Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-02 13:49:38

Z Karoliną

karolina

Od 14 do16 listopada obchodziliśmy już po raz piąty Jarocińskie Młodzieżowe Dni Błogosławionej Karoliny Kózkówny pod hasłem „Spotkać pięknego Boga”. Głównym organizatorem był Ruch Czystych Serc działający przy parafii św. Marcina, którego patronką jest bł. Karolina.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek o godz. 19.30 konferencją „Spotkać pięknego Boga”. Wygłosił ją ks. Łukasz Ograbek. Tematem było piękno, jakim są: czystość, Bóg, czy błogosławiona Karolina. Padły mocne słowa skłaniające młodzież do refleksji nad własnym postępowaniem i wartościami, jakimi kierują się w życiu. Nie zabrakło także zachęty, aby pójść drogą bł. Karoliny, wytrwać przy Panu w czystości, która upiększa. Kontynuacją treści przekazanych w konferencji był wyświetlony po niej film „Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki”. To świadectwo dziewczyny, która po trudnym dzieciństwie szukała szczęścia we Włoszech, pragnąc zrobić karierę modelki. Tymczasem tam zaczęło się jej piekło i kręta droga - seks, narkotyki, alkohol, opowiadała o tym jak mając wszystko w rozumieniu materialnym - była nieszczęśliwa. Punktem zwrotnym w jej życiu była wyprawa do Medjugorie, gdzie spotkała pięknego Boga.
Drugi dzień, a właściwie wieczór był czasem wyciszenia. W kościele św. Antoniego miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, ktorej oprawę muzyczno-słowną przygotowała młodzież z Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego z o. Filipem Wycinką. Każdy mógł przynieść i powierzyć Panu swe przemyślenia, niepokoje i refleksje. Znów czystość pokazana została jako skarb, „Skarb o którym zapomniano”. Ale właśnie dlatego potrzeba było przyjść, uklęknąć przed Panem, przypomnieć sobie, że każdy czas jest dobry, by zacząć na nowo, a także umocnić się w trwaniu w czystości, która w dzisiejszych czasach postrzegana bywa jako swego rodzaju dziwactwo. Obecność bł. Karoliny, która towarzyszyła każdej chwili rekolekcji, z którą młodzież trwała na modlitwie przed Chrystusem była najpiękniejszym świadectwem skarbu czystości.
Niedziela stała się czasem wydarzeń najważniejszych. W kościele św. Marcina odbył się koncert pod hasłem „Uwielbiajmy Pana za Miłość”. Młodzież FRA zachęciła zgromadzonych w kościele do wspólnego uwielbiania Pana radosnym śpiewem, a nawet tańcem. Przygotowane teksty pieśni pozwoliły wszystkim włączyć się w ten szczególny sposób uwielbienia i modlitwy. Bo jak powiedział św. Augustyn „Kto śpiewa dwa razy się modli”.
Po koncercie rozpoczęła się Msza Święta. Na  początku uroczyście wniesiono do świątyni relikwie bł. Karoliny Kózkówny, która od tej pory na zawsze mieszkać będzie w jarocińskim kościele tak, aby być blisko młodzieży, aby młodzież miała blisko do tej wyjątkowej pięknej Dziewczyny i chciała iść za jej przykładem. W uroczystą liturgię włączył się RCS oraz FRA, natomiast homilię wygłosił ks. Łukasz jeszcze raz podkreślając, jaką niezwykłą dziewczyną była Karolina, jak wielkie i dobre miała serce.
W 100. rocznicę swej męczeńskiej śmierci była z nami, jest i pozostanie.
Zakończenie triduum należało do RCS, który obchodził 5. rocznicę powstania. Jego przedstawiciele przekazali ks. Dariuszowi Matusiakowi album poświęcony błogosławionej Karolinie. Jubileusz 5-lecia istnienia to kolejne żywe świadectwo obecności i działania Błogosławionej.
To był piękny czas spotkania i trwania przy Karolinie, spotkania z Bogiem, oby wydał jak najwięcej owoców. Młodzież została zaproszona na film „Karolina”, który będzie można obejrzeć w jarocińskim kinie Echo, tak więc znów się z nią spotkamy, tak jak spotkać się możemy w kościele, który jak podkreślił ks. Łukasz, stał się jej sanktuarium.

Joanna Napieralska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej