Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-07-10 10:34:02

„Miasto marzeń” 

miasto marzen„Miasto marzeń” to książka o historiach przedstawionych w telewizyjnym programie o niezwykłych ludziach, których połączyły chrześcijańskie wartości. Tytułowym miastem jest Rzym i osoby z nim związane (polska żona szwajcarskiego gwardzisty, sparaliżowany od 37 lat mężczyzna, który marzył o tym, by jechać do Rzymu, do grobu Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki - papieski sekretarz i wielu innych). Wszystkie historie opowiedziane w książce łączy jednak nie tylko Wieczne Miasto, ale przede wszystkim Jan Paweł II, który dla tak wielu stał się skutecznym orędownikiem i niezawodnym przyjacielem (często wyłącznie w duchowy sposób). Elżbieta Ruman wprowadza Czytelnika w sposób przygotowania telewizyjnych reportaży, przedstawia trudności techniczne, ale także osobiste refleksje związane z częstą możliwością przebywania w pobliżu grobu Jana Pawła II.
Jest to także książka o przyjaźni dziennikarki, reżyserki programu i aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej, która najczęściej przeprowadza rozmowy z gośćmi zapraszanymi do niego. Przez 10 lat współpracy pojawiło się w nim wiele niezwykłych osób, które zechciały podzielić się swoimi doświadczeniami z szerszą publicznością i niezliczonym widzom dawały nadzieję oraz pobudzały wiarę.

Elżbieta Ruman „Miasto marzeń”,
Wydawnictwo Bernardinum 2015, cena: 29 zł.

„Listy niezapomniane”

listyKsiążka „Listy niezapomniane” składa się z 126 listów. Wszystkie są starannie i solidnie udokumentowane, do każdego dołączone jest krótkie wprowadzenie. Usher we wstępach nakreślił, dlaczego dany list powstał, kim były osoby piszące do siebie, co pozwala Czytelnikowi wyobrazić sobie scenerię tworzenia danej korespondencji. Autor opracowania postarał się także o fotografie do każdego z listów, niektóre są bardzo pomysłowe i inspirujące. Autorzy listów są bardzo różni, od Kuby Rozpruwacza i jego krótkiej wiadomości napisanej bez ładu i składu, przez przepis na babeczki królowej Elżbiety II,
po uroczą odpowiedź autora bajek Roalda Dahla na list czytelniczki Amy Corcoran oraz najbardziej oryginalne podanie o pracę - „Tak bardzo chciałabym dla Panów pracować” wysłane do „The New Yorkera” przez charyzmatyczną Eudorę Welty. Jest tutaj podanie o pracę Leonarda da Vinci; jest Albert Einstein, który ostrzega prezydenta Stanów Zjednoczonych przez skutkami użycia bomby atomowej, czy prośba 14-letniego Fidela Castro do prezydenta Roosvelta o przesłanie 10 dolarów. Wśród listów, które zmieniły lub mogły zmienić bieg historii i pozostawiły w życiu całych społeczeństw trwały ślad, są także takie, które napisały osoby mało lub w ogóle nieznane - jak choćby list matki zostawiającej swoje dziecko w przytułku, czy list miłosny mężczyzny do zmarłej żony, otwarty dopiero po jego śmierci. Ta książka to kopalnia wiedzy historycznej i jednocześnie niezgłębione źródło wzruszeń dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach, szczególnie w czasach, w których większość z nas uważa, że listy to przeżytek, warto się zastanowić, co zostanie ze współczesnych maili i postów na facebooku.

Usher Shaun „Listy niezapomniane. Korespondencja godna szerszego grona odbiorców”, Wydawnictwo SQN 2015, cena: 44 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej