Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-19 10:52:08

Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika

15 stycznia przypada uroczystość św. Pawła pierwszego pustelnika, patriarchy zakonu, który został utworzony na jego wzór. Do tych uroczystości zakon paulinów przygotowuje się poprzez nowennę modląc się i śpiewając hymny na cześć św. Pawła. I właśnie w tych dniach zaglądamy za klauzurę, by bliżej poznać życie mnichów w białych habitach u boku Matki Bożej.


Legenda głosi, że założyciel pierwszej eremickiej wspólnoty paulińskiej, błogosławiony Euzebiusz miał sen: oto wiele małych płomieni rozsianych po lasach i wzgórzach naddunajskich złączyło się w jeden wielki płomień, który oświetlił i ogrzał cały pogrążony w mroku i chłodzie świat. Euzebiusz przejął się nim i zebrał rozproszonych pustelników zamieszkujących góry i lasy w jednym klasztorze, gdzie zachowali swój styl życia sam na sam z Bogiem, jednocześnie ciesząc się życiem wspólnoty chrześcijańskiej. Przyjęli oni nazwę „Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”.

Paweł urodził się w Tebach - starożytnej stolicy faraonów - w 228 roku.  Jako młody chłopiec uciekł na pustynię, by chronić się przed prześladowaniami chrześcijan, jakie wówczas miały miejsce. Spędził w samotności 90 lat. Przez cały ten czas żywił się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Gdy jego życie dobiegało końca odwiedził go św. Antoni, pustelnik. Jak głosi legenda, kruk przyniósł Pawłowi cały bochenek, co zostało ukazane w herbie zakonu paulinów. Kruk na palmie z bochenkiem chleba i dwa lwy, które - według przekazu św. Hieronima - pogrzebały ciało św. Pawła na pustyni.

Zakon paulinów z Węgier rozprzestrzenił się na inne obszary Europy. W Chorwacji powstało około 50 klasztorów, zaś w Remete zbudowano pierwsze sanktuarium maryjne zakonu. Tam też wprowadzono po raz pierwszy pauliński brewiarz i mszał. Paulini prowadzili własne szkoły, także uniwersytet. Spośród paulinów wywodzili się biskupi, a nawet kardynał - męczennik. My możemy poszczycić się, jako diecezja, że spośród tych zakonników Duch Święty wybrał nam biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. 

Obecność paulinów w naszej Ojczyźnie zawdzięczamy księciu Władysławowi Opolczykowi, który sprowadził ich do Częstochowy w 1382 roku. 

U Jezusa Pięciorańskiego

Paulini posługują głównie w sanktuariach maryjnych. W Wieruszowie natomiast, gdzie jako jedyni w naszej diecezji posługują ojcowie paulini, znajduje się sanktuarium Jezusa Pięciorańskiego Miłosiernego. Przy tym sanktuarium wspólnota zakonna liczy pięciu ojców i dwóch braci zakonnych. Do klasztoru ojców paulinów udałam się w przeddzień rozpoczęcia Nowenny do św. Pawła. Przywitał mnie ojciec Ludwik Kaszowski, który jak sam powiedział jest najmłodszym paulinem w tym zgromadzeniu, mimo że najstarszym. Otóż ojciec Ludwik wstąpił do zakonu mając 56 lat. Słyszał wcześniej parę razy głos, który go wołał, ale nie umiał tego rozeznać. Dopiero, jak sam mówi, „na starość mu odbiło” i złożył podanie o przyjęcie do zgromadzenia paulinów, których Bóg postawił mu na drodze. - Zawsze gdzieś tam przez moje życie szło jakieś echo Boga. Gdy byłem dzieckiem goniłem po ulicy z krzyżem, w domu budowałem ołtarze. Jednak całe życie chciałem założyć rodzinę. Zakochany byłem przez całe życie. Kiedy moje lata były już, powiedzmy zaawansowane, ktoś zapukał do mnie i powiedział, a może byś się jednak zdecydował.Zapytałem, czy teraz to nie jest już za późno. Jestem stary, nie mam sił. Na co ja ci się przydam Panie Boże - wspomina ojciec Ludwik dodając, a On milczał, nic nie odpowiedział, jednak tak pokierował jego życiem, że zostawił pracę na uniwersytecie jako geograf i jest wśród braci zakonnych. 

Wracając jednak do nowenny - ojcowie rozpoczynają ją dziewięć dni przed niedzielą, która wypada po 15. dniu stycznia.­ 15 stycznia gromadzimy się na uroczystej konwentualnej Mszy św., wspólnotowej i podczas tej Mszy św. raz w roku odnawiamy nasze śluby zakonne: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. A razem z ludźmi, którzy przychodzą do naszych kościołów, modlimy się podczas odpustu zewnętrznego, w niedzielę po uroczystości św. Pawła.  W tym roku świętować będziemy 18 stycznia - mówi przeor ojciec Piotr Polek, który wcześniej opowiedział mi historię zakonu.

Ojciec Przeor zauważył, że kiedy zakon przybył na Jasną Górę był kontemplacyjny, pustelniczy, ale z czasem, kiedy z całej Polski zaczęli przybywać pielgrzymi, zakonnicy musieli wyjść zza klauzury, do ludzi, by im posługiwać, odprawiać Msze św., głosić kazania, spowiadać. - I tak naturalnie zostaliśmy jako zakon wyciągnięci zza klauzury do życia czynnego. I teraz możemy mówić, że nasz zakon ma wymiar kontemplacyjno-czynny. Próbujemy zachować to, co było u początku zakonu, czyli kontemplacja, ale też działać duszpastersko. Mamy dziś na całym świecie ponad 70 placówek, a jest nas ponad 500 zakonników - podkreśla ojciec Piotr.

Sam na sam z Bogiem

Solus cum Deo Solo” - „Sam na sam z Bogiem” to duchowa dewiza streszczająca fundament zewnętrznej działalności apostolskiej zakonu paulinów. Czy w dzisiejszym świecie jest to możliwe? Na to pytanie odpowiedział mi Ojciec Przeor. - Tak, to wezwanie idzie cały czas za nami, żebyśmy nigdy nie zapomnieli, skąd wyszliśmy i dokąd idziemy. „Sam na sam z Bogiem” to nie znaczy że my chcemy uciec od ludzi. To tak, jak było w żywocie św. Pawła, pierwszego pustelnika. Mimo, że uciekł on na pustynię i żył tam 90 lat sam na sam z Bogiem, bo stąd bierzemy to wezwanie, to jednak św. Paweł interesował się tym co dzieje się na świecie. Nie uciekł po to, żeby mieć tak zwany święty spokój, ale uciekł powierzając się Bogu w intencjach świata - zaznacza ojciec Polek. Nawet w tłoku jasnogórskim można stworzyć atmosferę, gdzie Bóg jest w centrum duszpasterstwa, centrum życia i być sam na sam z Bogiem.

Dzwony klasztorne

W klasztorze wola Boża wyraża się również w dzwonkach klasztornych, które decydują o programie dnia. Żeby nie popełnić „falstartu” dzień rozpoczyna się od modlitwy. - O godzinie 6. jako wspólnota w naszej kaplicy modlimy się modlitwą poranną, brewiarzową, zanim pójdziemy do wiernych do kościoła na Mszę św. Modlimy się rozmyślaniem przez pół godziny, by potem iść w duszpasterstwo. Po Mszy św. jest śniadanie, ojcowie, którzy mają stałe zadanie wychodzą, pozostali podejmują swoje prace w klasztorze. Nie mamy osób świeckich do prac domowych, sami sprzątamy, gotujemy. Sami wykonujemy wszystkie prace, ora et labora
- zaznacza Przeor wieruszowskiej wspólnoty.

Brat i ojciec

Niewielu z nas wie, czym tak naprawdę różni się brat od ojca, jeśli chodzi oczywiście o życie zakonne. Otóż w paulińskim zakonie są ojcowie, to znaczy ci, którzy przyjęli święcenia kapłańskie i przeszli formację do kapłaństwa poprzez roczny nowicjat, wcześniej postulat i sześć lat studiów filozoficzno-teologicznych w seminarium. Są też bracia zakonni, którzy odbyli tylko formację zakonną. Dla nich nowicjat trwa dwa lata. Odbywają także formację intelektualną ponowicjacką, kiedy są w junioracie na ślubach czasowych, ale bracia nie otrzymują święceń kapłańskich. Ich posługa zmierza do tego, aby pomagać tak jak kiedyś diakoni w pierwotnym Kościele pomagali apostołom, którzy troszczyli się o posługę słowa Bożego.

Paulin przez całe swoje życie troszczy się o ludzką i duchową formację swojej osoby. Swoją formację rozpoczyna jako aspirant - kandydat, który utrzymuje z zakonem kontakt żyjąc jeszcze w swoim środowisku rodzinnym. Uczestniczy w rekolekcjach powołaniowych, w dniach skupienia. Odczytując swoje powołanie, uczestnicząc w życiu swojej parafii, zgłębiając więź z Chrystusem w sakramentach świętych i na modlitwie.
- mówi Ojciec Przeor. 

Arleta Wencwel

Kilka refleksji z życia

księdza biskupa Łukasza Buzuna

Do Soboru Watykańskiego II duży akcent kładziono w zakonie na kontemplację realizującą się poprzez liturgię, modlitwę brewiarzową i indywidualną oraz samotność, jak też pracę intelektualną i fizyczną. Oczywiście paulini posługiwali szczególnie w duszpasterstwie sanktuaryjnym (sprawowanie sakramentów, głoszenie słowa Bożego). Zasadniczo po soborze dla paulinów otworzyły się szerokie horyzonty duszpasterskie. Paulini szerzą kult maryjny i wszędzie, gdzie są, jest on obecny. Sam prowadziłem rekolekcje w czasie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej. Motyw maryjny jest bardzo silny i ukazuje nam, jak bardzo ważna jest Maryja w życiu człowieka. Bez Matki Bożej można się napracować na niwie Pańskiej ale efekty będą mierne. 

W mojej rodzinie od wielu pokoleń był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przed którym całą rodziną odmawialiśmy Różaniec. To zapatrzenie w Maryję było fundamentalne, ale nie mogę też zapominać o św. Józefie, który stojąc cicho z boku wskazuje na Matkę Bożą. Będąc biskupem nie zmieniłem się i tak właściwie to nie był dla mnie wielki przeskok. Jestem biskupem i jestem paulinem - wymaga to jeszcze większej dojrzałości. Ciągle noszę w sercu słowa Jana Pawła II skierowane do paulinów w czerwcu 1983 roku, który mówił, że „kapłańska i duszpasterska służba domaga się szczególnej duchowej dojrzałości, życia wewnętrznego i wielkiej doskonałości życiowej.” Jadąc na Jasną Górę w czarnej sutannie i tak czuję przynależność do wspólnoty zakonnej. W tym wszystkim jest ciągłość formacji. Paulini mają wielki dorobek i ja modlę się, by się on pomnażał. Obecnie jest dużo powołań w Afryce, ale też w ostatnich latach rozrosła się prowincja w Australii. Tam właśnie jeden z ojców paulinów - Columba Macbeth-Green - w tym samym okresie, co ja, został wyniesiony do godności biskupiej.  

bp Łukasz Buzun OSPPE 


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej