Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-11-18 11:37:32

Polecamy książkę i film


Książka „Umiłowana” Magdaleny Plucner jest zachętą dla wszystkich dziewcząt i kobiet, żeby na nowo odnalazły swoje miejsce w świecie ze świadomością własnej wartości i umiłowania przez Boga. Najbardziej kluczowe elementy na drodze do prawdziwego szczęścia, nie tylko dla kobiet, to przede wszystkim zrozumienie, jak bardzo Bóg kocha każdego, czego daje dowód chociażby w Piśmie Świętym; odkrycie i odrzucenie kłamstw, jakie funkcjonują w życiu większości kobiet na temat obrazu Boga i o ich samych; nabranie głębokiego przekonania, że Bóg codziennie błogosławi swoim dzieciom i chce, aby one także błogosławiły sobie wzajemnie. Jest tu ważny fragment o mocy słowa Bożego, ale i słowa ludzkiego, które potrafi bliźniego zranić na całe życie, jest też kilka słów o tym, że kobiety są zaprogramowane na życie i działanie dla drugiego (Boga, męża, wspólnoty zakonnej, dzieci, pacjentów itp.). Najbardziej jednak ujmująca jest zachęta do zaufania Bogu i odnalezienia siebie w kobiecości, która uzupełnia się z męskością. Autorka zawarła to w porównaniu relacji mężyczyzny i kobiety oraz ich ról do podgrzewacza: kobieta jest świecą, która ma rozjaśniać i dawać ciepło domowemu ognisku, ale kiedy zaczyna płonąć staje się miękka i może się rozpłynąć, dlatego potrzebuje metalowej osłonki, którą jest mężczyzna - bardziej wytrzymały, zbudowany z innego tworzywa, otaczający opieką i dający bezpieczne granice. Świeca bez osłonki się rozpłynie, a osłonka bez świecy będzie pusta - nie mogą one istnieć bez siebie. „Umiłowana” to książka budująca i nie zabrakło w niej także osobistego świadectwa życia autorki.

Magdalena Plucner „Umiłowana, czyli kobieta z klasą”, Wydawnictwo Pomoc Misjonarzy Krwi Chrystusa 2015, cena: 20 zł.


Film „Ugotowany” z Bradley’em Cooper’em to historia młodego kucharza, który wcześnie osiągnął sukces, którego nie udźwignął - dał się wciągnąć światu alkoholu, narkotyków i przygodnych romansów. Spotykamy go, kiedy wydaje się, że poradził sobie z nałogami i postanawia znów być mistrzem. W swoim perfekcjonizmie i pewności siebie rani ludzi, choć nie rozliczył się jeszcze z ran, które zadał jako młody szef kuchni pod wpływem używek. Adam jest przekonany, że sam może zagwarantować sobie sukces i nikomu nie ufa. Jest surowym szefem, ale wszystko układa się całkiem nieźle, aż do dnia, kiedy wydaje mu się, że poniósł porażkę. W bezsilności rezygnuje z gotowania i upija się, ale chwilę później okazuje się, że porażka wcale nie była porażką, ale pomyłką. Do bohatera dociera, że sam sobie ze swoim życiem i nałogami nie poradzi - postanawia iść na terpię. Restauracja rusza dalej, kiedy jednak szef nie pozwala jednej z pracownic na wzięcie wolnego w urodziny córki, którą ta samotnie wychowuje, cała załoga buntuje się. Adam zaczyna rozumieć, jak ważna jest wspólnota, choćby jego współpracowników, która codziennie jadła razem posiłek (z wyjątkiem szefa). 

Film nie kończy się sukcesem mistrza kuchni, bo nie o sukces tu chodzi, a może i o sukces, ale zupełnie inny. To film o tym, dokąd prowadzi perfekcjonizm i chore ambicje stawiane ponad dobrem człowieka. Jeśli ktoś nie umie zrezygnować z perfekcjonizmu, będzie samotny i nieszczęśliwy - zamęczy innych, albo wpadnie w depresję. To także historia o tym, jak ważna jest wspólnota, grupa, społeczność i tylko przez pełną wyrozumiałości, zaufania i wzajemnej pomocy współpracę można osiągnąć prawdziwy sukces. 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej