Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-12-07 12:08:18

Rekolekcje adwentowe cz. II

Spotkać Boga i przeżyć 

Mówiliśmy ostatnio o lęku przed spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem, spowodowanym brakiem zaufania do drugiej osoby. Zadawaliśmy sobie trudne pytania o sposób wydostania się z tego lęku i odkrycia w sobie tęsknoty za spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem. Zechciejmy zatem wspólnie znaleźć antidotum na ów lęk i odpowiedź na te pytania.

Za nami pierwsze dni Adwentu. Przed nami kolejne naznaczone radosnym oczekiwaniem na spotkanie przychodzącego Zbawiciela. Oczekujemy Jego przyjścia w chwale, ale również Jego objawienia się w tajemnicy Bożego Narodzenia. Spotkanie z Jezusem na końcu czasów może napawać nas lękiem. Dlaczego? Ponieważ źle przygotowujemy się do tego spotkania z Bogiem, niewłaściwie przeżywamy prawdę o Jego narodzeniu w Betlejem, nie potrafimy odkryć sensu objawienia się Boga w Chrystusie. Niestety otaczająca nas codzienność sprawia, że w tych błędach jeszcze bardziej się utwierdzamy, a nawet pomagamy w tym innym. Dzieje się tak dlatego, ponieważ o czasie Bożego Narodzenia nie decyduje już kalendarz liturgiczny, ale komercyjny wystrój sklepowych witryn, wprowadzający święta na długo przed ich właściwym rozpoczęciem. Czy można zrozumieć tajemnicę Bożego Narodzenia poprzestając na kolorowych światełkach i mikołajach z czekolady?

W czym tkwi zatem sedno tajemnicy? Co jest ową przepustką do ubogiej stajni w Betlejem? To chęć spełnienia pragnienia serca. Tego pragnienia, które bije w sercu Boga i tego pragnienia, które spoczywa w naszych sercach. Tym pragnieniem jest to, o którym mówiliśmy na początku naszych rekolekcji: pragnienie spotkania. Bóg stworzył człowieka z miłości, na swój obraz i podobieństwo, aby móc spotkać się z nim i to spotkanie przedłużyć na wieczność. To pragnienie swego serca umieścił Bóg również w sercu człowieka. Pięknie prawdę tę wyraził w „Wyznaniach” św. Augustyn: „Stworzyłeś nas Boże jako skierowanych ku Tobie i niespokojne jest serce nasze dopóki w Tobie nie spocznie”. W podobny sposób prawdę tę wyraża Tomasz a Kempis w swoim dziele „O naśladowaniu Chrystusa”: „Żyć bez przyjaciela nie podołasz, a jeśli Jezus nie będzie ci przyjacielem nad przyjaciółmi, zawsze będziesz smutny i samotny. (...) Jego kochaj, Jego wybierz za przyjaciela. On, gdy wszyscy cię opuszczą zostanie przy tobie i na koniec nie da ci zginąć”.

W wydarzeniu z Betlejem dokonało się przedziwne spotkanie Boga z człowiekiem, Stwórcy ze swoim stworzeniem, Ojca z synem, Miłującym z miłości potrzebującym. Od tego momentu wszyscy jesteśmy zaproszeni do szczególnej bliskości z Bogiem, który „tak umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony” (J 3, 16-17). Tajemnica Bożego Narodzenia jest zatem tajemnicą niepojętej miłości Boga do człowieka, z którym nie tylko pragnął On spotkać się jako nasz Stwórca, ale jeszcze bardziej jako Brat, Przyjaciel, a nawet jako Pokorny Sługa. Tak! Taka jest prawda Ewangelii, prawda o Bogu, prawda o nas samych i naszej wielkiej godności.

Skoro jest to prawda, to chciejmy budować na niej nasze życie. Skoro Bóg obdarzył nas tak wielką godnością i takim zaufaniem, skoro dał nam Miłość Miłosierną objawioną w swoim Synu, Jezusie Chrystusie, to czyż nie powinniśmy odwdzięczyć się Jemu tym samym? Oddajmy zatem Bogu chwałę, zaufajmy Jego dobroci, miłujmy Go ponad wszystko i nie lękajmy się wyjść naprzeciw Jego miłosierdziu, które chce wydobyć nas z samotności naszych grzechów. Pełni nowego zapału powtarzajmy za Psalmistą: „Jedynie w Bogu szukaj spokoju, duszo moja, bo od Niego pochodzi moja nadzieja. On tylko jest skałą i zbawieniem moim, On moją twierdzą, więc się nie zachwieję. W Bogu zbawienie moje i chwała. Bóg opoką mocy mojej i moją ucieczką” (Ps 62).

Pełne ufności spotkanie z Bogiem prowadzi nas bezpośrednio na spotkanie z drugim człowiekiem. Wcielenie Syna Bożego, dokonane dzięki zgodzie Maryi, otwiera nas na Bóstwo Chrystusa, ale także na Jego człowieczeństwo, a tym samym na człowieczeństwo napotkanego na naszej drodze człowieka. Potwierdza tę prawdę Jezus Chrystus, gdy mówi: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Jeśli potraktujemy Boże Narodzenie jak okazję do kolejnych udanych zakupów, jeśli zachwycać będziemy się tylko zewnętrzną atrakcyjnością pięknych tradycji, jeśli jedyne, co zwróci naszą uwagę, to kolejny brak śniegu albo jego nadmiar, wówczas nie przygotujemy w naszych sercach przestrzeni na spotkanie się z maleńkim Dzieciątkiem i Jego tajemnicą, Jego pragnieniem i Jego tęsknotą, by być z nami, by być naszym Emmanuelem, naszą Miłością, która wyzwala z lęku, napełnia pokojem i obdarza szczęściem. Wówczas nadal ze strachem i nieufnością podchodzić będziemy do drugiego człowieka, żyjącego obok, czekającego na nasze zaproszenie, by zajął puste miejsce przy wigilijnym stole i puste miejsce w moim i twoim sercu.

Gdy jednak tak się nie stanie, gdy Boże Narodzenie będzie dla nas cudem spotkania Boga i człowieka, wtedy szczęśliwie przeżyjemy nie tylko tegoroczne święta, ale całe nasze doczesne życie, otwierając się na życie wieczne. A zatem, czy można spotkać Boga i przeżyć?

tekst ks. Marcin Załężny

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej