Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-04-08 11:02:50

Tak, które odnawia

W całym Kościele mamy dzisiaj uroczystość Zwiastowania Pańskiego, oprócz tego mamy też Dzień Świętości Życia, trwamy w Tygodniu Miłosierdzia, a na dodatek w Kaliszu mieliśmy jeszcze Dzień Świętości Kapłańskiego Życia. Niesamowita kumulacja, znacznie ciekawsza niż te z totolotka, które tak bardzo pobudzają wielu do zapłacenia „podatku od naiwności” ;-) A co w naszej kumulacji? Otóż, odwiedził nas Ksiądz Prymas i przypomniał między innymi cudowne słowa Jana Pawła II o tym, że powinniśmy nosić w sobie istnienie cudownie „wdzięczne”. Tutaj wielu zapyta: za co niby mam być taki wdzięczny? I takim osobom mogę tylko polecić zmianę okulisty, bo ten który was leczy, oszukuje was, pozostawia was ślepcami. Kto ma oczy zdrowe dostrzeże niezliczone motywy do bycia wdzięcznym. A takie istnienie cudownie „wdzięczne” powinno zawsze skutkować mówieniem „tak”. I to nie tylko Panu Bogu. 

Zainspirował mnie dzisiaj również papież Franciszek, który przypomniał, że Abraham będąc posłusznym Bogu odpowiedział „tak” na wezwanie do opuszczenia swej ojczystej ziemi i wyruszył w nieznane, dając początek całemu łańcuchowi „tak”, wypełniających wolę Boga. Podkreślił, że byli wśród tych osób ludzie w podeszłym wieku, jak Abraham i Mojżesz, ale także Izajasz, który na wezwanie Pana stwierdził, że ma usta nieczyste. Wówczas Bóg oczyścił jego usta i Izajasz odpowiedział: „Oto ja, poślij mnie” (Iz 6, 8). Podobnie Jeremiasz, który twierdził, że nie potrafi mówić, ale później powiedział Bogu „tak”. „A dziś Ewangelia mówi nam o końcu tego łańcucha „tak” i o początku innego „tak” wypowiedzianego przez Maryję. Sprawia ono, że Bóg nie tylko spogląda, jak żyje człowiek, nie tylko podąża ze swoim ludem, ale staje się jednym z nas i przyjmuje nasze ciało. „Tak” Maryi otwiera bramę dla „tak” Jezusa. Papież zachęcił też wszystkich do postawienia sobie pytania, czy jesteśmy ludźmi „tak”. „Czy jestem mężczyzną lub kobietą ‘tak’ czy też mężczyzną lub kobietą ‘nie’, a może jestem mężczyzną lub kobietą, patrzącymi trochę w inną stronę, żeby nie odpowiedzieć?”. Dodam od siebie, że często jesteśmy również mężczyznami i kobietami: „Nie wiem”, „Może” „Innym razem”, „Dlaczego ja?” Zupełnie bezsensownie, bo jak podkreślił papież, poprzez nasze „tak” Bóg stwarza świat na nowo i stwarza każdego z nas na nowo. 

Więc zamiast uciekać się do kosmetyków i różnorakich diet można się „odnowić” właśnie w ten sposób. Mówiąc TAK Bogu. I dlatego wszystko skłania mnie ku radosnemu powiedzeniu: TAK Panu Bogu jak Maryja w dniu Zwiastowania, TAK życiu w każdym etapie jego istnienia, TAK do każdego potrzebującego proszącego mnie o pomoc i wreszcie TAK mojemu kapłaństwu, do którego Bóg wybrał mnie już wtedy, kiedy byłem embrionem w łonie mojej Mamy. 

ks. Andrzej Antoni Klimek


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej