Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-01-27 10:32:03

Polecamy książki ks. Andrzeja Zwolińskiego

„Papieskie lekcje dla młodych” to opracowanie ks. Andrzeja Zwolińskiego, w którym kapłan przypomina słowa Jana Pawła II kierowane przez lata jego pontyfikatu do młodych. W bardzo przystępnej i wszchstronnej formie ks. Zwoliński opierając się na nauczaniu Papieża-Polaka odpowiada na pytania dotyczące tożsamości człowieka, jego ciała i duszy, jego miejsca w społeczeństwie i niebezpiecznych myśli dotyczących indywidualizmu oraz przekonania, że człowiek jest „sam sobie panem”. Słowami Jana Pawła II przestrzega przed subkulturami, które kierują się nienawiścią, czy idolami jako fałszywymi mistrzami życia, którzy kierują się zasadą łatwej przyjemności i relatywizacji wartości. Jeden z rozdziałów został poświęcony ryzyku zapatrzenia się w pociągające zło i zgubnej ideologii satanizmu; inny omawia zagadnienia znaczenia rzeczy materialnych w życiu młodego człowieka - nie tylko pieniędzy, ale także przedmiotów, które zgodnie z modą, są dzisiaj młodzieży niezbędne do życia. Mając na uwadze zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, do których również nawiązauje ta książka, warto sięgnąć po publikację, która przypomina mądrość organizatora tych ogólnoświatowych spotkań młodych. 

„Papieskie lekcje dla młodych”, ks. Andrzej Zwoliński, Wydawnictwo SPES 2015, cena: 17 zł. 

 

Druga propozycja ks. Andrzeja Zwolińskiego to „Uczynki miłosierdzia. Rozważania na Rok Miłosierdzia” najpierw wprowadza w tematykę miłosierdzia w różnych jego aspektach. Autor rozpoczyna od miłosiernego Ojca, który czeka z otwartymi ramionami na marnotrawnych synów, potem przez miłosierdzie Syna Bożego, który jadał z celnikami i grzesznikami, a przede wszystkim nie przyszedł do zdrowych, ale do tych, co się źle mają, przechodzi do miłosiernych aniołów. Jednak najbliżsi nam są miłosierni święci, którzy przecież zmagali się z takimi samymi słabościami, jak każdy człowiek, a jednak mimo to zawsze na pierwszym miejscu czynili dobro potrzebującym, choć czasami potrzebowali do tego gruntownego nawrócenia. Ks. Zwoliński odwołuje się do Pisma Świętego oraz Ojców Kościoła mówiąc o miłosierdziu indywidualnych osób i Kościoła jako wspólnoty, która bez miłosierdzia przestanie funkcjonować. Mam takie wrażenie, że o ile dosyć dobrze pamiętamy uczynki miłosierne względem ciała (łatwiej głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać), to uczynki miłosierne względem duszy zdają się odchodzić w zapomnienie, bo są o wiele trudniejsze (urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, grzeszących upominać). Właśnie dlatego warto sobie przypomnieć je wszystkie i sięgnąć do tej książki, by dobrze je przemyśleć i zrozumieć, zanim będzie się je wprowadzało w czyn. 

„Uczynki miłosierdzia. Rozważania na Rok Miłosierdzia” ks. Andrzej Zwoliński, Wydawnictwo SPES 2015, cena: 23 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej