Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-11-21 11:37:18

Gadająca oślica

Żyła sobie w dawnej krainie pewna oślica, która należała do proroka o imieniu Baalam. Słynął on z tego, że kiedy komuś błogosławił, czyli mówiąc inaczej dobrze życzył, temu komuś bardzo dobrze się wiodło.

Kiedy zaś komuś złorzeczył, czyli go przeklinał, takiemu człowiekowi, czy też przeklętym osobom nic się nie udawało. W tym samym czasie w kraju zwanym Moabem żył sobie król Balak, który bardzo bał się Izraelitów. Władca Moabu słyszał, że Izraelici pokonali w walce naród Amorytów i obawiał się, że teraz Izrael zechce zaatakować jego państwo i że również je pokona. A ponieważ bardzo chciał tego uniknąć i ponieważ słyszał o niezwykłej mocy Balaama, posłał po niego swoich wysłanników. Ci wyjaśnili Balaamowi, iż ich król pragnie, by prorok przybył do Moabu i przeklął naród izraelski. Balak był pewien, że jeśli Balaam przeklnie Izraelitów, ci nie będą już zagrażać Moabowi. Tymczasem Bóg przemówił do Balaama i zakazał  mu przeklinać Izraela. Balaam posłuchał Boga i odmówił podróży do Moabu. Jednakże wysłannicy Balaka robili wszystko, by go jednak do owej podróży nakłonić. Następnego dnia Balaam dosiadłszy swojej oślicy ruszył na spotkanie z królem Moabu, wbrew zakazowi Boga. Ujechał parę mil, gdy nagle oślica zatrzymała się i nie chciała iść dalej mimo, że rozzłoszczony jej nieposłuszeństwem prorok zaczął okładać ją kijem. Balaam nie wiedział, że oślica zobaczyła przed sobą anioła Bożego z mieczem w dłoni, który nie pozwalał jej iść dalej. Prorok robił co mógł, by zmusić oślicę do dalszej wędrówki, a wtedy ona przemówiła do niego ludzkim głosem. Zapytała, jak może ją tak źle traktować skoro ona, zawsze tak wiernie i oddanie mu służyła. Balaam oniemiał z wrażenia, jednak to nie był jeszcze koniec niezwykłych wydarzeń. Zaraz po tym, jak usłyszał głos oślicy, ujrzał anioła, którego ona widziała. Anioł skarcił Balaama za okrucieństwo wobec oślicy. Prorok przeprosił zwierzę i postanowił zawrócić do domu i być posłuszny głosowi Boga. Anioł jednak polecił mu jechać do Moabu i w obliczu króla Balaka pobłogosławić naród Izraelitów.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej