Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-07 10:12:59

Europa papieża Franciszka

Przemówienie papieża Franciszka w Strasburgu do Parlamentu Europejskiego było ważnym wydarzeniem i było często komentowane. Jak to jednak często bywa, słowa papieża wywołują zachwyt i euforię, które szybko mijają. Refleksja, którą poczynił papież wiele wnosi w całe nauczanie społeczne Kościoła na temat Europy.  

Europa, o której mówił Jan Paweł II była inna od tej, którą mamy dzisiaj. Była to Europa poraniona po drugiej wojnie światowej przez komunizm i podzielona murem. W Encyklice Centesimus annus, a także w książce „Pamięć i tożsamość” i w wielu przemówieniach zastanawiał się nad misterium inquitatis  (tajemnicą nieprawości). Jak to możliwe, ze w Europie będącej kolebką ludzkości i chrześcijaństwa, zrodziły się tak nieludzkie totalitaryzmy, które chciały usunąć Boga z życia człowieka.

Papież Benedykt XVI widział dla Europy powołanie, jakie może się zrealizować w spotkaniu wiary chrześcijańskiej i rozumu. W międzyczasie jednak wiara Europy w rozum bardzo osłabła. Poszczególne kraje, jak również cała Wspólnota Europejska zatraciła zapał oraz zdolność podtrzymywania tradycji, gdzie kultura i polityka są oparte na wartościach wypływających z natury ludzkiej. Choć Europa się zmieniła, Franciszek kontynuuje nauczanie swoich poprzedników. Przemówienie to ma bardziej charakter egzystencjalny, niż historyczny, czy filozoficzny. Zwrócenie uwagi na transcendentną godność osoby ludzkiej to przypomnienie i odnowienie nauczania świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. 

Godność osoby ludzkiej zajmuje miejsce priorytetowe w Europie. Co wcale nie znaczy, że zawsze była ona respektowana i zdarza się, że nadal nie jest. Jak mówi papież „Droga obrana przez Radę Europy to przede wszystkim promocja praw człowieka, z którą wiąże się rozwój demokracji i państwa prawa. Jest to praca szczególnie cenna, z istotnymi implikacjami etycznymi i społecznymi, ponieważ od poprawnego rozumienia tych pojęć i stałej refleksji na ich temat zależy rozwój naszych społeczeństw, ich pokojowe współistnienie oraz ich przyszłość. Takie studium jest jednym z największych wkładów, jaki Europa dała i nadal daje całemu światu”. 

Czy może jednak godność osoby ludzkiej być pełna bez jej aspektu transcendentnego? Czy można jej bronić w sytuacjach krytycznych powiązanych z trudnościami, nie mając wsparcia w sile nadprzyrodzonej? Czy można odczuć żal i potrzebę poprawy, gdy się jej nie szanuje bez odwołania do sumienia o podłożu transcendentnym? Godność osoby ludzkiej nie może być pełna, jeśli nie jest transcendentna i nie może być do końca respektowana, jeśli nie odwołuje się do wartości transcendentnych. Godność osoby ludzkiej nie jest prawem ustanowionym przez Parlament w Strasburgu, tylko ma odniesienie do czegoś, co wykracza poza wymiar ludzki i każdy parlament powinien ją respektować i jej bronić.

Papież zwraca uwagę, że tracimy z oczu godność osoby. Dokonuje się to nie tylko w istniejących sytuacjach degradacji ludzkiej, takich jak bieda, głód i bezrobocie. Paradoksalnie zaprzecza się godności ludzkiej przesadnie wyolbrzymiając jej prawa. Dzisiaj Europa zaprzecza sama sobie myśląc, że dowartościuje osobę dając jej coraz większe możliwości w życiu bez ograniczeń i jakichkolwiek kryteriów. To co jest możliwe do zrobienia ma być poparte prawem do tego. Osoba ma coraz więcej praw, a zapomina się o obowiązkach. Dlatego odniesienie się do wartości transcendentnych i wiara nie mogą być dla Europy ciężarem, ale mogą wnieść ożywienie i przebudzenie. 

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej