii.

Co skłoniło Księdza do wyjazdu na misje i dlaczego wybrał Ksiądz Islandię ?
Ks. Grzegorz Rąpała: Szczęść Boże. Od początku lat seminaryjnych miałem pragnienie służby jako ksiądz poza granicami Polski. Zwierzyłem się z tego mojemu ojcu duchownemu, który zasugerował, żebym najpierw skończył seminarium, a jeżeli dalej będę odczuwał takie pragnienie, to być może będzie taka możliwość jako ksiądz diecezjalny. I faktycznie po roku kapłaństwa usłyszałem, że jest potrzeba kapłana na Islandii. Nie zastanawiając się dłużej postanowiłem wyrazić moją gotowość do pracy na wyspie. Było to bardzo krótko po moich świeceniach kapłańskich, dlatego miałem wątpliwości, czy mój Biskup wyrazi zgodę na wyjazd. Po skierowaniu prośby otrzymałem odpowiedź pozytywną, ale z zastrzeżeniem, że początek mojej posługi kapłańskiej na Islandii może rozpocząć się po dwóch latach w kapłaństwie.

Jak przedstawia się religijność mieszkańców Islandii ?
Żeby sobie wyobrazić religijność Islandczyków trzeba najpierw odwołać się do pewnych statystyk. Otóż wyspę zamieszkuje około 320 tys. ludzi, z tego ok. 12 tys. to katolicy. W przeważającej liczbie pozostali to wyznawcy religii protestanckiej. Katolicy to głównie imigranci przybyli z Polski, Filipin, Słowacji, Litwy, Rumuni, z innych państw oraz rdzenni Islandczycy, którzy nie stanowią dużej grupy katolików. Wielonarodowość ma swoje plusy, ale powoduje też problemy duszpasterskie. Największy problem to oczywiście język oraz różne zwyczaje, według których ci ludzie praktykowali swoją wiarę.

W jakich miejscowościach Ksiądz pracował?
Pierwszą moją parafią była katedra Chrystusa Króla w Reykjaviku. Jednak zasięg terytorialny tej parafii jest całkiem inny niż sobie to wyobrażamy będąc w Polsce. Tak naprawdę byłem odpowiedzialny za zachodnią część parafii, gdzie znajduje się jej filia i jest ona oddalona o 460 kilometrów od katedry. Isafjordur to miejsce, gdzie spędziłem swoje dwa pierwsze lata na Islandii. Miejscowość ta znajduje się na fiordach zachodnio-północnych i jest jednocześnie stolicą tej części Islandii, która liczy około 2600 mieszkańców. Obecnie przebywam w parafii Akureyrii w północnej Islandii. Terytorium tej parafii również jest ogromne, bo w stronę zachodnią ma 150 km, a w stronę wschodnią 250 km. To ukazuje, jak dużą przestrzeń ma ta parafia, w której zamieszkuje ok. 1100 katolików.

Czy Ksiądz odczuwa fakt rozłąki z Polską i parafią św. Barbary, w której Ksiądz duszpasterzował?
W przypadku księdza zmiana terenu duszpasterstwa jest jakby wpisana w posługę. Oczywiście przebywając w danej parafii, można się przyzwyczaić do osób i zwyczajów. Myślę jednak, że  gdziekolwiek będzie się przebywać, to trzeba mieć nieustannie świadomość tego, po co się jest i że się nie jest niezastąpionym. W skrócie - to robić wszystko najlepiej, jak się potrafi, mając na uwadze, że prędzej czy później trzeba będzie opuścić to miejsce. Zmieniając je na inną parafię jestem w głębokiej nadziei na niebo. Oczywiście posługa poza granicami Polski jest inna, specyficzna i powoduje inne problemy. Także te, które łączą się z rozłąką.

Czy zgodzi się Ksiądz ze stwierdzeniem, że Islandia to wyspa, która każdego urzeka?
Islandia jest piękną wyspą z wieloma wulkanami, wodospadami i górami. Około 11% powierzchni zajmują lodowce. Zamieszkała jest głównie wzdłuż linii brzegowej. Uważam, że każdy znajdzie coś dla siebie, co sprawi, że Islandia zostanie na długo zapamiętana w pamięci.

Dziękujemy za rozmowę
Rozmawiali: Maria Skrzypińska i Henryk Włodarek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej