Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-08-31 11:08:56

Wzór wyznawania wiary

Stolec

Stolec. - Męczeństwo jest szczególnym znakiem wiary i miłości do Pana Boga. Każde życie jest męczeństwem tylko rozłożonym na oddawanie życia po kropelce za Pana Jezusa w każdej godzinie - mówił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci św. Wawrzyńca w Stolcu.

W imieniu wspólnoty parafialnej abp. Tomasza Petę witał ks. prałat Zbigniew Stefański, który wskazał, że Celebrans wiele razy przybywał do świątyni stoleckiej jako pielgrzym zmierzający pieszo z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Dodał, że w 1978 roku ks. Tomasz Peta będący wówczas wikariuszem po raz pierwszy zorganizował pieszą pielgrzymkę z Witkowa na Jasną Górę oraz wykonał krzyż z brzozy, który do dzisiaj jest noszony na czele pielgrzymki. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że parafia stolecka modlitwą i ofiarą wspiera pracę polskich misjonarzy, a szczególnie s. Letancji Beaty Całej, nazaretanki pracującej w Kazachstanie. Zaznaczył także, że z parafii wywodzą się rodzice ks. biskupa Edwarda Janiaka - Janina i Stanisław, którzy tutaj zostali ochrzczeni i zawarli związek małżeński. Przypomniał, że 22 maja wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore, ordynariusz kaliski ks. bp Janiak poświęcił tablicę upamiętniającą Rok Miłosierdzia i jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz tablicę ufundowaną dla upamiętnienia swoich rodziców. W homilii Celebrans wskazywał, że św. Wawrzyniec jest wzorem wyznawania wiary. - Jeżeli chcemy być prawdziwymi uczniami Chrystusa to musimy oddawać się za innych, za żonę, za męża, za dzieci, za nasze babcie, dziadków, za wnuków nie w sposób nagły męczeński, ale oddając codziennie minuta po minucie nasze życie, nasze siły w imię miłości Jezusowej za najbliższych – mówił abp Peta, który podzielił się z wiernymi radością, że 11 września odbędzie się beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego, nazywanego apostołem Kazachstanu. Przybliżył sylwetkę kapłana i zachęcał do sięgania po książki oraz prasę katolicką na temat przyszłego błogosławionego. Dodał, że ks. Bukowiński napisał książkę „Wspomnienia z Kazachstanu”, która ukazała się po jego śmierci. Zaznaczył, że święci są przykładem, jak kochać Boga i człowieka. - Niech te święte postacie pomogą nam w naszym codziennym życiu iść za Jezusem, który jako jedyny Zbawiciel świata może nas prowadzić przez wszystkie trudności naszego życia i doprowadzić szczęśliwie do ojczyzny wiecznej – powiedział Kaznodzieja. Przed zakończeniem uroczystości o pracy w Kazachstanie opowiedział ks. Mariusz Stawarz, który przez 9 lat był proboszczem w parafii św. Franciszka w Kellerowce, gdzie pracuje s. Letancja Cała pochodząca z parafii stoleckiej. Msza św. zakończyła się odmówieniem Litanii do św. Wawrzyńca, procesją wokół kościoła i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej