Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-12-23 12:50:50

Słowo Boże na każdy dzień

Święto Najświętszej Rodziny

27 Grudnia 1 Sm 1, 20-22. 24-28, Ps 84 (83), 1 J 3, 1-2. 21-24, Łk 2, 41-52
Poniedziałek, 28 grudnia
1 J 1, 5 – 2, 2; Ps 124 (123); Mt 2, 13-18;
Wtorek, 29 grudnia
1 J 2, 3-11; Ps 96 (95); Łk 2, 22-35;
Środa, 30 grudnia
1 J 2, 12-17; Ps 96 (95); Łk 2, 36-40;
Czwartek, 31 grudnia
1 J 2, 18-21; Ps 96 (95); J 1, 1-18;
Piątek, 1 stycznia
Lb 6, 22-27; Ps 67 (66); Ga 4, 4-7; Łk 2, 16-21;
Sobota, 2 stycznia
1 J 2, 22-28; Ps 98 (97); J 1, 19-28;

Z Pierwszej Księgi Samuela
Anna poczęła i po upływie dni urodziła syna, i nazwała go imieniem Samuel, ponieważ mówiła: «Uprosiłam go u Pana». Elkana udał się z całą rodziną, by złożyć Panu doroczną ofarę i wypełnić swój ślub. Anna zaś nie poszła, lecz oświadczyła swemu mężowi: «Gdy chłopiec będzie odstawiony od piersi, zaprowadzę go, żeby się pokazał przed obliczem Pana i aby tam pozostał na zawsze». Gdy go odstawiła, wzięła go z sobą w drogę, zabierając również trzyletniego cielca, jedną efę mąki i bukłak wina. Przyprowadziła go do domu Pana, do Szilo. Chłopiec był jeszcze mały.
Zabili cielca i poprowadzili chłopca przed Helego. Powiedziała ona wówczas: «Pozwól, panie mój! Na twoje życie! To ja jestem ową kobietą, która stała tu przed tobą i modliła się do Pana. O tego chłopca się modliłam, i spełnił Pan prośbę, którą do Niego zanosiłam. Oto ja oddaję go Panu. Po wszystkie dni, jak długo będzie żył, zostaje oddany Panu». I oddali tam pokłon Panu.

Z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła
Najmilsi:Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest. Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, to mamy ufność w Bogu, a o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego. Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi. Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu. Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha.

Z Ewangelii według świętego Łukasza
Rodzice znajdują Jezusa w świątyni
Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i Ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz On Im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?»Oni jednak nie zrozumieli tego, co Im powiedział. Potem poszedł z Nimi i wrócił do Nazaretu; i był Im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Spojrzenie na rodzinę
Dzisiejsze święto sprawiło mi pewien kłopot - piszę to oczywiście z uśmiechem i już wyjaśniam istotę „problemu”. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do słuchania rokrocznie w Niedzielę Świętej Rodziny tekstów z księgi Mądrości Syracha (Syr 3, 2-6. 12-14) i fragmentu listu apostoła Pawła do mieszkańców Kolosów (Kol 3, 12-21). Jednak - jak wiemy - od pierwszej niedzieli Adwentu obowiązują w Polsce nowe księgi zawierające czytania liturgiczne. Jedną ze zmian wprowadzonych w nowym lekcjonarzu jest rozszerzenie panoramy tekstów biblijnych przeznaczonych na Niedzielę Świętej Rodziny. W związku z tym powinniśmy dziś usłyszeć fragment pierwszej z ksiąg Samuela, pełen nadziei tekst z Pierwszego Listu apostoła Jana i pamiętną scenę poszukiwania dwunastoletniego Jezusa zawartą w Ewangelii w redakcji św. Łukasza.
Naturalnie wspólną osią czytań jest spojrzenie na rodzinę. Jednak po głębszej lekturze tekstów można przeżyć pewne zaskoczenie - okazuje się, że mimo jednego tematu każde z czytań odsłania zupełnie inną tajemnicę relacji rodzinnych i ich korzenie w miłości Boga. Wystarczy spojrzeć na historię pierwszych lat życia Samuela - „wymodlony” przez rodziców syn otrzymuje imię „Bóg wysłuchał”. Wcześniejsze wersety pokazały ogromne zmaganie i cierpienie ojca i matki, którzy nie są pewni błogosławieństwa Pana. Brak dziecka wystawia wiarę i zaufanie na poważną próbę, ale na szczęście nie odrywa od relacji ze Stwórcą - wytrwała modlitwa i bezradność przed Bogiem zaowocowały nowym życiem (1 Sm 1-19). Od razu przychodzą na myśl identyczne cierpienia współczesnych małżeństw i częste kryzysy wiary obecne w wołaniu: „Boże, dlaczego?” Jednak najbardziej zaskakujące jest w tej opowieści zachowanie matki Samuela - po kilku latach od urodzenia wyczekiwanego z tęsknotą syna, Anna po prostu „oddaje go na własność Panu” (1 Sm 1, 28). Zadaję sobie pytanie o to, czy mam w sercu takie zaufanie do Boga, by powierzyć całkowicie Jego dłoniom to, co było, czy jest treścią mojej modlitwy. Czy mamy takie przekonanie, by nasze największe skarby - a dla rodziców będą to przecież ich własne dzieci - PO PROSTU oddać Bogu. I nie chodzi tu wcale o modlitwę o błogosławieństwo, zdrowie, szczęście czy powodzenie życiowe (bo „w końcu Pan Bóg ma większe pole do działania niż my”), ale o gotowość ZRZECZENIA SIĘ „praw własności” do dzieci czy innych osób i relacji, o które długo zabiegaliśmy. Co więcej - mieć głębokie przekonanie, że dłonie Boga będą LEPSZYM miejscem i schronieniem dla moich bliskich niż moje własne serce… Tu potrzeba prawdziwej odwagi wiary - tu jednocześnie wychodzi cały egoizm w życiu rodzinnym, strach przed utratą bliskich itd. Tu wreszcie jest miejsce, by znaleźć Jezusa, który słucha cierpliwie naszych uczonych wywodów na temat życia i świata (Łk 2, 46n). Słucha i nieustannie proponuje, by się zająć również (a może - przede wszystkim) sprawami Ojca (Łk 2, 49). To samo sugeruje dziś św. Jan w drugim czytaniu - przyjrzeć się miłości, jaką otrzymaliśmy OD OJCA, ucieszyć z faktu, że JESTEŚMY Jego dziećmi i WPATRYWAĆ się w Niego z niecierpliwością, bo to owocuje podobieństwem do Boga.
Tego uczyli się Józef i Maryja pod okiem dorastającego Jezusa, tego możemy dzięki łasce Ducha Świętego uczyć siebie samych i naszych bliskich, gdy adorujemy oblicze Boga Ojca widoczne w Jezusie Chrystusie.

ks. Grzegorz Mączka

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej