Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2015-01-02 13:11:26

Męczennik na Boże Narodzenie

meczennik

Fresk Fra Angelico „Ukamienowanie św. Szczepana”

Mamy drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego, nazywany przez nas po prostu drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia, tego dnia wspominamy Szczepana, pierwszego męczennika, a za nim idą kolejni.

Przyznam, że co roku mnie to zaskakuje. Boże Narodzenie to czas, kiedy patrzymy na żłóbek z Jezusem, śpiewamy kolędy o radości z Jego narodzin. Panuje rodzinna atmosfera w domach, a w kościele pojawia się śmierć, i to męczeńska. Jakbyśmy łączyli narodziny, śmierć i zmartwychwstanie, w które na pewno wierzył Szczepan.

Pierwszy męczennik
Nie wiadomo, kiedy urodził się Szczepan. Wszystko wskazuje na to, że był nawróconym hellenistą, czyli Żydem posługującym się na co dzień językiem greckim. Poznajemy go w momencie, gdy zostaje wybrany diakonem Kościoła. Z sześcioma innymi miał pomagać ubogim. Jednak Szczepan postanowił, że będzie także głosił Ewangelię. Prowadził dyskusje, szczególnie z hellenistami, i wtedy został oskarżony, że wystąpił przeciwko Mojżeszowi i Prawu. Postawiono go przed Sanhedrynem, przed którym wygłosił mowę. Podkreślił w niej, że Izrael stale lekceważył wolę Boga. Na dodatek mówił, że obecni obok niego zdradzili i zabili Sprawiedliwego.
Kiedy Szczepan publicznie wyznał wiarę w Chrystusa; kiedy mówił, że widzi „niebo otwarte i Syna Człowieczego po prawicy Bożej” został ukamienowany. Jego śmierć ma wiele wspólnego ze śmiercią Jezusa. Diakon, tak jak Chrystus, przebaczył swoim wrogom.
Rzeczy męczennika złożono u stóp Szawła, prześladowcy chrześcijan. Z Dziejów Apostolskich wiemy, że po pewnym czasie Szaweł pod Damaszkiem spotkał zmartwychwstałego Chrystusa, nawrócił się i został chrześcijaninem i Pawłem, Apostołem narodów. Więc choćby ze względu na niego, śmierć męczennika nie była daremna.

Odnalezienie grobu
Chociaż kult Szczepana rozwinął się od razu po jego śmierci, grób męczennika odkryto dopiero w V wieku. Według „Złotej legendy” Jakuba de Voragine miał w tym swój udział prezbiter Lucjan. Ukazał mu się starzec z brodą, ubrany w biały płaszcz, który powiedział: „Odszukaj starannie nasze groby i otwórz je, ponieważ pogrzebani jesteśmy bez należnej nam czci. Idź więc i powiedz biskupowi Jerozolimy, Janowi, aby złożył nas w miejscu zaszczytniejszym”. Lucjan zobaczył wtedy Gamaliela, nauczyciela apostoła św. Pawła, który został pochowany ze
św. Szczepanem. Według podania diakon „ukamienowany przez Żydów, został wyrzucony poza mury miasta, aby tam dzikie zwierzęta i ptaki pożarły jego ciało. Przeszkodził jednak temu Ten, któremu ów męczennik nieugięcie dochował wiary”. Gamaliel zabrał jego ciało i pochował. Lucjan nie wiedział, czy to co słyszał jest prawdą. Historia jednak powtórzyła się, dlatego Lucjan opowiedział wszystko bp. Janowi. W miejscu, które wskazał Gamaliel, odnaleźli ciała - relikwie. Przeniesiono je do kościoła na górze Syjon w Jerozolimie. Na miejscu odnalezienia ciał Biskup Jerozolimy wybudował bazylikę.

Ojciec mnie obroni
Od śmierci Szczepana w Kościele jerozolimskim rozpoczęły się prześladowania chrześcijan na dużą skalę. Dzisiaj wiemy, że trwają one nadal w wielu krajach świata.
„Ojcze Franciszku, to ja, twoja córka, Asia Bibi. Błagam cię: módl się za mnie, módl się o moje ocalenie i uwolnienie. W tej chwili jedynie mogę powierzyć się Bogu, który jest Wszechmogący. Wciąż mocno trzymam się chrześcijańskiej wiary i pokładam ufność w Bogu, który mnie obroni i zwróci mi wolność” - to napisany w tym roku list pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi. Żona i matka pięciorga dzieci została skazana za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Jej historia zaczęła się w 2009 roku, kiedy Asia zbierała falsę (słodko-kwaśne owoce). Była jedyną chrześcijanką wśród muzułmanek. Postanowiła napić się wody. Wówczas oskarżono ją, że skalała wodę w studni i muzułmanki nie mogą od tego momentu z niej pić. Asia została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Francuskiej dziennikarce udało się spisać jej historię. Na podstawie „Bluźnierstwa” dziennikarz TVP Maciej Grabys postanowił nakręcić film. Poza polskimi salezjanami w koprodukcję „Uwolnić Asię Bibi” włączyła się hiszpańska organizacja, broniąca praw człowieka HazteOir.org i Dom Wydawniczy „Rafael”.

Są wśród nas
Asia to nie jedyna prześladowana chrześcijanka. Nie tak dawno dotarły do nas wiadomości, że w pakistańskiej wiosce chrześcijanie Shahzad Masih i Shama zostali ukamienowani i spaleni żywcem w piecu przez muzułmanów za rzekomą obrazę Koranu. Małżeństwo osierociło czworo dzieci.
Wzrost prześladowań chrześcijan na świecie potwierdzają opublikowane w tym roku badania Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors”. Za prześladowaniami chrześcijan w 36 z 50 badanych krajów stoi „islamski ekstremizm”. Do największych prześladowań dochodziło w Korei Północnej, Afganistanie, na Malediwach, w Somalii i Arabii Saudyjskiej. Bardzo zła jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Pakistanie, Egipcie i Iraku. W Korei Północnej szacuje się, że ponad 200 tysięcy osób jest więzionych z powodów politycznych i religijnych. Myślał o nich papież, kiedy w Korei powiedział: „Męczennicy domagają się od nas, byśmy dali pierwszeństwo Chrystusowi i postrzegali wszystko inne w relacji do Niego i Jego królestwa. Każą nam pomyśleć, czy jest coś takiego, za co gotowi bylibyśmy oddać życie.
Przykład męczenników uczy nas również znaczenia miłosierdzia w życiu wiary”.

Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej