Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-07-19 09:31:28

Zafascynujcie się Bogiem 

Przed nami wielkie wydarzenia, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, które najpierw odbędą się w polskich diecezjach, a następnie w Krakowie i związana z tym wizyta Ojca Świętego Franciszka w naszej ojczyźnie. Do naszego kraju przybędą ogromne rzesze młodych ludzi z całego świata i będzie to czas niezwykłej manifestacji wiary i dzielenia się tą wiarą z innymi, to czas świadectwa o trwaniu w Kościele przy Jezusie Chrystusie - mówił ks. prałat Jacek Plota, witając zgromadzonych na pierwszoczwartkowej modlitwie u Świętego Józefa.


Czas wakacji, czas wyborów, gdzie i kiedy pojechać. W tym roku wybór może być prosty, najlepiej na Światowe Dni Młodzieży - „Last Minute na wakacje: ŚDM Kraków 2016”. Właśnie to wydarzenie było tematem wiodącym modlitewnego spotkania. „Pomóż młodym odkryć smak życia - tylko życie z Bogiem smakuje prawdziwie”. Jak już mogliśmy zauważyć, przez ostatnie miesiące, wielu zmobilizuje swoje siły i starania, aby młodzież mogła jak najliczniej uczestniczyć w tych spotkaniach, zarówno w diecezjach, jak i w Krakowie z papieżem Franciszkiem, aby mogła „naładować swoje akumulatory” na dalsze lata swojego dorosłego życia. Tak więc i spotkanie czwartkowe przed obliczem Najświętszej Rodziny należało do młodych. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia prowadzili: ks. Witold Kałmucki wraz z młodzieżą oraz ks. Marcin Kierzek. O podzielenie się propozycjami dla młodych zostali poproszeni kapłani, którzy są zaangażowani w przygotowania ŚDM, a także jeden z ambasadorów - rapujący kapłan. Ks. Jakub Bartczak jest najlepszym raperem wśród księży i jedynym księdzem wśród raperów, a ponadto duszpasterzem parafii Sulistrowice, niegdyś znany jako „Mane” - członek hip-hopowych ekip z Wrocławia. 

W Boga i prawdę po prostu wierzę

Prowadzący konferencję ks. prałat Leszek Szkopek podkreślił, że bazylika św. Józefa na co dzień pięknie wygląda, ale w ten czwartek przybrała ona oblicze młodości. Przybyli bowiem młodzi ludzie, którzy za parę dni wyruszą na Światowe Dni Młodzieży. - Pan Bóg jest taką miłością, wobec której nie da się przejść obojętnie. Uratował mi życie i miałem tę łaskę, że odczytałem swoją drogę do kapłaństwa. Odkąd jestem księdzem, a to już 9 lat, każdego dnia dziękuję Panu Bogu za tę łaskę, za ten skarb. Jestem szczęściarzem, że jestem księdzem. Pan Jezus daje wolność, poza tym, że jestem księdzem jestem Kubą, który ma dar muzyczny. Jestem rozkochany w Bogu i muzyce - powiedział ks. Jakub. W dźwiękach, jak sam powiedział tej dziwnej muzyki, jest ukazany Bóg i wszystko o czym śpiewa dotyczy Pana Boga. Mimo, iż kościół nie jest odpowiednim miejscem do tego typu muzyki, ks. Jakub porwał gromadzonych w kościele do wspólnego wyznania wiary w rytmie rapu. Ks. Jakub zaznaczył, że będąc ambasadorem ŚDM, ma obowiązek i przywilej propagowania idei Dni Młodych i wszędzie tam, gdzie jest przypomina o tym wielkim wydarzeniu. Ambasadorami zostali ludzie kultury, muzyki, filmu, którzy przez swoją autentyczność i świadectwo wiary przyciągają innych do Boga.  

Przestrzeń przy Bogu

Kalisz jest jedną z pierwszych diecezji, która przeżywała to duchowe spotkanie poprzez wizytę symboli ŚDM. Bowiem w maju 2014 roku do Kalisza przybył krzyż i ikona. I jak powiedziała jedna z dziewczyn, która przybyła na czwartkowe spotkanie, że pamięta iż krzyż był bardzo ciężki i potrzeba było wielu osób, by ponieść go ulicami miasta. W ten sposób zjednoczył on bardzo dużo osób, młodzi stali się jedną siłą. Wówczas zobaczyła, jak jej rówieśnicy gromadzą się wokół krzyża wyznając tym samym, że nie wstydzą się Chrystusa, że chcą budować relacje między sobą. Ks. Witold pokrótce przedstawił, co udało się zrobić w tym okresie przygotowań ale najważniejsze było, jest to, że udało się dać nadzieję młodym ludziom, że jest dla nich miejsce w Kościele, że jest dla nich przestrzeń przy Bogu, że jest ktoś, kto o nich myśli, o nich pamięta. Młodzi potrzebują nadziei i wiary w nich. Potrzebują pewności, że idąc za Chrystusem dobrze robią. I jak słusznie zauważył ks. Leszek Szkopek, zbliżające się dni to jest ich dzieło. 

Rozlewać miłość na innych

- Bóg jest miłością, to jest najpiękniejsza definicja Pana Boga, on swą miłość rozlewa na cały świat, na każde stworzenie, a szczególnie na każdego człowieka - mówił ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który przewodniczył Mszy św. W homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym Franciszkiem jest wielką okazją do tego, aby młodzi miłość Bożą rozlewali na drugiego człowieka. Bóg jest pełen miłosierdzia i ofiaruje swoje przebaczenie. Mimo, że czasami oddalamy się od Boga, On zaprasza nas, byśmy tę Jego miłość rozpoznawali, byśmy sami umieli kochać w sposób właściwy Boga i drugiego człowieka. I tak postępować, by inni w naszym życiu mogli doświadczyć miłującej opieki Boga, który przez nasze ręce, przez nasze czyny rozlewa miłość. Zaznaczył, że spontaniczność wiary rodzi większą miłość do Pana Boga, kiedy my sami nie wstydzimy się przyznać do Niego, a wspólnota zgromadzona w Jego imię nam w tym pomaga, to bardziej rozpala się duch wiary. 

- Chrystus posłał swoich uczniów, by szli i nauczali w Jego imię, tak i my dziś jesteśmy Jego wysłannikami, choć świat nie zawsze sprzyja głoszeniu jego miłości, to nie mamy się czego obawiać. On daje odpowiednią moc i słowo do tego, by przyznać się i mówić w sposób czytelny do tych osób, które spotkamy na drodze naszego pielgrzymowania - podkreślił Kaznodzieja. - Pan nas posyła do Krakowa. Tam młodzież będzie świadczyć, że w ich sercu jest głębokie pragnienie prawdy i chęć życia w prawdzie. Szukamy prawdy, a znajdziemy ją, kiedy będziemy wsłuchiwać się w słowo Pana. Bo sam Jezus mówi: „Ojcze uświęć ich w prawdzie, Twoje słowo jest prawdą” - zaznaczył. Dodał, że młodzi z Polski będą mieli okazję głosić swoim rówieśnikom ze świata Dobrą Nowinę o Jezusie. - Nasza młodzież może dać młodym, którzy przyjadą z różnych zakątków świata bardzo gorącą wiarę. Ta spontaniczność wiary rodzi jeszcze większą miłość do Pana Boga - stwierdził Kaznodzieja. Apelował do młodych, aby zachęcali innych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, prosząc także, aby mówili innym o wartości rodziny. - Ankiety przeprowadzane wśród młodzieży świadczą o tym, że kładą oni duży nacisk na wartość rodziny w ich życiu. Rodziny, która jest zawsze związkiem mężczyzny i kobiety. Młodzi tworzą tę rodzinę, a owocem ich miłości jest dziecko, które Bóg daje. Pan Bóg daje siły, aby przyjąć dziecko i dobrze je wychować. Przypominajcie innym o wartości rodziny i starajcie się poważnie podchodzić do swojej przyszłości - zauważył biskup Stanisław. 

Zwrócił się z modlitwą do św. Józefa, aby upraszał młodym gorącą miłość do Pana Boga. - Prośmy św. Józefa, aby upraszał nam zatroskanie o życie duchowe, o to, żeby Pan nieustannie w nas mieszkał i żebyśmy Jego mocą napełnieni mogli Jego miłość rozgłaszać wszędzie tam, gdzie On nas pośle - powiedział biskup Jamrozek.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Na zakończenie zabrał głos ks. bp Edward Janiak, który podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę w intencji rodzin. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich łączących się duchowo przez media, a zwłaszcza pozdrawiał osoby dotknięte chorobą, samotnością, a także te, które dźwigają krzyż. Kilka słów skierował także do zebranych o. Zdzisław Klafka (rektor WSKSiMw Toruniu) zachęcając młodych, by nie bali się i pojechali do Krakowa. Zaprosił też wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę, 10 lipca. 

tekst i foto Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej