Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-03-29 11:07:24

Gwarancja bezpieczeństwa

Bóg jest dla każdego człowieka najlepszym przyjacielem, Kimś, komu można całkowicie zaufać. On jest gwarancją bezpieczeństwa niczym lina podczas wspinaczki na szczyt - przekonywał zebranych w Niedzielę Palmową na Górze Krzyża młodych ludzi ks. Przemek Kapała z grupą młodzieży.


Młodzi i kapłani zaangażowani w duszpasterstwo młodzieży naszej diecezji (z ks. Witoldem Kałmuckim) oraz w organizację festiwalu Tratwa w Pleszewie (z ks. Przemysławem Kapałą) przygotowali na początku spotkania ewangelizacyjny happening połączony z modlitwą. Zachęcali oni, by powierzyć Bogu swoje życie i zaufać mu - każdy, kto zdecydował się na taką osobistą modlitwę dostał karteczkę z rysunkiem liny wspinaczkowej (która w górach jest gwarancją bezpieczeństwa) i słowami z Psalmu 121: „On nie pozwoli zachwiać się twej nodze, ani nie zdrzemnie się Ten, który cię strzeże”. Obietnica ta dotyczy tych, którzy otworzą swoje serca dla Boga, zaufają Mu i będą starali się spełniać Jego wolę w swoim życiu. Świadectwo takiej Bożej opieki i odnajdywania Jego woli dał jeden z uczestników. Tę część spotkania muzyczną modlitwą uwielbienia uzupełnił zespół Soudarion. 

Druga część spotkania rozpoczęła się przy Bramie św. Jana Pawła II oddalonej od Góry Krzyża o ponad sto metrów, gdzie ks. bp Łukasz Buzun dokonał poświęcenia palm, po czym został odczytany fragment Ewangelii o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, kiedy tłumy wiwatowały na Jego cześć i rzucały gałązki palmowe pod nogi osiołka, na którym podążał Jezus. Spod bramy kapłani z wiernymi przeszli w procesji z palmami na Górę Krzyża modląc się Koronką do miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Marcin Wiśniewski, duszpasterz Diecezjalnego Ośrodka Duchowości Samotnia. W homilii ks. bp Łukasz Buzun zauważył padający deszcz, wiatr i przejmujące zimno, które dzielnie znosili młodzi podczas spotkania. - Pamiętamy jednak, że Pan Jezus o wiele bardziej cierpiał, i to dobrowolnie, z ogromnej miłości do człowieka - powiedział Ksiądz Biskup przekonując, że często nie widzimy sensu pewnych zdarzeń w naszym życiu, szczególnie tych trudnych, ale one mają sens w perspektywie Jezusowego krzyża. - Czasem mówimy, że coś się Panu Bogu nie udało, że przychodzi cierpienie, krzyż, ale to nieprawda. Panu Bogu wszystko się udało, tylko człowiek potrafi wiele zepsuć budując mur w swoim sercu i odwracając się od Boga - mówił Biskup pomocniczy. 

Na zakończenie pojawił się na Górze Krzyża ks. bp ordynariusz Edward Janiak, który przypomniał młodzieży o jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. - Jesteśmy pokoleniem, które nie tylko ten chrzest otrzymało jako dziedzictwo, ale on też jest nam zadany, żeby przekazywać go kolejnym pokoleniom - powiedział Pasterz diecezji. Podkreślił też sens krzyża, na którym Jezus oddał za grzeszników swoje życie. - Jezus umarł na krzyżu, ale na nim nie pozostał. Zmartwychwstał! - dodał ks. bp Edward, po czym poświęcił Drogę krzyżową, która powstała niedawno na zboczu Góry Krzyża. Wcześniej Ksiądz Biskup swoim dekretem ustanowił tę Drogę krzyżową informując wiernych, że każdy, kto będzie rozważał tam kolejne stacje męki Pańskiej, może zyskać odpust. Spotkanie to było także okazją do promocji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (a także w diecezji), głównie za pomocą gazetki „DM2” z licznymi, cennymi informacjami.

Tekst i foto Anika Djoniziak

Galeria zdjęć wkrótce


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej