Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-02-15 11:13:21

Modlitwa o pokój i życie

stolec

Stolec. W niedzielę, 31 stycznia do parafii stoleckiej na zaproszenie proboszcza ks. prałata Zbigniewa Stefańskiego przybył polski misjonarz pracujący od 17 lat na Ukrainie ks. Roman Kaźmierczak.

Jest on proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pisarówce w diecezji kamieniecko-podolskiej. Podczas Mszy św. ks. Roman podzielił się świadectwem doświadczenia wojny na Ukrainie. Wspominał, że początek wydarzeń na Majdanie w Kijowie rozpoczął się od protestów studentów - na wyższych uczelniach podczas egzaminów wykładowcy nie pytali o wiedzę, ale jaką ocenę student ma otrzymać i za jaką cenę. Potem studentów wsparli ich rodzice i obywatele Ukrainy, którzy walczyli kiedyś podczas wojny w Afganistanie. Do protestujących ludzi zaczęli strzelać snajperzy. Ks. Roman wspomniał kapłana, który pochodzi z parafii Pisarówka i brał udział w wydarzeniach na Majdanie. Mówił, że codziennie modlono się tam Koronką do miłosierdzia Bożego, którą odmawiali razem - katolicy, prawosławni i protestanci. Codziennie odprawiana była Msza św. Na placu postawiona została figura Matki Bożej Fatimskiej. Wielu prosiło o chrzest i pierwszą w życiu spowiedź. Wielu z nich na drugi dzień zostało zastrzelonych przez snajperów. W kościołach, czy innych miejscach, często wiszą ich zdjęcia (tzw. „niebieska setka”) - uważa się ich za świętych. Ks. Kaźmierczak wspominał także, że z parafii Pisarówka kilkudziesięciu mężczyzn walczy na wojnie na wschodzie Ukrainy, a wśród nich były zakrystianin. Kiedy przyjeżdża do żony i córek na przepustkę, mówi, że na wschodzie Ukrainy trwa regularna wojna. Na froncie nikt nie chce umierać, wielu żołnierzy prosi Boga o ocalenie, by wrócić do rodzin.
Na Ukrainie trwa również wojna bardziej ukryta, a jest nią nieszanowanie życia człowieka poczętego. Dokonuje się tam około 200 tysięcy aborcji rocznie. Dlatego na terenie jego parafii w Pisarówce powstał pierwszy na Ukrainie Dom Obrony Życia, czyli Dom Samotnej Matki. Przez Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry zakonne kanoniczki Ducha Świętego przewinęło się ponad 60 młodych kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka. W Domu w Pisarówce codziennie od godz. 10.00 do 13.00 trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w obronie poczętego dziecka, w którą może włączyć się każdy chrześcijanin.
Podczas Mszy św. wierni parafii stoleckiej ofiarnie odpowiedzieli na prośbę misjonarza i wsparli swoją modlitwą i ofiarą Dom Obrony Życia prowadzony na Ukrainie oraz funkcjonowanie parafii Pisarówka. Na Ukrainie średnia miesięczna pensja dla jego parafian to około 200 - 250 zł, a ceny towarów zbliżone są do polskich. Dlatego wielu ludzi z Ukrainy, czy parafian z Pisarówki i okolic poszukuje pracy w Polsce. Dzięki wielu dobrym ludziom, rozumiejących problemy ze znalezieniem pracy, wielu obywateli Ukrainy, mających często polskie korzenie, znajduje pracę w naszym dekanacie złoczewskim. Ks. Roman Kaźmierczak z Ukrainy będzie zapewne gościem jeszcze nie jeden raz w parafii stoleckiej. Zrodził się pomysł wymiany dzieci i młodzieży z Ukrainy w okresie letnim, czy pomoc w pośrednictwie i znalezieniu pracy dla jego parafian, którzy z nutką zazdrości patrzą na nasz poziom życia religijnego i materialnego, a najbardziej zazdroszczą nam pokoju, o który mamy błagać Boga w naszych modlitwach, szczególnie w modlitwie różańcowej.

ks. prałat Zbigniew Stefański

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej