Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-19 10:45:07

Braterski stół wigilijny

Kalisz. W okresie Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć spotkania z katechetami naszej diecezji, jak i z przedstawicielami środowisk twórczych.  W tym roku spotkanie z pierwszą grupą katechetów odbyło się 3 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej,  której przewodniczył ks. biskup Edward Janiak. Licznie przybyłym katechetom i twórcom życzył głębokiej wiary, która jest potrzebna, by można było się nią dzielić z innymi. Nie można dawać czegoś drugiej osobie jeśli samemu się nie ma. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.
Homilię wygłosił prefekt alumnów, ks. Sebastian Łagódka, który podkreślił, że najważniejsze w życiu człowieka jest spotkanie z Bogiem. - U początku naszej wiary nie ma idei, norm, zasad, systemu religijnego, ale jest spotkanie z Tym, który nas stworzył. O to chodzi, byśmy zobaczyli Boga i spotkali się z Nim na różne sposoby - mówił ks. Sebastian. Na zakończenie głos zabrał również Ordynariusz, który podziękował katechetom za ich pracę, za służbę, która właściwie nigdy nie jest należycie zapłacona i nie zawsze wdzięczna, ale ogromnie odpowiedzialna. Gdyż oprócz rodziców decydujący wpływ na sposób myślenia, odbierania świata zewnętrznego, planowania życia doczesnego mają nauczyciele i ludzie, których Bóg stawia na naszej drodze życia. Nawiązując do spotkania, w którym zgromadzeni przełamali się opłatkiem Ordynariusz
wskazał na zwyczaj łamania się opłatkiem. - To jest cudowny symbol, bo na chleb można zamienić każde dobro, każdą pracę, każde cierpienie. Jezus chciał zostać pod postaciami chleba i karmić człowieka. Chleb nie kłamie, a więc i życzenia nie mogą kłamać. Chleb nie kłamie, bo najpierw trzeba pojednać się, przeprosić. Tak rodzi się braterski stół wigilijny, gdzie czasem przez łzy, ale chce się to zło zapomnieć, a czasem przez krzyż cierpienia – mówił bp Janiak.


Katechetom i twórcom życzył wiary. - Łamiąc się opłatkiem tak bardzo pragnąłbym, byście byli przewodnikami dzieci i młodzieży, która wyrusza w poszukiwanie Boga i prawdy. Niech wam towarzyszy zdrowie oraz wdzięczność otaczającej młodzieży i rodziców – życzył Ordynariusz.
 Obecnie w diecezji kaliskiej jest około 580 katechetów.
W spotkaniu uczestniczyli: ks. prałat Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji i ks. kanonik Jacek Paczkowski, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.

Tekst i foto Arleta Wencwel


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej