Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-09-25 10:31:35

Powołani, aby świadczyć o Jezusie

Kalisz. - Ministrant jest powołany do tego, aby żyć słowem Bożym. Każdy z nas jest glebą, czyli do każdego z nas Bóg mówi na różne sposoby. Bóg chce znaleźć w nas odpowiednią glebę, dobrego słuchacza, tego, który ma otwarte ucho. To jest nasze najważniejsze zadanie - mówił ksiądz biskup Łukasz Buzun do ministrantów zgromadzonych w kaliskim sanktuarium św. Józefa, którzy po raz ósmy przybyli w ramach Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Kaliskiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Z Maryją czekamy na Rok Miłosierdzia”.

Licznie zgromadzonych ministrantów powitał kustosz sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Jacek Plota, a przy wejściu każdy otrzymał mały różaniec. Mszę św. rozpoczęła procesja wejścia, w której przedstawiciele służby liturgicznej wnieśli Matkę Bożą Fatimską z różańcem. - To Maryja nawoływała w Fatimie, aby odmawiać Różaniec. Nie możemy zapomnieć o różańcu, nośmy go przy sobie. W ten sposób także świadczymy o Jezusie - podkreślił biskup Łukasz zachęcając ministrantów do odmawiania Różańca. 

W swym kazaniu Ksiądz Biskup wskazał, że każdy ministrant, lektor jest siewcą słowa, ale jest tym, który to słowo słyszy i przyjmuje je. - Dzisiaj Ewangelia mówi, że każdy z nas jest glebą, czyli w każdego z nas Bóg wrzuca to słowo na różne sposoby. Chce znaleźć w nas odpowiednia glebę dobrego słuchacza, tego który ma otwarte ucho. To jest bardzo ważne, a właściwie najważniejsze zadanie - podkreślił Kaznodzieja. Ksiądz Biskup zauważył także, że nie zawsze jest pięknie, że nie zawsze jest radość, gdyż ona w efekcie jest owocem tego, że jesteśmy otwarci na głos Pana, który przemawia do nas. Nawiązał do Ewangelii, która mówi, że jedni są jak skała. Przychodzą do kościoła, ale nic ze sobą nie zabierają, co można by było przełożyć na codzienność, bo są twardzi, zamknięci na słowo Boże. I są też tacy, którzy są jak chwasty, wpada ziarno, ale rosną w cieniu, bo zagłuszają ich inne krzaki. No i są na szczęście tacy, w których ziarno wydaje dobry plon, staje się człowiekiem Chrystusowym - zaznaczył Ksiądz Biskup. Takimi są właśnie ministranci, czy lektorzy, którzy posługują i słuchają słowa Bożego. I to jest największy sens, żyć dla Pana Jezusa. 

Po Komunii Świętej ks. bp Łukasz Buzun, w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, odmówił Akt zawierzenia wszystkich ministrantów wielkiemu Orędownikowi, a następnie podziękował ks. kanonikowi Dariuszowi Kowalkowi za jego wieloletnią posługę wśród ministrantów. Ksiądz Dariusz pełnił tę funkcję osiem lat i jak sam powiedział, był to piękny czas wspólnej nauki. Ministranci, z którymi dane było mu się spotkać, odznaczali się wielką gorliwością, miłością do Boga, rodziny i tym samym przedstawił także nowego referenta ds. ministrantów w diecezji kaliskiej, ks. Sebastiana Łagódkę.

Tekst i foto Arleta WencwelGaleria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej