Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-10-06 10:42:53

Polecamy książki

„Czasem trupy zmartwychwstają” to książka z płytą dvd, na której znajdziemy film dokumentalny ze świadectwem Dobromira „Maka” Makowskiego i Arkadiusza „Arkadio” Zbozienia. Odpowiadają oni na pytania Michała Bondyry o swoje dzieciństwo, relacje z najbliższymi, pierwsze spotkania z alkoholem, papierosami i narkotykami, aż po wejście w nałóg. Dwaj młodzi ludzie opowiadają też o swojej walce z nałogiem, o nieprawdopodobnych spotkaniach z Bogiem i o swoim obecnym, szczęśliwym życiu. Książka towarzysząca płycie jest świetnym materiałem do pracy z młodymi ludźmi, obok świadectw dwóch raperów znajdują się tutaj cytaty z Katechizmu Kościoła Katolickiego, statystyki dotyczące uzależnień oraz samego alkoholu i narkotyków, a także pytania do dyskusji. 

Wydawnictwo Święty Wojciech, cena: 23 zł. 

 

„Kwadrans uważności” ojca Wojciecha Werhuna SJ to nie jest zwykła książka, nie tylko dlatego, że wygląda jak notatnik. Zawiera ona 49 ćwiczeń na uważność, które służą rozwojowi duchowemu. Nawiązują one do ćwiczeń ignacjańskich i są podzielone na kilka etapów: odczuwanie, uważność, obecność, wdzięczność, uczucia, samoświadomość, dotyk Boga, współpraca i kwadrans uważności - to już dwa etapy podsumowujące. Ten, kto decyduje się wziąć tę książkę do rąk będzie musiał zastanowić się nad swoimi słabościami, ranami, grzechami, przywiązaniami, przekonaniami i odgrywanymi rolami. Z jednej strony ćwiczenia te są bardzo proste, z drugiej - po spojrzeniu na podejście do życia współczesnym ludzi - trudno uwierzyć, by ktoś chciał się zaangażować w taką drogę. A jednak warto, choćby po to, żeby uświadomić sobie, że nie znając siebie trudno będzie nam komunikować się z Bogiem. Książka ta pomoże każdemu wejść do swojego wnętrza i rozpoznając jego reakcje fizyczne, psychiczne i duchowe podążać do Boga i oddawać Mu wszystko to, co się w nas pojawia, czego nie rozumiemy, a co po przyjrzeniu się i zaufaniu Bożej mocy okazuje się wcale nie takie straszne. 

„Kwadrans uważności. Ćwiczenia duchowe” Wojciech Werhun SJ, Wydawnictwo WAM 2015, cena: 35 zł.

 

Za chwilę rozpocznie się październik, maryjny miesiąc, warto więc sięgnąć po nowość Wydawnictwa Spes „Litanie i pieśni maryjne”, które wybrał i opracował ks. Jan Augustynowicz. Jest to bogaty modlitewnik, który obok pieśni zawiera 70 litanii, przeznaczonych głównie do osobistego odmawiania. Nie usłyszymy ich w naszych kościołach podczas tradycyjnych nabożeństw, chyba, że wybierzemy się do miejsc, gdzie znajdują się wizerunki Maryi powiązane z daną litanią. Są tu choćby Litanie do Matki Bożej Piekarskiej, Ostrobramskiej, Częstochowskiej, Licheńskiej, Litania do Matki Bożej Saletyńskiej, Litania Zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej na podstawie modlitwy Jana Pawła II, czy Litania do Siedmiu Boleści NMP. Warto korzystając z tego bogactwa pamiętać, że Maryja wszędzie jest ta sama i tak samo ofiarnie wstawia się za nami u Boga. Warto też uwielbiać ją poprzez te modlitwy i pieśni (umieć zaśpiewać więcej niż jedną zwrotkę każdej z nich).

„Litanie i pieśni Maryjne” ks. Jan Augustynowicz, Wydawnictwo SPES 2015, cena: 35 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej