Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-02-17 12:22:59

Na skróty do dojrzałości

Za co jesteś odpowiedzialny? Za to jakie dostajesz oceny? Za to jak wygląda Twój pokój? Kto powierzył ci tę odpowiedzialność? Czy sam możesz poszerzyć zakres swoich odpowiedzialności?

Gdybyś pytał o drogę na skróty do dojrzałości, do stania się mężczyzną lub kobietą, to być może powinienem odpowiedzieć, że takiej nie ma, ale prawda jest taka, że człowiek dorośleje tym szybciej, im więcej ma odpowiedzialności. Nie odkrywam tu żadnej tajemnicy, wiadomo przecież, że żaden niemowlak nie odpowiada za bałagan, który robi każdego dnia, ani za niewyspanie swoich rodziców. Spowodował to wszystko, ale nie bierze za to odpowiedzialności. Z kolei za największego mężczyznę na przykład uważamy tego, który odpowiada za życie tysięcy wojowników stojących na polu bitwy. Stąd wniosek, że to odpowiedzialność czyni z chłopca mężczyznę, a z dziewczynki kobietę.

Niestety, stanie się prawdziwym mężczyzną, czy prawdziwą kobietą, nie przychodzi samo. Można stać się człowiekiem pełnoletnim, kiedy dożyje się 18 lat, i wtedy według prawa polskiego odpowiadać za własne czyny, ale nadal można zachowywać się dziecinnie, pozostać tak samo nieodpowiedzialnym, jak wtedy, kiedy było się jeszcze dzieckiem. Można powiedzieć, że taki człowiek ma pełnoletnie ciało, ale w tym ciele ciągle funkcjonuje umysł dziecka. Z drugiej strony, spotykamy czasem młodych ludzi, którzy nie są pełnoletni, ale którzy są bardzo dojrzali emocjonalnie. To wszystko właśnie dlatego, że ciało dojrzewa samo i nie trzeba mu w tym pomagać, a dojrzałość emocjonalną, czy duchową, trzeba w sobie wypracować. Pomaga w tym każda dobra robota, której możemy się podjąć, a zwłaszcza taka, która wymaga od nas wzięcia odpowiedzialności.
Na pewno nie jesteś za młody, żeby zacząć myśleć o poszerzaniu obszaru swojej odpowiedzialności. Autor książki „7 nawyków skutecznego działania”, Stephen R. Covey, postanowił, że powierzy swojemu 7-letniemu synkowi dbanie o trawnik wokół ich domu. Wytyczna była tylko jedna, trawnik miał być czysty i zielony. Co ciekawe, tego, czy trawnik rzeczywiście taki był, nie oceniał ojciec, ale sam syn, który przechadzając się razem z nim po ogrodzie relacjonował mu całą sytuację. To sprawiło, że wspomniany chłopiec DOSŁOWNIE „odpowiadał” za trawnik, bo sam przedstawiał odpowiedź na pytanie taty: „To jak się ma nasz trawnik?”. Po roku takich działań syn Coveya nadal był rówieśnikiem kolegów, ale nieźle prześcignął ich w drodze do bycia dojrzałym mężczyzną.
Skoro ten siedmiolatek mógł odpowiadać za cały trawnik wokół swojego domu, to z całą pewnością możesz być odpowiedzialny za dużo więcej! Już teraz pomyśl nad tym, jak mógłbyś/mogłabyś poszerzyć swój obszar odpowiedzialności, jeśli oczywiście chcesz szybko stać się dojrzałym mężczyzną, czy dojrzałą kobietą. Pytanie o to, jak to zrobić, nie jest wcale tak trudne, jak się wydaje. Być może wystarczy przestać wymigiwać się, gdy ktoś cię o coś prosi, albo podnieść rękę w momencie, w którym zwykle wszyscy się chowają, czyli kiedy jakiś nauczyciel pyta o ochotników. W chwili, gdy to piszę, uśmiecham się szeroko, bo być może odpowiedziałeś teraz w swoich myślach: „Przecież nie mam czasu na dodatkowe rzeczy”. Posłuchaj Przyjacielu, w Ameryce żyje pewien chłopak, który sam zbudował własną, działającą, jednoosobową łódź podwodną! Najbardziej inspirujące w tym jest to, że nikt nie zwalniał go z chodzenia do szkoły, czy z odrabiania pracy domowej, czy z uczenia się na sprawdziany, żeby mógł swój projekt doprowadzić do końca! Wręcz przeciwnie, on uczył się, chodził do szkoły, a gdy znalazł chwilę wolnego czasu, poświęcał ją na to, co kochał najbardziej - swoją łódź podwodną. Nie wyssałem tej historii z palca. Chłopak nazywa się Justin Beckermann, możesz go sprawdzić (czego nie ma w Google, tego nie ma w ogóle)!
Dokładnie. Wszystko zależy od tego, na co poświęcamy swoje wolne chwile. Profesjonaliści od zarządzania czasem często podkreślają, że oprócz tworzenia list zadań, które chcemy wykonać, warto też sporządzać listy z wypisanymi rzeczami, które powinniśmy przestać robić, żeby mieć więcej czasu na sprawy najważniejsze, na osiąganie naszych celów i spełnianie marzeń. Bo marzenia przecież rzadko kiedy spełniają się same.
Zatem oprócz zastanowienia się nad tym, za co jeszcze mógłbyś być odpowiedzialnym, pomyśl też o tym, co NIE przybliża cię do twojego wymarzonego celu, a na co przeznaczasz dużo czasu. Może jest to granie w gry komputerowe, a może oglądanie jakichś filmów, czy tzw. „surfowanie po internecie”. Na pewno te czynności pozwalają oderwać się od codziennych zmartwień, ale nie muszę chyba mówić o tym, jak potrafią wciągać i pochłaniać długie godziny, po których z szokiem patrzymy na zegarek. Jeśli czytasz dużo książek, to świetnie. Czytanie bardzo rozwija. Jeśli jednak są to same książki fantastyczne, to być może warto byłoby przerzucić się na coś bardziej wartościowego. Można czasem znaleźć w księgarniach naprawdę bardzo mądre książki, i nie mam tu na myśli tych grubych „tomiszczy” zapisanych maczkiem, które spadając z wysokiej półki mogłyby zabić. Myślę raczej o różnego rodzaju poradnikach, napisanych prostym językiem i skierowanych do młodzieży. Nie mamy tak dużo czasu, jak nam się czasem wydaje, dlatego jest bardzo cenny i powinniśmy go wykorzystywać w najlepszy sposób. To zadziwiające, ale są młodzi ludzie, którzy rezygnują nawet z telefonu komórkowego, albo mediów społecznościowych, żeby mieć więcej czasu na naukę. Pomyśl o tym!
Już dzisiaj poszerz zakres swoich odpowiedzialności! Weź chociaż doniczkę i zasadź w niej jakąś roślinkę. Będziesz odpowiedzialny za utrzymywanie jej przy życiu przez częste podlewanie. A jeśli stać cię już na więcej, o czym jestem przekonany, to poproś swoich rodziców, żeby nie sprzątali w twoim pokoju (jeśli jeszcze to robią), bo ty w całości się tym zajmiesz. Pomyśl jeszcze, w czym mógłbyś ich odciążyć. Czy w robieniu sobie śniadania, czy w prasowaniu swoich rzeczy, czy w myciu samochodu lub jakiejś części waszego domu? Często narzekamy na nasze relacje z rodzicami, ale zapominamy przy tym, że to my moglibyśmy dać więcej od siebie. A gdy pomożemy im nie tylko jeden raz, ale przejmiemy pewną odpowiedzialność na stałe, to oni będą o tym pamiętać i będą nam wdzięczni. Poza tym, jak już mówiliśmy, za im więcej rzeczy odpowiadasz, tym szybciej stajesz się prawdziwym mężczyzną, albo kobietą. Postępując w ten sposób, możesz wkrótce prześcignąć Twoich rówieśników w drodze do prawdziwej dojrzałości. Zacznij już teraz, bo czas leci bardzo szybko i potem może być za późno!

Tekst Mikołaj Kapusta

www.DobraNowina.net

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej