Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-02-17 10:31:46

Dzień Życia Konsekrowanego

Kalisz. Od kilkunastu lat święto Ofiarowania Pańskiego, które my nazywamy świętem Matki Bożej Gromnicznej, przypadające 2 lutego, jest także Dniem Życia Konsekrowanego. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 roku stwarzając okazję do głębszej refleksji Kościoła powszechnego nad darem życia poświęconego Bogu. - To co wyklęczycie, wymodlicie, wycierpicie, nieraz jest to radość przez łzy. Jesteście siłą Kościoła. Za wasze świadectwo, wasze poświęcenie w Kościele kaliskim „Bóg wam zapłać” - mówił ks. bp Edward Janiak podczas uroczystości.
Osoba konsekrowana najczęściej kojarzy nam się z siostrą zakonną czy też zakonnikiem. Do różnych wspólnot i instytutów życia konsekrowanego należy około 39 tys. osób, wśród których prawie 70 proc. stanowią kobiety. Jednakże do grona tych osób należą również osoby świeckie, które szukają doskonałości w miłości bliźniego idąc drogą Chrystusa ubogiego i czystego, będąc jednocześnie w pełni zaangażowanymi w powszednią rzeczywistość życia w świecie, pracy, nauce i wolnym czasie. Do tego stanu mogą należeć dziewice, wdowy, które pragną resztę życia przeżyć w czystości, jak i wdowcy. W naszej diecezji w ubiegłym roku po raz pierwszy została konsekrowana dziewica. Podczas uroczystości w kaliskiej katedrze 2 lutego dołączyły do niej dwie kolejne kobiety. Ks. bp Edward Janiak, który przewodniczył Eucharystii, dokonał aktu konsekracji dziewicy oraz błogosławieństwa wdowy. Trzeba pamiętać, iż osoby te swoje życie przeżywają indywidualnie bez włączenia się we wspólnotę zakonną.

Zarówno konsekracja dziewicy, jak i błogosławieństwo wdowy, jak mogliśmy zobaczyć podczas Mszy św., to piękne obrzędy. Jak mówi księga liturgiczna zawierająca teksty modlitw i czytań, konsekracja dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej. Obydwa obrzędy przywołują postać Maryi, która jest wzorem wszystkich kobiet w różnym stanie ich życia. 
- Bóg ofiaruje się w konsekracji każdemu z nas po to, żeby bardziej być w świecie. Miłość Boża nie może tam być uwięziona, zamknięta. Taka jest przecież natura miłości, chce iść dalej, dąży do tego, aby obdzielać sobą innych, przez to sama się pomnaża i wzrasta. Tym bardziej miłość Boża, która sama w sobie jest pełnią. Ale jeśli będziemy ją usiłowali zatrzymywać dla siebie, delektować się nią, to automatycznie znika i pozostaje w człowieku jeszcze większa pustka - mówił ks. bp Łukasz Buzun podczas homilii wygłoszonej do licznie zgromadzonych sióstr zakonnych, zakonników z terenu diecezji kaliskiej. Nawiązując do święta przypadającego tego dnia podkreślał, że tajemnica Ofiarowania Pańskiego ciągle trwa i żyje mocą Ducha Świętego w Kościele. 
- Bóg ciągle ofiaruje się człowiekowi, wychodzi ku nam na różne sposoby: w sakramentach, swoim Słowie, natchnieniach, wspólnocie i wydarzeniach. Dlatego nie można pozostać obojętnym, ale trzeba poczuć się zobowiązanym do odwzajemnienia miłości - mówił Biskup pomocniczy wskazując też, że podstawowym znakiem gotowości człowieka w odpowiedzi na ofiarowanie się Boga jest pokój. 
- Pokój rodzi się ze zgody na to, co otrzymujemy, rodzi się z wiary, że Bóg działa i to co mnie spotyka i w czym aktywnie chcę uczestniczyć, pochodzi z Jego dłoni. Jest to trudne i bolesne, krzyżuje nieraz moje oczekiwania, to jednak nie odbiera mi pokoju, ponieważ moje spojrzenie rozświetlane jest przez wiarę. Na głębinach mojej duszy panuje pokój, pomimo zewnętrznej burzy, jaka może szaleć na powierzchni mojego życia - mówił biskup Łukasz.
Hierarcha wskazał, że osoby konsekrowane poprzez oddanie się sprawie królestwa Bożego są przemieniane w Chrystusie. - Nie żałujemy, że poszliśmy drogą powołania wtedy, gdy wszystko kładziemy na jedną szalę. I to jest wyraz i owoc przyjęcia Chrystusa ofiarującego się w Kościele. Im bardziej dajemy się Mu przemieniać w siebie, tym bardziej odpowiadamy na Jego ofiarowanie się nam. On czyni nas nowym człowiekiem kierującym się Jego Duchem. Jesteśmy uwalniani od ducha tego świata, który niszczy duszę - przekonywał bp Buzun. Stwierdził, że szczęściem osoby konsekrowanej jest przyjęcie Pana oraz zachęcał je, aby każdego dnia pielęgnowały kulturę życia wewnętrznego wyrywając chwasty wad i złych skłonności, nie pozwalając im się zakorzenić we wnętrzu.


Tuż przed błogosławieństwem biskup Edward wskazał, że tak jak przemawia do nas Ewangelia, tak również przemawiają do nas świadectwa życia osób konsekrowanych. Przywołał także słowa papieża Franciszka, który podczas Światowego Dnia Życia Konsekrowanego nie tylko przybliżył sens jego celebracji, ale też powtórzył za Janem Pawłem II, że „powołanie zakonne to kwiat Ewangelii”. Po Mszy św. wszyscy udali się do sanktuarium św. Józefa, gdzie w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun odmówił Akt zawierzenia osób konsekrowanych Patronowi diecezji kaliskiej.
W naszej diecezji posługuje ponad 400 sióstr zakonnych w 26 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych. W 10 zgromadzeniach męskich pracuje prawie 90 kapłanów zakonnych.

Tekst i foto Arleta WencwelGaleria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej