Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-11-22 14:27:27

srodek

 

„W blasku dawnych klejnotówi sreber stołowych”

Tylu naukowych sław z zakresu tematyki złotniczej kaliskie muzeum nie miało jeszcze okazji gościć. Okazja ku temu nadarza się już 1 grudnia, w dniu św. Eligiusza, patrona złotników, kiedy to w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych”. Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”, która cieszy się sporym zainetresowaniem odwiedzających. Rozpocznie się o godz. 10:00.

Do Kalisza przybędą wówczas najznamienitsi naukowcy w tej dziedzinie. Także tytuły wykładów już wzbudzają wśród miłośników historii Kalisza spore emocje (program konferencji poniżej).

Jednym z głównych punktów sesji jest referat pt. „Malowane klejnoty. Biżuteria Polek w końcu XVI i w XVII wieku w świetle ikonografii portretowej”, który wygłosi dr hab. Anna Sieradzka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. To historyk sztuki, wykładowca w IHS UW, znany i ceniony kostiumolog (związki sztuki i mody), specjalistka w dziedzinie rzemiosła artystycznego, a także sztuki secesji i art déco. Dr Sieradzka jest także przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy oddziale warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Rady Redakcyjnej „Spotkań z Zabytkami”, przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej w warszawskim Cechu Rzemieślników Artystów.

Ciekawie zapowiada się także wystąpienia pana mgra Ryszarda Bobrowa, którego muzeum gościło już podczas otwarcia wystawy. Warszawski historyk sztuki wygłosi referat pt. „Kaliska „kultura stołu”. Asortyment i przeznaczenie sreber stołowych wytwarzanych w Kaliszu w XIX w.”. Ten wybitny znawca złotnictwa, zwłaszcza XIX wieku (w tym kaliskiego) to także ceniony konsultant naukowy, wieloletni Kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz autor bardzo licznych katalogów zbiorów rzemiosła artystycznego i naukowych opracowań, m. in. dotyczących kaliskiego złotnictwa w XIX wieku. Wśród wykładowców nie zabraknie też kaliskiego akcentu, wystąpienia ks. dra Jarosława Powąski, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej i wykładowcy w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym, który jest cenionym specjalistą w zakresie liturgii trydenckiej, teologii pastoralnej i duszpasterstwa rodzin.

Przypomnijmy, że wystawę „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” otwarto 5 października. Było to tematycznie pierwsze takie wydarzenie w bogatej historii Kalisza. Wystawa czynna będzie do 16 grudnia. Niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Wystawa ma przypomnieć zwiedzającym o tym istotnym fakcie i ukazać wszelkie aspekty dawnego złotnictwa kaliskiego. Ramowa koncepcja przewiduje prezentację eksponatów uporządkowanych w kilka działów tematycznych. Jednym z nich będzie aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem, która z pewnością będzie wizualną atrakcją.

Przed rozpoczęciem sesji i po jej zakończeniu będzie możliwość zwiedzania wystawy Siedem wieków kaliskiego złotnictwa. Udział w sesji jesrt bezpłatny. Już dziś serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej