Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-05-10 10:49:31

Wspólnota „dachauowczyków”
zwycięstwo przez wiarę i miłość

procesja

Ojciec Kajetan Ambrożkiewicz - kapucyn, który w obozie koncentracyjnym w Dachau przebywał od grudnia 1940 roku, o swym uwięzieniu napisał, że: „w czasie składania ślubów zakonnych zakonnicy śpiewają Psalm 132 Jak dobrze jest mieszkać wspólnie. Nigdy nie przekonałem się o prawdzie tych słów tak mocno, jak w obozie”.

W tym lakonicznym stwierdzeniu mieści się pełnia przyjaźni, szacunku i akceptacji dla współbraci obozowych, którym przyszło żyć wspólnie w trudnych warunkach wyznaczonych bezwzględnym regulaminem reżimu hitlerowskiego. Wspólnota kapłańska, jaka się wówczas wśród księży zawiązała, wyprzedziła epokę i już wówczas swoim charakterem przypominała nieco dzisiejsze - soborowe i posoborowe - rozumienie prezbiterium Kościoła.
Dzięki łasce Bożej cechowały ją głębokie więzy przyjacielskie, duchowe i psychologiczne. Księża starali się kierować regułami tworzącymi pewien ład w nieludzkim, obozowym świecie. Przede wszystkim nauczyli się akceptować siebie wzajemnie i sytuację, w jakiej się znaleźli. Pozwoliło to po latach wspominać dzisiejszemu słudze Bożemu ks. Kazimierzowi Hamerszmitowi, że: „tworzyło się wzajemne umacnianie w tej ludzkiej biedzie, tworzyła się nadzwyczajna szkoła życia, która przygotowywała wielu z nas do dalszego ofiarnego życia”.  To wzajemne umacnianie się powodowało uspokojenie serc i wyciszanie umysłów. Nawet, gdy budziła się chęć odwetu wobec hitlerowców, napomnienie braterskie skutkowało. Zachowało się wspomnienie o późniejszym ordynariuszu diecezji chełmińskiej ks. Bernardzie Czaplińskim, który w czasie, gdy samoloty alianckie bombardowały Monachium i w baraku odzywało się wiele radosnych okrzyków, powiedział: „Czy wyście zupełnie pogłupieli? Podziwiacie wspaniałe widowisko, huki salw (...), a tam giną niewinne dzieci. Tam za grzechy ojców, za zbrodnie ludobójstwa ojców - giną dzieci”. To napomnienie otrzeźwiło współbraci, którzy na późniejszych kaliskich spotkaniach u św. Józefa mówili, że nie potrafią zapomnieć zadawanego im cierpienia, ale nauczyli się wybaczyć oprawcom.
Ich wspólnotę scalało też przyznawanie się do winy i wzajemne przebaczanie. W czasie głodu, jaki panował w 1942 roku wielkim występkiem była kradzież jedzenia. Ks. Hamerszmit wspominał, że zjadł: „kilka ziemniaków znalezionych przez jednego z kleryków, ale myśl, że była to kradzież, nie odstępowała mnie ani na chwilę. Odnalazłem poszkodowanego i przyznałem się do winy proponując, że oddam mu część chleba z mojej porcji. On jednak machnął ręką, że nic się nie stało”. Wagę tego przebaczenia można zrozumieć, gdy przeżyło się doświadczenie tamtego obozu.
W pierwszych tygodniach pobytu księży w Dachau wszelkie formy kultu religijnego były surowo zakazane. Przyłapanie kogoś na modlitwie indywidualnej kończyło się sadystycznymi karami wymierzanymi przez funkcyjnych obozowych. Dlatego dopiero wieczorem, gdy pilnujący ich izbowi i blokowi posnęli, mogli poświęcić się modlitwie, która ich umacniała i scalała.
W okresie od stycznia do września 1941 roku polscy księża mogli modlić się w kaplicy obozowej, otwartej w wyniku starań Stolicy Apostolskiej. Był to dla nich czas próby ich zaradności, by pomimo zakazu władz obozowych potajemnie spowiadać i docierać z ułamkami konsekrowanych Hostii nie tylko do chorych księży w rewirze szpitalnym, ale także do świeckich, których obowiązywał zakaz wstępu do kaplicy obozowej. W 1941 roku do obozu przywieziony został sufragan włocławski biskup Michał Kozal. Od pierwszych chwil pobytu w Dachau cechowała go postawa wskazująca na przyjęcie męczeństwa chrześcijańskiego. Podjął je, aby jak najdoskonalej naśladować Chrystusa cierpiącego, oddającego swe życie za zbawienie świata. Rozmawiając z księżmi, mówił, że: „Bóg ma specjalne zamiary. W Jego woli tkwi i nasza pokuta i nasze wynagradzanie i zadatek przyszłej chwały Kościoła w Ojczyźnie naszej, ale i zadatek naszej chwały do wieczności”. Jego spokój i pewność, że Bóg jest z nimi, dawała księżom siły do pełni wzrostu wewnętrznego i ich scalała. Po jego śmierci pieczę nad polskimi kapłanami przejął powojenny sufragan poznański ks. Franciszek Jedwabski. Za jego wiedzą i przyzwoleniem księża rozpoczęli prowadzić szeroką posługę duszpasterską wśród osób świeckich, a także potajemnie odprawiać Msze św.
Duchowni uwięzieni w Dachau pochodzili z różnych zgromadzeń zakonnych i diecezji, ale stanowili wielką wspólnotę kapłanów zapatrzonych w Jezusa w koronie cierniowej i w miarę upływu czasu stawali się coraz bardziej wiarygodnymi Jego świadkami. Wspólnie budowali „obozowy Kościół”, który prowadził więźniów do zbawienia. Z tego wynikała też postawa bł. ks. Stefana Frelichowskiego, który obóz traktował jak wielką parafię i - o czym wspomniano podczas jego beatyfikacji - „dostosowywał w nim metody duszpasterskie do potrzeb każdego spotkanego człowieka. Miał świadomość Wielkiej Sprawy i z głęboką pokorą służył ludziom. Dzięki dobroci, łagodności i cierpliwości pozyskał wielu dla Chrystusa w tragicznych okolicznościach wojny i okupacji”. Dzięki jego posłudze duszpasterskiej i sakramentalnej, a także posłudze szeregu innych księży z obozowej wspólnoty kapłańskiej, wielu więźniów umacniało się w wierze, inni powrócili do Boga, a ci umierający, zaopatrzeni Wiatykiem, odchodzili spokojnie.
Po wojnie spotkania pielgrzymkowe księży „dachauowczyków” u św. Józefa Kaliskiego były podziękowaniem za ocalenie i wyzwolenie z „Kalwarii nazistowskiej”, a także kontynuacją spotkań wspólnotowych i kornym dziękczynieniem za zwycięstwo Boga i człowieka nad nienawiścią przez wiarę i miłość. 

ks. Sławomir Kęszka

Fot. Pielgrzymka „dachauowczyków” do św. Józefa Kaliskiego w 1970 roku
(25. rocznica ocalenia i poświęcenie kaplicy wdzięczności)

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej