Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-11-03 09:31:04

Modlitwa miła Bogu

cmentarz

Modlitwa i ofiarowanie odpustu za zmarłych jest ważniejsze, niż wszelkie zewnętrzne przejawy pamięci. Pismo Święte mówi, że modlitwa za zmarłych jest modlitwą miłą Bogu. „święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni” (2 Mch 12, 45).

Już niedługo 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Głowę zajmują nam myśli, jak wszystko zorganizować: kupić znicze, kwiaty, gdzie najpierw pojechać i jak się tam dostać (te korki). Dla większości z nas dzień właśnie z tym wszystkim się kojarzy. Jednak tak naprawdę nic nie zastąpi modlitwy za dusze naszych bliskich zmarłych. Szczerze powiem, że na grobie swoich rodziców chciałabym położyć jedną różę dla każdego z nich i zapalić dwa światełka, by wskazywały im drogę ku niebu, ALE... co by powiedziała rodzina, może: „Szkoda jej pieniędzy”, „Nie pamięta już o rodzicach”, „Nie dba o grób”. Nikt nie pomyśli o tym, że wolałam pójść na Mszę św. zamówioną w ich intencji, że każdego dnia myślę o nich, modlę się za nich i czuję, że mnie wspierają. Czy naszym zmarłym naprawdę potrzebne są wymyślne stroiki na grobie i piękne znicze? Czy cenniejszym darem nie jest modlitwa za tych, którzy odeszli każdego dnia, nie tylko ta od święta?
1 listopada Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazują drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy nas wspierają, orędują za nami i otaczają opieką. W tym dniu w kościele kapłan zakłada złoty (biały) ornat, bo jest to radosna uroczystość. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie beatyfikowanych i kanonizowanych, ale wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie. W kościołach śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw. Idąc na cmentarz nie wiemy tak naprawdę, kto z nich cieszy się już królestwem niebieskim, kto oręduje za nami jako święty. Chcemy jednak wierzyć, że mama, tata, babcia, czy dziadek są już w niebie i nas wspomagają.

Za dusze czyśccowe
Kościół daje nam wiele możliwości wyrażenia naszej miłości do zmarłych i niesienia im pomocy w cierpieniach czyśćcowych. Dzień następujący po uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada, jest dniem, kiedy modlimy się za dusze zmarłych, o to by osiągnęli życie wieczne i cieszyli się radością w niebie. Tego dnia Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a nie dostąpili jeszcze zbawienia. Kapłan ubrany jest w szaty koloru fioletowego, jak podczas Mszy żałobnej, pogrzebowej. Zwyczaj wznoszenia modlitw za dusze czyścowe sięga początków X wieku. W 993 roku dzięki staraniom św. Odylona, opata benedyktynów z Cluny, dzień modlitw za wszystkie dusze oficjalnie został wprowadzony do kalendarza liturgicznego.
Dawniej pogańskie Dziady miały na celu nawiązanie kontaktów z duszami zmarłych oraz zyskanie ich przychylności. W nocy z 1 na 2 listopada nie należało wychodzić z domu. Wierzono, że w tę noc zmarli księża odprawiają w kościołach Msze, na które ze wszystkich stron przybywają zmarli. Spotkanie z nimi, a tym bardziej wejście do kościoła w czasie takiego nabożeństwa może być niebezpieczne. Po takiej Mszy duchy zmarłych udają się do swych domów. Jeszcze na początku XX w. na wsiach istniał zwyczaj przygotowywania w dniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych różnych potraw, pozostawiano je na stołach na noc dla dusz zmarłych. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano mydło i wodę. A na znak gościnności, życzliwości i pamięci uchylano drzwi wejściowe, aby dusze zmarłych mogły w swoje święto odwiedzić dawne mieszkania. Wierzono, że dusze zmarłych doświadczają pragnienia i głodu, potrzebują bliskości krewnych i wypoczynku. Obowiązkiem żyjących było zaspokojenie tych pragnień. My dziś traktujemy ten dzień jako drugi dzień po uroczystości Wszystkich Świętych i zapominamy, że właśnie tego dnia nasza modlitwa jest bardzo ważna. Dla naszych zmarłych, ale i dla nas samych. Kościół  szczególnie modli się za dusze cierpiące w czyśćcu, odczytywane są wypominki - przywoływanie imion i nazwisk zmarłych połączone z modlitwą w ich intencji. Także i my sami możemy tego dnia zrobić coś więcej.

Odpust za zmarłych
W dzień Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny mamy wielką okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Poprzez odpust zupełny rozumiemy darowanie przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca. W 1274 roku na soborze w Lyonie Kościół ogłosił prawdę o istnieniu czyśćca jako dogmat. Natomiast sobór trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać przez modlitwę. Nabożeństwo do dusz czyśćcowych było i jest bardzo żywe. Świadczą o tym uroczyste pogrzeby, zamawiane Msze św. w intencji zmarłych. A także powszechne są Msze św. gregoriańskie, czyli 30 Mszy św. dzień po dniu przez 30 dni za jedną osobę. W Polsce istnieje nawet Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Musimy jedynie spełnić kilka warunków: pójść do spowiedzi lub już być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, odmówić „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Ponad to należy pobożnie nawiedzić cmentarz, a nie tylko „przelecieć” od grobu do grobu i zapalić znicz. Trzeba chociaż na chwilę przystanąć i w myśli pomodlić się za zmarłych, zmówić choćby cząstkę Różańca.
Od 1 do 8 listopada (włącznie) możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować za zmarłych. Oczywiście trzeba być wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Odpust zupełny można otrzymać tylko jeden raz w ciągu dnia, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskać wiele razy. Pamiętajmy zatem, że kto ofiarowuje odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca.

„Niewinna” zabawa
Niestety w dni, które nadchodzą, niektórzy wracają do pogańskich korzeni i przedchrześcijańskich praktyk zaduszkowych oraz kultu zmarłych. Halloween - 31 października, czyli dzień przed Wszystkimi Świętymi to jedno z tzw. świąt czarownic, zwanych sabatami, które cztery razy w ciągu roku gromadziły tych wszystkich, którzy uznają siebie za sympatyków Szatana i wiedźm. Emerytowany już arcybiskup Mediolanu, C. M. Martini, podkreślił, że Halloween jest obce kulturze i tradycji chrześcijańskiej. Nieżyjący już biskup radomski, Jan Chrapek, określił Halloween jako pogański obyczaj, bezmyślnie promowany przez media i niektóre szkoły, który zamazuje chrześcijański wymiar spotkania modlitewnego nad grobami swych bliskich. W wielu szkołach w naszym kraju na wzór państw zachodnich są organizowane zabawy, gdzie dzieci przebierane są w stroje symbolizujące demony, śmierć, czy diabełki. „Wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów”) należy uznać za niezgodne z nauką Kościoła” – pisze arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. Natomiast bp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki napisał m.in. że „Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim” i nie wolno ludziom wierzącym uczestniczyć w tej „zabawie”. Trzeba stanowczo powiedzieć „Halloween? Nie, dziękujemy, jesteśmy chrześcijanami”.

Arleta Wencwel

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Marcin, 2014-11-03 18:16:18

Mnie po Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym najbardziej martwi liczba wyrzucanych, jeszcze dobrych zniczy. Może zainicjować jakąś akcję edukacyjną, że wkłady do zniczy, nie dość że dużo tańsze, są dostępne bez problemu. Korzystając ze znicza wielokrotnie, oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko. Przy okazji można wesprzeć kwestę na rzecz renowacji nagrobków, a i tak sporo zostanie w portfelu. Pani Redaktor ma rację, że nie to jest najważniejsze, aby wydać jak najwięcej pieniędzy na strojenie grobów.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej