Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-07-21 15:00:32

Wspólnie dążyć do świętości

Mikorzyn. W ubiegłym numerze pisałam o cudach św. Idziego i jego gościnnych progach. Czy nie jest to kolejny cud Świętego, że w jego świątyni, w jego bliskości miały miejsce rekolekcje oazowe, w których uczestniczyło 200 osób?


Rekolekcje odbyły się od 1 do 12 lipca, uczestniczyli w nich dorośli, ale i dzieci oraz młodzież. Dla dorosłych był to czas pogłębienia swojej wiedzy, duchowości, którą na co dzień przekazują innym w kręgach rodzin w swoich parafiach. Dla dzieci także był to czas modlitwy i spotkania z Panem Bogiem, ale i dobrej zabawy - przecież to wakacje. Od prawie 60 lat nie brakuje tych, którzy decydują się na wakacyjne spędzenie czasu z Bogiem. Cieszy to tym bardziej, że przecież ofert wakacyjnych jest sporo, a tu tak wiele młodzieży i dzieci skupił św. Idzi. Miejsce dla kolejnych już rekolekcji w tym miejscu zorganizował
ks. kanonik Ryszard Wachowiak. Odpowiedzialnymi za poszczególne grupy byli księża, którzy zarazem głosili nauki rekolekcyjne. I tak za oazę dzieci odpowiedzialny był
ks. Rafał Lubryka, za oazę młodzieży ks. Darek Brylak, a za formację dorosłych ks. Krzysztof Lipiński i ks. Maciej Krulak, który ogarniał też całość. 

Jako pierwsze swoje rekolekcje rozpoczęły małżeństwa animatorów rodzin (ORAR) w stopniu I i II. Pięciodniowe rekolekcje rozpoczęli 1 lipca. Spotkałam się z nimi w ostatnim dniu, w niedzielę, 5 lipca. Dla uczestników są to rekolekcje przeżyciowe, nie chodzi jednak o emocje, ale o doświadczenie bliskości drugiego człowieka, a przede wszystkim Boga. Modlitwy w czasie tych dni jest sporo. Codzienna Msza św. to najważniejszy punkt oazowego dnia, który rozpoczyna się także od modlitwy (np. Jutrzni) i na modlitwie się kończy (wieczorem często odbywają się różnego rodzaju nabożeństwa). Wszystko po to, aby pogłębić relację z Jezusem. Jednak na tym nie kończy się program dnia. Poszczególne grupy spotykają się, by dzielić się swoimi przeżyciami, wiedzą. Uczą się jak zdobytą wiedzę przekazywać już jako moderatorzy kolejnym małżeństwom. 

Jedna z par małżonków, która po raz drugi uczestniczy w rekolekcjach oazowych opowiada, że przyjechali na nie, bo w ubiegłym roku, mimo, że podchodzili do tego sceptycznie, nabrali takiej mocy, że z radością wrócili do Mikorzyna, by znów „naładować akumulatory” duchowe. - Jesteśmy już animatorami i spotkanie tutaj jest dla nas przygotowaniem do tego, by samodzielnie prowadzić grupę w naszej parafii. Żeby sprostać temu zadaniu potrzebna jest nam wiedza. A gdzie ją zdobyć, jak nie podczas rekolekcji i spotkań z ludźmi, którzy dzielą się swym doświadczeniem i wiedzą. W ciągu tych pięciu dni rekolekcji wiele było mówione o miłości do drugiego człowieka. By wszystkie problemy załatwiać z pokorą i miłością. Czasami jest ciężko, ale trzeba być asertywnym, nawet gdy ktoś zajdzie nam za skórę. Faktycznie to skutkuje. Osobiście dla nas jako małżonków to są piękne chwile, które bardzo zbliżają nas do siebie. Po zeszłorocznych rekolekcjach bardzo się do siebie zbliżyliśmy, wprowadziliśmy pewne zasady wspólnego dialogu, wspólnej modlitwy - podkreślają małżonkowie spoglądając na siebie w uśmiechem. Inni małżonkowie wyznali, że będąc już 37 lat po ślubie, to po takich rekolekcjach ich miłość ciągle się pogłębia i jest im coraz lepiej ze sobą. - Przed tymi rekolekcjami ja miałam wewnętrzną pustkę. Czułam, że coś mi jest bardzo potrzebne i teraz jestem spełniona i naprawdę szczęśliwa - podkreśla radosna małżonka ściskając rękę męża. Proboszcz dodaje, że dla niego świadectwa małżeństw są wielkim przeżyciem, są bardzo budujące i ważne dla duchowej formacji. Każde małżeństwo chce wspólnie dążyć do świętości. Tego się uczą poprzez wspólne modlitwy, czytanie Pisma Świętego, no i przede wszystkim dialog. Również dzieci i młodzieży na rekolekcjach było dużo.

Każdy dzień miał swój temat przewodni i tak jeden z nich skupiał się wokół miłości, kolejnego dnia tematem był grzech, a następny był poświęcony Jezusowi. Poza tym uczestniczą w warsztatach liturgiczno-muzycznych. Oczywiście przygotowanych jest także szereg zabaw, które nawiązują do tematu dnia. Dzieci i młodzież uczestniczą we Mszy św. i modlitwach w ciągu dnia. Ks. Rafał Lubryka i ks. Darek Brylak odpowiedzialni za te grupy cieszą się, że właśnie w ten sposób dzieci i młodzież spędzają choć część wakacji i mają nadzieję, że to czego tu się nauczą, doświadczą, zaowocuje w ciągu roku w ich życiu i angażowaniu się w życie Kościoła.  

Tekst i foto Arleta Wencwel


Małżeństwem jesteśmy blisko 33 lata. ORAR - drugi stopień przygotowuje nas do pełnienia posługi pary animatorskiej, do pracy formacyjnej w ciągu roku na spotkaniach kręgów rodzin. Każdy chrześcijanin winien świadczyć, że jest uczniem Jezusa całym życiem, zawsze, ale też niekiedy słowem. Na zakończenie rekolekcji jest czas dawania świadectw. Zwykle każdy z uczestników rekolekcji mówi o duchowym przeżyciu tego czasu. Stajemy wtedy przed tym zadaniem z niepokojem, gdyż mamy świadomość, że nasze słowo ma umacniać innych w wierze. Tak jak słyszymy w słowie Bożym „w pieśniach, psalmach, i hymnach pełnych Ducha umacniajcie się wzajemnie”. Każde nasze rekolekcje są czasem w pełni oddanym Bogu, czasem, w którym napełniamy się mocą Ducha Świętego, który nam udziela swoich darów i charyzmatów i uzdalnia nas do pełnienia Jego woli. „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15, 16). Każde rekolekcje oazowe są czasem budowania wspólnoty. Tworzymy jedność serca, wiary, ducha i miłości. Zauważamy, że jesteśmy piękni pięknem Pana. Uczymy się kochać miłością bez miary i bez granic, by realizować ideał posiadania siebie w dawaniu siebie. „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 15, 12). Dla nas szczytem tych rekolekcji był udział w Eucharystii niedzielnej z parafianami św. Idziego. 

Jolanta i Eligiusz Bronz


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej