Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-05-23 09:04:03

Majowe skarby

Przed dwoma tygodniami pisałem, że po chrystocentrycznym okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy jesteśmy tak „wygłodzeni” obecności Maryi, że w maju z wielką radością rzucamy się w Jej objęcia. Dzisiaj pora na kolejną porcję majowych refleksji, bo to również czas Pierwszych Komunii Świętych, a ja się muszę przyznać, że jestem absolutnie zakręcony na punkcie Pierwszej Komunii Świętej i żadnej innej ceremonii nie kocham tak bardzo. I mało jest rzeczy z duszpasterskiego punktu widzenia, na których mi tak zależy, jak na zachowaniu pobożności dzieci pierwszokomunijnych.   

Kiedyś kardynał Joachim Meisner powiedział o Benedykcie XVI, że ma inteligencję 12 profesorów i pobożność dziecka w dniu przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Niesamowicie mnie ujęła ta charakterystyka i kiedy miałem okazję rozmawiać z kardynałem Kolonii zapytałem go o te słowa. Oto jak mi odpowiedział: „Tak dokładnie jest. Jest w nim tak piękna, tak samo - przemawiająca pobożność i nieśmiałość dziecka, że ciągle jeszcze mnie wzrusza. Nie ma w nim nic ukrytego, nic spekulatywnego, on po prostu wierzy jak dziecko. Nie potrzebuje żadnej mediacji, jego świętość i pobożność jest tak oczywista, że staje się powodem zażartych ataków szatana”. 

Akurat przeżyłem uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i nawet już miałem okazję doświadczyć, jak szatan się wścieka na te dzieci odziane w biel i z sercami gotowymi na przyjęcie Jezusa. Znowu wróciły mi do pamięci słowa Jana Pawła II, które on kierował do młodzieży, ale są uniwersalne: „Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem”. I ja zobaczyłem znowu to piękno obcowania z bliska z Chrystusem w dzieciach z mojej parafii. Byliśmy razem w Częstochowie u Matki. W autokarze sporo śpiewaliśmy, trochę się wygłupialiśmy (może nawet trochę dużo) a ja patrzyłem na te dzieci i zrodziło się we mnie takie nieodparte wielkie pragnienie, marzenie, aby tym dzieciom pomóc zachować ich dzisiejszą pobożność. Żeby poprowadzić je do bierzmowania, stworzyć z nimi wspólnotę, scholkę, jeździć w góry, spowiadać, pomagać w rozeznaniu powołania, pobłogosławić im małżeństwa, ochrzcić ich dzieci i żeby ciągle miały w sobie tę samą dzisiejszą pobożność. Nie muszą być mądre jak dwunastu profesorów, ale żeby zostało im na zawsze to piękno i pobożność.

I wreszcie maj to również czas święceń kapłańskich. Właśnie w tym numerze „Opiekuna” przedstawiamy pięciu księży wyświęconych dla naszej diecezji, których dłonie jeszcze pachną świętymi olejami. Którzy idą w świat bynajmniej niełatwy, ale od pierwszego dnia swojego kapłańskiego życia zorientują się, jak bardzo są temu światu potrzebni. 

ks. Andrzej Antoni Klimek


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej