Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-08-03 09:33:17

Życie bez sieci

przeborow

Ponad dwieście dzieci skorzystało z wypoczynku w Przedborowie zorganizowanego przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W tym roku starsi i młodsi uczyli się „Życia bez sieci” dzięki licznym zajęciom i odkrywaniu talentów.

Nie zabrakło codziennej Mszy św., a jednej z nich przewodniczył specjalny gość - ks. bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W homilii zachęcał młodych słuchaczy do poszukiwania dobrych przewodników, a wystrzegania się tych, którzy prowadzą do zła.
- Pan Bóg mówi do proroka Ezechiela: „Mają oczy, a nie widzą”, każdy z nas ma oczy, a jednak Pan Bóg chce nam tu pokazać, że wielu rzeczy nie rozumiemy. Mimo, że mamy zdolności, mamy wszystko, co potrzeba, żeby zrozumieć sprawy życiowe, które są ważne, to jednak my ich nie rozumiemy i robimy różne głupoty. W Izraelu było wówczas wiele niesprawiedliwości, wyzysku, kłamstwa, kradzieży, wyzysku osób bezbronnych i to wszystko się działo, a nikt jakby tego nie widział, wszyscy na to przymykali oczy, nie dostrzegali, że to zło. Pan Bóg daje taką wskazówkę w Księdze Ezechiela, żeby on był znakiem, koniec z tym, zrywam, wybijam dziurę w murze, zabieram swoje rzeczy, nie chcę mieć z tym społeczeństwem nic wspólnego, nie chcę się kumplować z takim towarzystwem. W Starym Testamencie słowo „prorok” oznaczało „widzący”, który rozumie więcej niż inni i dlatego może wskazywać, prowadzić ku Panu Bogu, ku dobru. To jest bardzo ważne, żeby mieć takiego kolegę, przyjaciela, kapłana, siostrę zakonną, kogoś, kto więcej wie, niż ja. Potrzebujemy kogoś, kto będzie dla nas dobrym przewodnikiem, będzie prowadził w dobrym kierunku. Bo są koledzy albo koleżanki, którzy podpowiadają coś złego: „chodź, pójdziemy tam, wypijemy coś, zapalimy, ukradniemy, nikt tego nie będzie widział”. Są przecież takie propozycje, ale mówimy im: „nie, koniec”, zrywam w takich sytuacjach relacje, nie idę. Cierpię z tego powodu, bo może zostanę sam w tym momencie; będzie mi trudno; może będę rozżalony; może będę płakał, nie będę miał koleżanki i będę musiał poszukać sobie kogoś innego. Nie jest to łatwe, nikt nie chce być sam, każdy chce mieć towarzystwo, ale są sytuacje, które wymagają od nas poświęcenia - mówił Ksiądz Biskup. Prosił też dzieci, żeby wsłuchiwały się w głos Pana Jezusa, który mówi do nich na różne sposoby. - Jezus wskazuje, że miłość nie jest daleko. To, co my określamy mianem „caritas”, koledzy i koleżanki wolontariusze mają napis na koszulkach „caritas”, miłość nie jest daleko, ale mogę ją zrealizować przez to, że komuś pomagam choćby. Otwierajmy swoje serca dzisiaj na ten głos Boży, może nie będzie tutaj proroków, może żaden się nie zjawi, ani Ezechiel, ani Izajasz, ale Pan Bóg mówi na różne sposoby, także przez dobrego kolegę, wolontariuszy, przez rodziców szczególnie, kapłana, biskupa. Każdy z nas ma duszę, wnętrze, sumienie i tam Pan Jezus stara się do nas przemawiać, codziennie, po cichu, musimy się wsłuchiwać. Tego każdemu z was życzę na tych wakacjach - dodał na zakończenie ks. bp Łukasz.
We Mszy św. wzięła udział także grupa niepełnosprawnych z opiekunami i ks. Rafałem Lubryką (członkowie Stowarzyszenia Ołówek, ale nie tylko) oraz dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej ks. Jacek Andrzejczak. Nad obozowiskiem czuwał w tym roku ks. Artur Kułton wspierany przez licznych wolontariuszy w różnym wieku. Ze względu na kapryśną i zmienną pogodę w tym roku w Przedborowie często królowały gry planszowe (uczestnicy nie tylko grali w nie, ale także je tworzyli) i ciekawe filmy. Celem wszystkich zajęć była przede wszystkim integracja obozowiczów i pokazanie im piękna oraz bogactwa życia bez sieci, ale za to z Jezusem i drugim człowiekiem.

Tekst i foto Anika Djoniziak


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej