Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-04-13 10:39:42

Każde dziecko potrzebuje skrzydeł

Kalisz. Inspiracją powstania programu „Skrzydła” jest przesłanie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku: „Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny” (Homilia 18 VIII 2002).

O programie „Skrzydła” w kilku zdaniach nie da się napisać, ale postaramy się dokonać niemożliwego. W skrócie: pomagamy dzieciom i młodzieży pochodzącym z potrzebujących rodzin. Nasza Caritas koordynuje działania, szukając darczyńców i dzieci, pomagając im odnaleźć się nawzajem. 

Ofiarodawcami są zarówno firmy, jak i osoby indywidualne - „anioły w ludzkiej skórze”, które co miesiąc dzielą się swoimi pieniędzmi z dziećmi - przestraszonymi, często odrzuconymi przez grupę rówieśniczą, których nie stać na zakup książek, ubrań, na wzięcie udziału w wycieczce szkolnej, na korepetycje. Jest jednak sposób, żeby je odkryć, ośmielić, otworzyć na innych. Ofiarodawcy wpłacają różne sumy: najczęściej 146 zł miesięcznie z przeznaczeniem na konkretne dziecko, ale są też kwoty mniejsze, a czasem większe - ile kto może. Ważne, że systematycznie. I już nikt nie może powiedzieć, że anioł jest tylko w dziecięcej bajce lub na sklepowej wystawie. A te uśmiechnięte buzie, które dostają nowe buty, modny piórnik i swoje podręczniki są najlepszym podziękowaniem.

Program „Skrzydła” prowadzony przez Caritas w Polsce i Caritas diecezjalne, służy wsparciu dzieci i młodzieży - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, których edukacja jest zagrożona przez szczególnie trudną sytuację materialną oraz tych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji losowej. Jego celem jest zwiększenie szans edukacyjnych dla najuboższych uczniów poprzez objęcie ich kompleksową opieką. Program „Skrzydła” proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez osoby prywatne i firmy, które poprzez deklarację zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez przynajmniej jednen semestr szkolny. Wsparcie akcji możliwe jest również poprzez jednorazowe wpłaty do Skarbonki Skrzydeł. Program „Skrzydła” daje możliwość wyboru formy pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia, a także do możliwości finansowych sponsora. Programem mogą być objęci uczniowie zgłaszani na listę Caritas przez pedagogów szkolnych, Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz pracowników placówek Caritas. Poprzez program pomagamy dzieciom, które: nie mogą się uczyć i odrabiać lekcji, bo nie mają zeszytów i książek; nie mogą skoncentrować się na lekcji, ponieważ są głodne, a obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia; często chorują i opuszczają lekcje, ponieważ nie mają kurtki, czapki, spodni i butów na zimę; są zdolne i chcą się uczyć, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności; marzą o tym, żeby kiedyś zostać „kimś” i wyrwać się z biedy, która ich upokarza; nie mogą wyjechać na wakacje ani wycieczkę szkolną, chociaż tak jak inne dzieci są ciekawe świata i ludzi.

W imieniu dzieci objętych programem „Skrzydła” z serca dziękujemy wszystkim ofiarodwcom, dzięki którym realizacja programu i pomoc dzieciom jest możliwa. Liczba dzieci oczekujących na pomoc w naszej diecezji cały czas wzrasta. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia tak pięknego dzieła, jakim są „Skrzydła”. Szczegółowe informacje na stronie www.kalisz.caritas.pl lub pod numerem telefonu 62 7573683.

Caritas Diecezji Kaliskiej


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej