Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-02-02 10:03:07

Szukanie Boga

dzien judaizmu

Kalisz. 15 stycznia w kaliskiej katedrze kapłani i wierni włączyli się w ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu, który przebiegał pod hasłem: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 32, 5). Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun.

Razem z nim przy ołtarzu stanęli m. in.: proboszcz katedry ks. prałat Adam Modliński, poprzedni proboszcz od św. Mikołaja ks. prałat Andrzej Gaweł, ks. prałat Andrzej Latoń i ks. kanonik Jan Grzeszczak, rektor WSD. Ks. Jacek Stefański, biblista, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu w homilii nawiązał do słowa Bożego, które mówiło o historii niewidomego nawołującego Jezusa pod Jerychem: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. - Nadejście Jezusa do Jerycha z tłumem ludzi przypomina nam to, co wydarzyło się za czasów Jozuego. Imię „Jezus”, „Jeshua” wywodzi się z imienia „Jehoshua”, „Jozue”. Pan Jezus to nowy Jozue zbliżający się do Jerycha, ale już nie po to, żeby zburzyć kamienne mury pogańskiego miasta, lecz po to, aby zburzyć mur bezradności niewidomego żebraka, który siedząc przy drodze znalazł się na trasie Chrystusa i miał teraz otrzymać łaskę uzdrowienia - powiedział Kaznodzieja. Podkreślił także, że w kontekście biblijnym niewidomy jest kimś, kto co prawda nie widzi oczami ciała, ale ma światłe oczy serca, jest wypełniony wewnętrznym światłem. Ks. Jacek przypomniał jednocześnie, że stwierdzenie, iż cały naród żydowski odrzucił Jezusa jako Mesjasza nie jest do końca prawdziwe ani precyzyjne, bo przecież Maryja, Apostołowie, Nikodem, Józef z Arymatei, Maria Magdalena - wszyscy oni byli Żydami. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej na zakończenie nawiązując do hasła tego dnia powiedział:
- My odnajdujemy Pana szczególnie w Eucharystii, która uwalnia nas od trwogi serca. Chcemy być wolni od tej trwogi, chcemy być pełni nadziei, wiary i miłości. Niech to bogactwo Bożych spraw staje się naszym udziałem - podkreślił bp Łukasz Buzun. W przygotowanie Eucharystii czynnie włączyła się wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego oraz wspólnoty neokatechumenalne.

Tekst i foto AAD

judazim_2

dzien judaizmu_1

 

 

 


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej