Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-06-22 12:54:34

Kalisz - Miłosierdzie Boże: Bóg mnie wybrał

stacja milosierdzie

Słowa, od których chciałbym rozpocząć nie wybrzmiały 1 czerwca podczas kolejnej stacji kongresowej w Kaliszu - zostały one wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, niemal 36 lat temu - ale doskonale oddają sens spotkania, które miało miejsce w kaliskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Posłuchajcie.
„Wiem, moi drodzy, że wielu jest w Polsce młodych ludzi, w waszym wieku i starszych od was, i chyba młodszych od was też, chłopców i dziewcząt, którzy z radością, z ufnością, z wewnętrznym pragnieniem poznania prawdy oraz znalezienia pięknej miłości zbliżają się do stołu słowa Bożego oraz do stołu Eucharystii. (...) Wy sami nie wiecie, jak jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem, z Mistrzem, starając się żyć w Jego łasce uświęcającej”.
Właśnie taki był cel modlitwy, której przewodniczył najmłodszy biskup naszej diecezji, czyli bp Łukasz, homilię wygłosił najmłodszy z kongresowych kaznodziejów, czyli ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a w świątyni przeważali młodzi wiekiem uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci: zaprosić młodzież do „wypięknienia” w obcowaniu z Chrystusem Eucharystycznym. Takiego spotkania nie mogło zabraknąć, ponieważ młode pokolenie jest szczególnie podatne na szukanie swojej własnej drogi. Wielu młodych jest również przekonanych o swojej nieadekwatności i z trudem znajdują swoje miejsce w życiu, bo wydaje im się, że nikt ich nie rozumie. Właśnie dlatego ksiądz Witold poprosił wszystkich młodych o przyniesienie małej karteczki z narysowanym krzesłem, bo jak tłumaczył w kazaniu, każdy może „przysiąść się” do tej wspólnoty, do której zaprasza nas Bóg, nawet jeśli czuje się odrzucony i pominięty. Bóg znajduje różne drogi, żeby przypomnieć nam, jak cenni jesteśmy w Jego oczach. Kolejnym znakiem, do którego się odwołał, była naklejka z graficznym symbolem BMW. Nie chodziło tu jednakże o reklamę niemieckiego koncernu samochodowego, ale o twórcze rozwinięcie tego akronimu: Bóg Mnie Wybrał. - Taka naklejka wisiała u mnie na lustrze w łazience w poprzedniej parafii. Kiedy rano wstawałem patrząc na tę naklejkę przypominałem sobie, że Bóg mnie wybrał. Każdego dnia pamiętaj o tym, że Bóg Cię wybrał, abyś nie był osamotniony i był zawsze razem z Nim – tłumaczył ks. Witold, a po homilii każdy młody człowiek dostał taką naklejkę na własność. Nawiązując do głównej treści kongresu, czyli Eucharystii, Kaznodzieja zaznaczył, że Msza św. jest górą, niezbyt wysoką, na którą trzeba wejść nie z przymusu, ale dlatego, że Ktoś tam na nas czeka i chce być z nami.
Spotkanie rozpoczęło się konferencją wygłoszoną przez ks prof. Pawła Bortkiewicza z Poznania, o której piszemy obok, wszystkich zebranych przywitał ks. kanonik Witold Szala, miejscowy proboszcz, a po Eucharystii miała miejsce tradycyjna procesja.

ks. Andrzej Antoni Klimek
Foto Radio Rodzina

 

ks. BortkiweczKs. prof. Paweł Bortkiewicz w swojej konferencji wyszedł od doświadczenia, które spotkało go jako młodego wówczas kapłana pracującego na Pomorzu, właśnie nieopodal Kalisza. Podczas drogi powrotnej z pielgrzymki na Jasną Górę z maturzystami w miejscowości Marchwacz zepsuł się wał korbowy w autobusie, którym się przemieszczali i Prelegent wraz z młodzieżą zmuszony był szukać okazji, aby dojechać choćby do Kalisza. Udało im się zatrzymać autobus, którym jechały siatkarki Calisii. Już w mieście, po doświadczeniu życzliwości siatkarek, musieli znaleźć kościół, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, ponieważ była niedziela. Trafili do księży jezuitów i również tam przeżyli doświadczenie bardzo dobrego przyjęcia. Prelegent podkreślił, że wspomina to wydarzenie nie tylko dlatego, że był to jego pierwszy kontakt z Kaliszem, ale przede wszystkim z powodu lęku i obaw, które wówczas odczuwali. Było dla nich ważne, aby uczestniczyć we Mszy Świętej w niedzielę, no i żeby w ogóle dojechać do domu, a nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto podwiezie ponad 20 osób. I właśnie Msza Święta w kościele jezuitów była niesamowitym doświadczeniem uspokojenia ich serc. Wychodząc od tej analogii i opierając się na paschalnym opowiadaniu ewangelicznym o spotkaniu Jezusa z dwoma uczniami zmierzającymi do Emaus, Ksiądz Profesor wyjaśnił po kolei wszystkie elementy Eucharystii, dostrzegając jak w niej, podobnie jak w przypadku wspomnianych uczniów, przejawiają się wszystkie warstwy ludzkiego życia i jak Jezus wychodzi naprzeciw wszelkim ludzkim obawom, trudnościom i nadziejom. Dlatego „odtwarzamy” Eucharystię, aby Eucharystia tworzyła nasze życie.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej