Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-07 11:39:40

Film: "Życie od kuchni" i "Klucz Sary"

Film ,,Życie od kuchni” to dobry pomysł na rodzinny, relaksujący seans. Jest to historia perfekcyjnej szefowej kuchni, którą doceniają nawet najbardziej wymagający goście restauracji, a każda próba skargi ze strony niezadowolonych gości kończy się awanturą, którą wszczyna Kate (Catarina Zeta-Jones). Niemal czterdziestoletnia kobieta zostaje wysłana przez właścicielkę restauracji na terapię, jednak przyznaje lekarzowi, że nie wie, po co. Zaczyna dostrzegać ciemne strony swojego perfekcjonizmu dopiero wtedy, kiedy traci w wyniku wypadku rodzoną siostrę i dostaje pod opiekę siostrzenicę, z którą nie umie sobie poradzić, ani przekonać do siebie nawet najbardziej wyszukanymi smakołykami. W restauracji pojawia się też nowy pracownik, którego Kate odbiera jako zagrożenie dla siebie i próbuje zwalczać, jednak Nick zdobywa serce małej siostrzenicy kucharki. Powoli mała Zoe przewraca poukładany świat Kate do góry nogami i zmusza do całkowitego przebudowania swojej hierarchii wartości, a to sprawia, że kobieta otwiera się na życie, a przede wszystkim na relacje z ludźmi, którzy ją otaczają. Nie obejdzie się bez łez i buntu, kilku zabawnych sytuacji, a jak ostatecznie wszystko się skończy nie będę zdradzać. Dodatkową zaletą filmu są oczywiście jego zapachy, których nie da się nie ,,poczuć” przyglądając się przygotowywanym przez bohaterów potrawom.

„Klucz Sary” to film z 2010 roku, który opowiada o wstydliwej karcie historii Francji przez wstrząsającą historię Sary, która jako mała dziewczynka, wraz z rodzicami, została aresztowana przez francuskich żołnierzy w 1942 roku. Okazuje się, że współcześnie niewielu wie o akcji zbiorowych aresztowań Żydów przeprowadzonych w Vel d’Hiv przez Francuzów, a nie Niemców. W 60. rocznicę tych wydarzeń, Julia przygotowuje materiał do czasopisma, w którym pracuje. Akcja filmu dzieje się jakby na trzech płaszczyznach jednocześnie: pierwszą jest historia Sary, która chcąc uratować swojego młodszego braciszka przed aresztowaniem zamknęła go w szafie ukrytej w ścianie pokoju, a potem trafiła do obozu, z którego udało jej się uciec; drugą jest historia Julii, dziennikarki, która bada przeszłość swojego kraju przez historię konkretnych osób i odkrywa, że jest w nią niemal bezpośrednio „zamieszana”, a jej losy splatają się z losami Sary; trzecią płaszczyzną jest prywatne, małżeńskie i rodzinne życie Julii, która po czterdziestce zachodzi w ciążę i bardzo chce urodzić dziecko, ale jej mąż równie mocno tego nie chce. Żeby ocalić dziecko kobieta opuszcza męża, który zmusza ją do pójścia na zabieg usunięcia ciąży. Wszystkie te historie są dramatyczne i trudne, łączy je mieszkanie Sary, należące później do teściów Julii, a następnie do niej, ale film kończy się dając nadzieję i podpowiadając, że o przeszłości nie wolno zapominać. 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej