Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-02 14:16:17

Zwierzaki Z Biblii (7)
Jonasz i taaaka wielka ryba!

Dawno, dawno temu, długo przed narodzinami Pana Jezusa, żył sobie w Izraelu prorok o imieniu Jonasz. Pewnego dnia Pan Bóg polecił Jonaszowi, by ten udał się w podróż do krainy zwanej Asyrią, a ściślej rzecz ujmując do stolicy Asyrii, która nazywała się Niniwa. W Niniwie mieszkali ludzie, którzy popełniali mnóstwo złych uczynków.

Panu Bogu tak bardzo to się nie podobało, że postanowił mieszkańców miasta srogo ukarać. Nim jednak ostatecznie zdecydował się zesłać na Niniwę karę, postanowił dać jej mieszkańcom szansę na jej uniknięcie. Według zamysłu Pana Boga prorok Jonasz miał udać się do Niniwy, a kiedy tam już dotrze, nawoływać jej mieszkańców, by zaprzestali czynić zło, którego czynili bardzo wiele. Jonasz miał też ostrzec Niniwian, że jeśli nie przestaną być złymi ludźmi, Bóg srogo ich ukaże. Tymczasem nasz prorok, usłyszawszy czego Pan Bóg od niego oczekuje bardzo się wystraszył i nie chciał spełnić Bożego polecenia. Zamiast wyruszyć na wschód, czyli w kierunku Niniwy, Jonasz wyruszył w podróż na zachód, by uciec jak najdalej od Asyrii. Wsiadł nawet na statek, który płynął w kierunku dzisiejszych ziem Hiszpanii, by tylko uciec przed Panem Bogiem. Jednak kiedy płynął na morzu rozpętała się straszliwa burza i wszyscy podróżujący statkiem bali się, że zginą. Jonasz wiedział, że burza rozpętała się z powodu jego nieposłuszeństwa Bogu. Powiedział więc podróżującym, że jeśli wyrzucą go za burtę, burza uciszy się, a oni bezpiecznie dopłyną do celu. Podróżni – na prośbę proroka – wyrzucili go do morza. Wtedy też, zupełnie nie wiadomo skąd, podpłynęła wielka, tajemnicza ryba i połknęła Jonasza. Prorok przebywał w brzuchu wielkiej ryby przez trzy dni i trzy noce. A po tych trzech dniach i trzech nocach podpłynęła do brzegu i wypluła go na ląd. Jonasz postanowił wtedy spełnić polecenie Boga, poszedł do Niniwy i nawoływał jej mieszkańców do nawrócenia. Niniwianie posłuchali go i przestali grzeszyć, a Pan Bóg widząc, że odwrócili się od zła, zaniechał kary, którą miał na nich zesłać.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej